Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

 1. Barbie A

  Barbie A

  Член од:
  6 септември 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Pred dve nedeli mi se javia kozni promeni pod pazuvite i vo predelot na gradite kako lisai, sega zabelezav deka se pojavilo i na stomakot. Sto bi mozelo da pretstavuva i kako da se izlekuva?
   
 2. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.079
  Допаѓања:
  14.739
  Оди на доктор, најверојатно некоја инфекција, или алергија.
   
 3. yana147

  yana147

  Член од:
  14 мај 2016
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  1
  neznam luge veke sto da pravam kaj da odam vo maj ovaa godina se operirav od zolcka predhodno imav zocni napadi sto se verujtemi strasni i sega nemam zolcka a pak imam bolki vo toj del vo gorniot del od abdomenot nez sto da pravam ako nekoj imal slicni problemi neka pise ili negov blizok imal takvi problemi ;(
   
 4. Epsilon

  Epsilon Troll troll no mi

  Член од:
  29 август 2014
  Мислења:
  3.253
  Допаѓања:
  2.893
  Aj ako moze sovet mi treba sto e mozno pobrzo.

  Mi otece malku nogata, udriv vo stapalo na drug covek ( igravme fudbal), staviv mraz, ne mi otece bas mnogu nogata, ama me boli sega. Dali moze da mi kazete sto da pravam, mi treba da bidam vo odlicna sostojba denovive, da trcam. ://
   
 5. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.543
  Допаѓања:
  12.388
  Не постои ништо поразлично од вообичаен третман што може да ти го среди проблемот толку брзо.
  Освен стероиди.
   
 6. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  17.845
  Допаѓања:
  12.213
  ,,,za oteklinata gel_hepathrombin_,,, za bolkite bilokoja mast ili krema na baza so lidokain,,,prashaj gi vo aptekive ke ti posochat,gi ima nekolku pod razni iminja,,,
   
  На Epsilon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mambo2

  mambo2

  Член од:
  7 јануари 2015
  Мислења:
  302
  Допаѓања:
  87
  odi pak na eho....sega mislam moze vo kanalcinjata da imas kamencinja, koi se vadat bez operacija, preku usta
   
 8. MKstole1

  MKstole1

  Член од:
  27 септември 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  1
  Zdravo , imaam nesto kako sini modrinki po nozete imam 5 takvi
  Dali znaete sto e toa
   
 9. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.079
  Допаѓања:
  14.739
  Пробај со витамин ц, пиј по 1-2г на ден како за старт, ако не помине иди на доктор.
   
 10. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.710
  Допаѓања:
  1.685
  ... ако си се сплеткал меѓу столица или си паднал по скали, сигурно ти е од удрено и модрото место те боли! :D
  ... ако имаш само модрици, а не си се удрил и модриците не те болат, а не пиеш редовна терапија за хронична болест ... сигурно си бил настинат и си пиел аспирин или аналгин !
  ај што имаш 5 модринки треба да пишеш нешто поопширно ....како дали пиеш нешто лекови последниве денови ! :)
  ... како што треба да се внимава на исхраната како и на зајакнување на јетрата кога се има проблеми со жолчното ќесе, така треба да се внимава на исхрана како и механички фактор на џвакање на храна, не пиење вода додека се јаде, и непрејадување (многу ретки се тие да без жолчно ќесе можат да функционираат безпрекорно) кога се нема жолчно ќесе ....
  најчесто болката на горниот дел на абдоменот започнува со гастрична болка од тип на хиперсекреција за да после некое време се пренесе малку подесно, а можно и позади грбот, а проверката може да ја увидиш со дефекација чиј фецес е или со жолта боја или со зеленикава боја што укажува на пребрзо минување на жолчни киселини низ цревата без да добијат кафеавкаста боја, но многу е важно јетрата да ги одржуваш во здрава состојба да не ти е замастена и да не е оптоварена во пречистување на организмот од премногу лекови, алкохол ...итн
  јас не верувам дека е можно да се затне каналот со оформено камче, оти болката е неподнослива можна појава на пожолтување на белките на очите дури и кожата како да прележуваш жолтица, што тоа сигурно ќе го забележиш и нормално ќе одиш веднаш на лекар...
  внимавај на исхрана, не смееш редовно да јадеш јајца, мајонез, брокула, краставици дури исфрли ги од исхрана, све што има лушпа треба да се острани, семките во зеленчук исто така... избегнувај газирано, мрсни и пржени јадења, љуто никако, зимница кисела исто поретко... сама ќе забележиш што ќе јадеш и на кој начин ќе јадеш и кога ќе почуствуваш болка знај дека тоа не смееш.... секогаш при рака да имаш Капс.Омепразол Тбл.Спазмекс и Тбл. Аналгин и кога ќе имаш такви силни тегоби сите три одеднаш, со ставање топла облога на горниот дел на абдоменот каде те боли едно 15 минути, не смееш да имаш стегнато со ластик од тренерка или фармерки во тој дел, ниту да седиш згрчена, наведната туку по можност да шеташ низ соба исправена... ете тоа би ти препорачала! ( лабораториски анализи, ртг на желудник и општо ехо на внатрешните органи)..
  и уште нешто, иако велиме дека се гастроинтестинални органи верувај дека и тие си сакаат вежби барем три пати во неделата, па и тие се изградени од мускули не баш како скелетните(напречно пругасти), но редовните вежби ги ојачуваат и им ја подобруваат самата функција...:)
   
  Последно уредено: 11 декември 2017 во 21:46
 11. Bery

  Bery

  Член од:
  20 мај 2016
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  0
  Zdravo da prasam -Pred okolu 1 chas so sin mi koj ima 17vgodini ja zabelezeavme ovaa zlega zlezda?tvrda e na dopir i ne se dvizi .misleneje??? 151302711409754763062.jpg 151302711409754763062.jpg
   
 12. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.467
  Допаѓања:
  133.367
 13. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.710
  Допаѓања:
  1.685
  ... ова под мишка ли е?
   
 14. Bery

  Bery

  Член од:
  20 мај 2016
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  0
  Ne na vrat e stranicno vo pravec na uvoto samo podolu
  --- Споено дупло мислење, 11 декември 2017 во 23:00 ---
  Go boli samo na dopir i ne e bil bolen vo posledno vreme
   
 15. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.467
  Допаѓања:
  133.367
  Може ќе ти звучи смешно ама навистина ништо не е, ќе помине. Нема потреба за паника.
   

Сподели преку: