Дежурна Ординација! #2

Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Дечки помош, преуплашена сум.
Прво да кажам имам 19г и скоро никаква физичка активност. Вчера имавме крводарителска акција али ме вратија бидејки срцето многу силно ми чукало. Си дојдов дома и кога му кажав на моите ука бука се напраи, веднаш зедоа притисоци пулс да ми мерат и испадна прво 135/80 и пулс 93. Ај притисокот до негде оправдано можеби бидејки бев преуморена, цел ден во движење па и ненаспана. Океј. Денес мерев пак, испадна притисок 118/75 такада не е тоа проблем. Али луѓе пулсот 110 ми беше, се преплашив коа видов. А немам никакви симптоми, ни омалаксаност, ни губење здив, ни намален апетит ништо буквално. Утре на доктор ќе одам да видам зошто е вака. Моите ми се скапаа дерење дека многу кафе сум пиела и од тоа ми било, а јас пијам дури 1 во денот, али јако го правам..
Некој совет, дали врвел некој низ истото? Страв ми е не сакам на овие години со апчиња да се трујам уф..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Други денови ти чука брзо срцето? кога ти е последна крвна слика, слабокрвност, анемија, тироида?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Дечки помош, преуплашена сум.
Прво да кажам имам 19г и скоро никаква физичка активност. Вчера имавме крводарителска акција али ме вратија бидејки срцето многу силно ми чукало. Си дојдов дома и кога му кажав на моите ука бука се напраи, веднаш зедоа притисоци пулс да ми мерат и испадна прво 135/80 и пулс 93. Ај притисокот до негде оправдано можеби бидејки бев преуморена, цел ден во движење па и ненаспана. Океј. Денес мерев пак, испадна притисок 118/75 такада не е тоа проблем. Али луѓе пулсот 110 ми беше, се преплашив коа видов. А немам никакви симптоми, ни омалаксаност, ни губење здив, ни намален апетит ништо буквално. Утре на доктор ќе одам да видам зошто е вака. Моите ми се скапаа дерење дека многу кафе сум пиела и од тоа ми било, а јас пијам дури 1 во денот, али јако го правам..
Некој совет, дали врвел некој низ истото? Страв ми е не сакам на овие години со апчиња да се трујам уф..
Си дарувала ли друг пат крв? Можеби си се возбудила малку. Ако не се потсмири денес - утре, оди на кардиолог. Не пиј кафе деновиве.
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Други денови ти чука брзо срцето? кога ти е последна крвна слика, слабокрвност, анемија, тироида?
Не, воопшто. Ќе осетев досега. Дури сеа откако си кладов страв го осеќам цело време срцето, али си велам подсвесно од уплавот ми е. Немам долго правено крвна слика бидејки како што кажав не сум осетила проблеми. Последно можеби пред некои 4/5 месеци хемоглобин проверив и ми беше за мала нијанса понизок и докторката ми рече да не обрнувам внимание од циклусот ми било така..[DOUBLEPOST=1521036774][/DOUBLEPOST]
Си дарувала ли друг пат крв? Можеби си се возбудила малку. Ако не се потсмири денес - утре, оди на кардиолог. Не пиј кафе деновиве.
Не, вчера требаше прв пат да ми е али ме вратија.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Јас мислам од возбуда ти е. Плус умор и дехидрација качуваат пулс. Со оглед на тоа дека сега си под психичка тензија, ако не се смириш оди на лекар нека те ѕирнат за да бидеш ти мирна.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Дали треба да бидам загрижен што бев со диагноза тахикардија, напправив ЕХО, органот е добар нема ништо компликаци но имам ритам на срце 100-110 исто пред тоа имав холтер направено исто се ок нема аритмија но пулсот постојано ми бил околку 100... дали е нешто што стварно треба да се грижам или само да си пијам верамипил како што ми кажа?
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Кoлку гoдини имaш
28, исто и ЕКГ правев повеќепати сите нормално испадна и стрес тест пред две години ништо се е ок, само што пулсот останува висок со притисок добар сум може во моменти максимум, 130 со 90 да ми се качи ама тоа ептен ретко
 
Последно уредено:
G

garthok

Гостин
Кои денови и кој период има најмалку гужва кај матичните доктори? (Румунска бол.) Сакам да ги избегнам пензионерите, не ми текнува кои денови имаа бесплатен автобус.
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Здраво Друштво, дајте некоја препорачка за некоја крема или нешто друго за отстранување на бубулици на лице која што сигурно делува?
Сакам да се разубавам:D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ете дојде и тоа време да правам биопсија на мускул:D На државново ми кажаа дека бипосијата ја правеле со локална анестезија и мал рез од неколку центиметри, но самото тоа што видов на Јутуб како ја прават и тоа што треба минимум 7 дена за да се затвори раната ме стави во мисла дали да барам некоја друга метода за биопсија. Добив информација дека во одредени приватни болници се правела тенкоиглена биопсија на мускул, но докторката на државно ми кажа дека и тоа е добра помалку болна метода, но дека со неа може да се помалку веродостојни резултатите и дека може повеќе да се оштети мускулот. Па ме интересира ако некој веќе правел мускулна биопсија или се разбира медицински во работава, како е подобро да ја правам биопсијата, а и како е помалку болно и побрзо за заздравување?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ете дојде и тоа време да правам биопсија на мускул:D На државново ми кажаа дека бипосијата ја правеле со локална анестезија и мал рез од неколку центиметри, но самото тоа што видов на Јутуб како ја прават и тоа што треба минимум 7 дена за да се затвори раната ме стави во мисла дали да барам некоја друга метода за биопсија. Добив информација дека во одредени приватни болници се правела тенкоиглена биопсија на мускул, но докторката на државно ми кажа дека и тоа е добра помалку болна метода, но дека со неа може да се помалку веродостојни резултатите и дека може повеќе да се оштети мускулот. Па ме интересира ако некој веќе правел мускулна биопсија или се разбира медицински во работава, како е подобро да ја правам биопсијата, а и како е помалку болно и побрзо за заздравување?
Која болест си ја бараш уствари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom