Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Резултатите ти се одлични изненадувачки, си ја сменил ли диетата у последните неколку недели, или си променил ли било што?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Резултатите ти се одлични изненадувачки, си ја сменил ли диетата у последните неколку недели, или си променил ли било што?
Тие резултати беа од пред неколу години. Од тогаш ослабнав доста и почнав да се хранам здраво. Веројатно затоа и новиве резултати се добри. И допрва се на поздраво и подобро ќе гледам да подобрам/сменам во животот.
 
Член од
18 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
6
Ви се случило некогаш матичната да нејќи да ви препише лек?
 
Член од
18 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
6
,,,,ne e prashanjeto dali sakala ili ne,,,tuku dali toj lek shto e pobaran e soodveten na dijagnozata,,,,
,,,,a sluchajno da ne e pobarano toblerone da bide napishano,,,
Лекот во прашање е финастерид за третирање на машка ќелавост. А таја нејќи да го препиши под изговор дека тоа бил лек кој се препишувал само за зголемена простата кај луѓе над 50 години.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Не смеат матичните лекари да препишат некои лекови, мора прво да ги има препишано специјалист на извештај, и потоа матичната да напише рецепт врз основа на тој извештај од специјалист. За финастерид мора уролог да препорача.
 

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
Пред малку повеќе од една недела, едно куче ме изгреба со забите на ногата. И имаше само црвена линија, немаше ниту крв да тече ниту ништо друго (можеби имаше една мала капка крв). Сега на тоа место се познава линија како изгребано и од време на време имам многу мала болка. Дали тоа нешто може да значи? :)
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
веќе една недела не го чустувам палецот на десната нога. Што може да е?
Пиритиснат нерв може да е и се случува при лошо седење/спиење. Мене ми се има случено да се разбудам без чувство и сила во ногата... еднаш и зглобот си го зезнав со самото тоа што пробав да згазам... се случува... некогаш трае подолго некогаш ќе пушти одма. Поздрав
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
Пред малку повеќе од една недела, едно куче ме изгреба со забите на ногата. И имаше само црвена линија, немаше ниту крв да тече ниту ништо друго (можеби имаше една мала капка крв). Сега на тоа место се познава линија како изгребано и од време на време имам многу мала болка. Дали тоа нешто може да значи? :)
,,,mozhe ama i ne mora,,,zatoa
,,,mast Hydrocyclin- Hidrociklin mala tuba od 5gr ke nanesesh vo tenok sloj nad povredata a odozgora hanzaplast,,,dva tri dena i crveniloto so tivkata bolka ke ja snema,,,,ako ne se povlekuva ili se vloshuva kazhuvaj,,,[DOUBLEPOST=1512164748][/DOUBLEPOST]
Пред малку повеќе од една недела, едно куче ме изгреба со забите на ногата. И имаше само црвена линија, немаше ниту крв да тече ниту ништо друго (можеби имаше една мала капка крв). Сега на тоа место се познава линија како изгребано и од време на време имам многу мала болка. Дали тоа нешто може да значи? :)
,,,mozhe ama i ne mora,,,zatoa
,,,mast Hydrocyclin- Hidrociklin mala tuba od 5gr ke nanesesh vo tenok sloj nad povredata a odozgora hanzaplast,,,dva tri dena i crveniloto so tivkata bolka ke ja snema,,,,ako ne se povlekuva ili se vloshuva kazhuvaj,,,
,,,/ ne cela tuba naednash/,)))),,, oti ima i takvi deshavki,,,
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Пиритиснат нерв може да е и се случува при лошо седење/спиење. Мене ми се има случено да се разбудам без чувство и сила во ногата... еднаш и зглобот си го зезнав со самото тоа што пробав да згазам... се случува... некогаш трае подолго некогаш ќе пушти одма. Поздрав
бев на лекар,ми го кажаа истото ми дадоа некој апчиња да пијам,али јас одам на акумпунктура и почна да ме пушта пополека.Фала
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Имам блага настинка а утре имав во план да давам крв, има шанси да не ми дозволат?
(првпат ќе давам)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Не смееш и не треба да да даруваш, почекај до наредната недела.
Само што излегов од трансфузија.
Имав малце зарипнат глас, освен тоа друго ништо, нити кашлица нити болно грло и сл.
Сестрите ме сетија и наидов на благ отпор али добро се осеќав и инсистирав.

Добар сум, се чувствувам одлично.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.709
Поени од реакции
6.839
Само што излегов од трансфузија.
Имав малце зарипнат глас, освен тоа друго ништо, нити кашлица нити болно грло и сл.
Сестрите ме сетија и наидов на благ отпор али добро се осеќав и инсистирав.

Добар сум, се чувствувам одлично.
Супер, ќе добиеш два слободни дена, сега имаш навистина продолжен викенд
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
28 годишен, направив крвна слика и холестеролот ми беше 5.7, но најмногу што ме загрижува се се тие ензими од црниот дроб алт 52 и аст 38 а видов границата и за двете е 40.. дали се овие застрашувачки резултати или стварно паничам како што вика мојот лекар? он вика не е страшно но некако не и верувам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom