Дежурна Ординација! #2

Член од
6 септември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Pred dve nedeli mi se javia kozni promeni pod pazuvite i vo predelot na gradite kako lisai, sega zabelezav deka se pojavilo i na stomakot. Sto bi mozelo da pretstavuva i kako da se izlekuva?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Оди на доктор, најверојатно некоја инфекција, или алергија.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
18
Поени од реакции
1
neznam luge veke sto da pravam kaj da odam vo maj ovaa godina se operirav od zolcka predhodno imav zocni napadi sto se verujtemi strasni i sega nemam zolcka a pak imam bolki vo toj del vo gorniot del od abdomenot nez sto da pravam ako nekoj imal slicni problemi neka pise ili negov blizok imal takvi problemi ;(
 
E

Epsilon

Гостин
Aj ako moze sovet mi treba sto e mozno pobrzo.

Mi otece malku nogata, udriv vo stapalo na drug covek ( igravme fudbal), staviv mraz, ne mi otece bas mnogu nogata, ama me boli sega. Dali moze da mi kazete sto da pravam, mi treba da bidam vo odlicna sostojba denovive, da trcam. ://
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Aj ako moze sovet mi treba sto e mozno pobrzo.

Mi otece malku nogata, udriv vo stapalo na drug covek ( igravme fudbal), staviv mraz, ne mi otece bas mnogu nogata, ama me boli sega. Dali moze da mi kazete sto da pravam, mi treba da bidam vo odlicna sostojba denovive, da trcam. ://
Не постои ништо поразлично од вообичаен третман што може да ти го среди проблемот толку брзо.
Освен стероиди.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
Aj ako moze sovet mi treba sto e mozno pobrzo.

Mi otece malku nogata, udriv vo stapalo na drug covek ( igravme fudbal), staviv mraz, ne mi otece bas mnogu nogata, ama me boli sega. Dali moze da mi kazete sto da pravam, mi treba da bidam vo odlicna sostojba denovive, da trcam. ://
,,,za oteklinata gel_hepathrombin_,,, za bolkite bilokoja mast ili krema na baza so lidokain,,,prashaj gi vo aptekive ke ti posochat,gi ima nekolku pod razni iminja,,,
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
890
Поени од реакции
576
neznam luge veke sto da pravam kaj da odam vo maj ovaa godina se operirav od zolcka predhodno imav zocni napadi sto se verujtemi strasni i sega nemam zolcka a pak imam bolki vo toj del vo gorniot del od abdomenot nez sto da pravam ako nekoj imal slicni problemi neka pise ili negov blizok imal takvi problemi ;(
odi pak na eho....sega mislam moze vo kanalcinjata da imas kamencinja, koi se vadat bez operacija, preku usta
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Zdravo , imaam nesto kako sini modrinki po nozete imam 5 takvi
Dali znaete sto e toa
... ако си се сплеткал меѓу столица или си паднал по скали, сигурно ти е од удрено и модрото место те боли! :D
... ако имаш само модрици, а не си се удрил и модриците не те болат, а не пиеш редовна терапија за хронична болест ... сигурно си бил настинат и си пиел аспирин или аналгин !
ај што имаш 5 модринки треба да пишеш нешто поопширно ....како дали пиеш нешто лекови последниве денови ! :)
neznam luge veke sto da pravam kaj da odam vo maj ovaa godina se operirav od zolcka predhodno imav zocni napadi sto se verujtemi strasni i sega nemam zolcka a pak imam bolki vo toj del vo gorniot del od abdomenot nez sto da pravam ako nekoj imal slicni problemi neka pise ili negov blizok imal takvi problemi ;(
... како што треба да се внимава на исхраната како и на зајакнување на јетрата кога се има проблеми со жолчното ќесе, така треба да се внимава на исхрана како и механички фактор на џвакање на храна, не пиење вода додека се јаде, и непрејадување (многу ретки се тие да без жолчно ќесе можат да функционираат безпрекорно) кога се нема жолчно ќесе ....
најчесто болката на горниот дел на абдоменот започнува со гастрична болка од тип на хиперсекреција за да после некое време се пренесе малку подесно, а можно и позади грбот, а проверката може да ја увидиш со дефекација чиј фецес е или со жолта боја или со зеленикава боја што укажува на пребрзо минување на жолчни киселини низ цревата без да добијат кафеавкаста боја, но многу е важно јетрата да ги одржуваш во здрава состојба да не ти е замастена и да не е оптоварена во пречистување на организмот од премногу лекови, алкохол ...итн
јас не верувам дека е можно да се затне каналот со оформено камче, оти болката е неподнослива можна појава на пожолтување на белките на очите дури и кожата како да прележуваш жолтица, што тоа сигурно ќе го забележиш и нормално ќе одиш веднаш на лекар...
внимавај на исхрана, не смееш редовно да јадеш јајца, мајонез, брокула, краставици дури исфрли ги од исхрана, све што има лушпа треба да се острани, семките во зеленчук исто така... избегнувај газирано, мрсни и пржени јадења, љуто никако, зимница кисела исто поретко... сама ќе забележиш што ќе јадеш и на кој начин ќе јадеш и кога ќе почуствуваш болка знај дека тоа не смееш.... секогаш при рака да имаш Капс.Омепразол Тбл.Спазмекс и Тбл. Аналгин и кога ќе имаш такви силни тегоби сите три одеднаш, со ставање топла облога на горниот дел на абдоменот каде те боли едно 15 минути, не смееш да имаш стегнато со ластик од тренерка или фармерки во тој дел, ниту да седиш згрчена, наведната туку по можност да шеташ низ соба исправена... ете тоа би ти препорачала! ( лабораториски анализи, ртг на желудник и општо ехо на внатрешните органи)..
и уште нешто, иако велиме дека се гастроинтестинални органи верувај дека и тие си сакаат вежби барем три пати во неделата, па и тие се изградени од мускули не баш како скелетните(напречно пругасти), но редовните вежби ги ојачуваат и им ја подобруваат самата функција...:)
 
Последно уредено:
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Zdravo da prasam -Pred okolu 1 chas so sin mi koj ima 17vgodini ja zabelezeavme ovaa zlega zlezda?tvrda e na dopir i ne se dvizi .misleneje??? 151302711409754763062.jpg 151302711409754763062.jpg
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ne na vrat e stranicno vo pravec na uvoto samo podolu[DOUBLEPOST=1513029658][/DOUBLEPOST]Go boli samo na dopir i ne e bil bolen vo posledno vreme
Може ќе ти звучи смешно ама навистина ништо не е, ќе помине. Нема потреба за паника.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom