Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Кога ќе го стиснеш стапалото, треба одма да дојдеш до коската генерално, а не прстот да ти пропадне 1цм, или да останува отисок 10-на секунди, ако го има тоа, значи дека имаш едема, која е најчесто поврзана со атеросклероза, и функција на бубрези - повторно поврзано со истата кондиција.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Кога ќе го стиснеш стапалото, треба одма да дојдеш до коската генерално, а не прстот да ти пропадне 1цм, или да останува отисок 10-на секунди, ако го има тоа, значи дека имаш едема, која е најчесто поврзана со атеросклероза, и функција на бубрези - повторно поврзано со истата кондиција.
Едем може да има од милион и една причина, не лепи една дијагноза што си ја научил на сите.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
,,,na nekoj nachin neinvazivna metoda za sostojbata na krvnite sadovi,,,
,,,bidejki analgezijata na odreden del ili vo sluchajov palecot se posledica na namaleno krvosnabduvanje ili presija vrz nervnite zavrshetoci,,,
,,,vo sluchajov so najgolema verojatnost mozhe da se pretpostavi deka problemot ti e od cirkulatorno poremetuvanhe,,[DOUBLEPOST=1511441004][/DOUBLEPOST]
Кога ќе го стиснеш стапалото, треба одма да дојдеш до коската генерално, а не прстот да ти пропадне 1цм, или да останува отисок 10-на секунди, ако го има тоа, значи дека имаш едема, која е најчесто поврзана со атеросклероза, и функција на бубрези - повторно поврзано со истата кондиција.
,,,ne bre ne se zarekov deka nema da go komentiram ovoj,,,:shok2:
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Кога ќе го стиснеш стапалото, треба одма да дојдеш до коската генерално, а не прстот да ти пропадне 1цм, или да останува отисок 10-на секунди, ако го има тоа, значи дека имаш едема, која е најчесто поврзана со атеросклероза, и функција на бубрези - повторно поврзано со истата кондиција.
шо е тоа атеросклероза?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
шо е тоа атеросклероза?
,,,natalozhuvanje na kalcifikati vo zidot na krvniot sad i posledovatelno negovo naluvanje na propustlivost,,,protok na krv niz istiot i negovo gubenje na elastichnost i adaptabilnost pri promena na dotok i pomin na krv niz nego, i negova fragilnost vo odnos na negovata elastichnost,,
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
,,,na nekoj nachin neinvazivna metoda za sostojbata na krvnite sadovi,,,
,,,bidejki analgezijata na odreden del ili vo sluchajov palecot se posledica na namaleno krvosnabduvanje ili presija vrz nervnite zavrshetoci,,,
,,,vo sluchajov so najgolema verojatnost mozhe da se pretpostavi deka problemot ti e od cirkulatorno poremetuvanhe,,[DOUBLEPOST=1511441004][/DOUBLEPOST]
,,,ne bre ne se zarekov deka nema da go komentiram ovoj,,,:shok2:
правев системтски пред две недели.Ми правеа узи на крвни садови меѓу другото.Се е во ред,немаше никакви отклоненија,бубрези тоже супер.Само мало воспаление на дванаеспалечно црево,ми дадоа мезим и креон,ама не ги пијам,пијам кинески чај за таа намена.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
Наброј ги причините.
,,, vo pravo e.AlternativeF,,, ima mal milion na.prichini koi doveduvaat do edematozni sostojbi na organite i tkivata i ako navlezeme vo nabrojuvanje vo nivna geneza mnogu prostor i vreme ke ni se potrebni a ti sepak nishto nema da razberesh oti pak ke.gi svedesh procesite na eden proces a toa e.inflamatio ,,, shto voopshto ne e.tochno deka toa.ke bide edinstvena prichina za edemata,,,
,,,, i da tvrdish deka edemata e simptomatologija tukurechi edinstveno na aterosklerozata e.nebulaza i vo najmala merka neseriozno,,,
,,,, da ubavo prochita simptamotologija shto vsashnost e.samo pojavnost i manifestacija na odedena bolezna sostojba,,,
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Каде виде дека реков дека да е единствено атеросклероза можеш да го цитираш тој дел?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
Кога ќе го стиснеш стапалото, треба одма да дојдеш до коската генерално, а не прстот да ти пропадне 1цм, или да останува отисок 10-на секунди, ако го има тоа, значи дека имаш едема, која е најчесто поврзана со атеросклероза, и функција на бубрези - повторно поврзано со истата кондиција.
,,, ovaa tvoj post li e.chiv li e,,,

,,,, i shto mislish,,, oteklina,,, edema,,, tumor,,,, shto se,,,,

,,,,i ajt dodeka go guglash chicho gugle pozzzz,,,
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Направи уште еден тест, али чим тогаш ти бил тој резултат, а во меѓувреме ништо не си сменил - тешко да ти се подобрила ситуацијата.

Иначе едно 30% + од населението го има овој проблем, а не се ни свесни.

Ако ти се приспива после јадење тоа е тоа во огромен дел од случаите.
Вака направив ОГТТ. Има само две вредности. Гликоза во 120 минути е 5.8, а гликоза е 4.2.

Меѓу другото отидов и на ОРЛ како што кажа @shutrak. Ми дадоа како дијагноза хроничен назофарингит и компензаторно задебелени носни школки. Ми препишаа Serrapeptase и Fluticasone.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ова е добар избор за третман, реткост. Колку пати ти мереа глукоза, само 1?
Два пати. Ме боцнаа прво, па ми дадоа да пијам вода со шеќер, па повторно ме боцнаа. А следниот ден резултатите веќе беа готови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom