Дежурна Ординација! #2

Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Во државна не, за приватни ќе се распрашам и ќе ти пратам пп. За каков проблем се работи?
Мојот чичко има почесто болови во двете рамења(грбот) и двете колена, а тие болови некогаш се огромни и му го ограничуваат движењето.Сакаме да го носиме на добар реуматолог да му дијагностицира што му е и каква терапија да прима.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Второ мислење ми треба за мерењето на крвниот притисок...Имам висок крвен притисок и редовно примам терапија и правам контролни мерења на истиот секое утро.
Имам забележано дека кога ќе го мерам притисокот во хоризонтална положба (лежам на кревет, под) е нормален, односно се движи во рамките од 120-80 со варијација + - 5.
Проблемот настанува кога ќе го мерам притисокот во седечка положба на стол, кревет итн.
Тогаш мерам големини како 150/90 со + - 5 варијација.
Имам испробано да го измерам притисокот во лежечка положба и покаже нормален притисок, само да се исправам и одново измерам притисокот и апаратот да исчита различни димензии.
Ова го имам правено повеќе пати и резултатот е скоро секогаш тој и не е некоја коинциденција. :confused:
Апаратот е дигитален, но сега брзо ми е баждарен на лекар и не верувам дека се работи за грешка.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.567
Поени од реакции
7.950
Второ мислење ми треба за мерењето на крвниот притисок...Имам висок крвен притисок и редовно примам терапија и правам контролни мерења на истиот секое утро.
Имам забележано дека кога ќе го мерам притисокот во хоризонтална положба (лежам на кревет, под) е нормален, односно се движи во рамките од 120-80 со варијација + - 5.
Проблемот настанува кога ќе го мерам притисокот во седечка положба на стол, кревет итн.
Тогаш мерам големини како 150/90 со + - 5 варијација.
Имам испробано да го измерам притисокот во лежечка положба и покаже нормален притисок, само да се исправам и одново измерам притисокот и апаратот да исчита различни димензии.
Ова го имам правено повеќе пати и резултатот е скоро секогаш тој и не е некоја коинциденција. :confused:
Апаратот е дигитален, но сега брзо ми е баждарен на лекар и не верувам дека се работи за грешка.
Ова е една од причините, зошто немам доверба во дигиталните апарати за крвен притисок.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Не сум стручна, но сепак. Да не ти е апаратот од оние што се врзуваат како часовници на глуждот од раката? Ако ти е таков, не знам како мериш, ама ми имаат кажано дека конкретно за тие, за правилно мерење треба да ја свиткаш раката и практично дланката да ти дојде под градите, малку под нивото на срцето, за да покаже добри резултати.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не сум стручна, но сепак. Да не ти е апаратот од оние што се врзуваат како часовници на глуждот од раката? Ако ти е таков, не знам како мериш, ама ми имаат кажано дека конкретно за тие, за правилно мерење треба да ја свиткаш раката и практично дланката да ти дојде под градите, малку под нивото на срцето, за да покаже добри резултати.
Не е таков, туку овој модел на microlife. Ќе ги променам батериите превентивно да видам. :confused:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Не е таков, туку овој модел на microlife. Ќе ги променам батериите превентивно да видам. :confused:
Еве ти линк за една студија која дебатира околу тоа дали е поправилно мерењето во лежечка или седечка позиција, долг е текстот, побарај effects of body position.
Доколку го мериш притисокот во седечка позиција, треба да ја исправиш раката целосно и се препорачува да ти биде во висина на срцето, значи да седнеш на понизок стол и повисока маса, за да може раката да ти биде во таа позиција, и стандардната процедура, нема зборување, смеење и движење. Во секој случај, не би требало да е толкава разликата. Смени ги батериите на апаратот, а пробај и со друг апарат.
 

Ulbrecht

Ајдеми Попуши
Член од
28 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
68
Ве молам за помош. Паника ме фаќа!
На пенисот ми излезе некакво топче, малку вдлабнато, од околу црвено, а внатрешноста е жолтеникава. Што чудо е сега ова? По играчка, плачка. Дури сега се сетив и си купив цел пакет кондоми, ама касно. :(
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.567
Поени од реакции
7.950
Ве молам за помош. Паника ме фаќа!
На пенисот ми излезе некакво топче, малку вдлабнато, од околу црвено, а внатрешноста е жолтеникава. Што чудо е сега ова? По играчка, плачка. Дури сега се сетив и си купив цел пакет кондоми, ама касно. :(
Трк на лекар и не му се секирај, ќе се среди.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
И јас имам проблем со дигиталниеот апарат,оној што се става на глуждот на раката и секојпат различно ми покажува.Некако немам доверба...Не ми е баждарен и може тука е проблемот.
Ако знае некој кај се баждарат и која е цената!
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Доктори, ај да си прашам, значи минатава недела се нафрлив на едни бомбони и од нив саботава приметив дека имам афта на латералната страна на јазикот, се на се 2-3 милиметри голема, мн ме болеше, земав 3-4 лизобакт во текот на денот и утредента, сега веќе не боли, но уште стои и помалку пецка, не е веќе како плик, спласна малку ама ме нервира, чаре?
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 14:38 ---
И јас имам проблем со дигиталниеот апарат,оној што се става на глуждот на раката и секојпат различно ми покажува.Некако немам доверба...Не ми е баждарен и може тука е проблемот.
Ако знае некој кај се баждарат и која е цената!
Ма каков дигитален :icon_mrgr: , земи класичен со живин манометар или ако ти е гломазен, земи онаков со спирален манометар.

Пиезопластикиве во дигиталните манометри се ептен неквалитетни, баждарење, па ќе го однесеш на лекар ќе ти измери притисок со неговиот апарат, па после 5 мин со твојот, и ќе видиш колку отстапува. Ама за да попрецизно ја определиш девијацијата, мора неколку мерења да направиш.
Или ако имаш дома обичен, па мери и споредувај и после ќе си ја знаеш грешката +/- единици.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Decki aj mala pomos....Znaci imam devijacija na nos konkretno na levata nosna suplina I imam poteskotii so oteznato disenje od samata devijacija...Kaj koj specijalist da se obratam za operacija...Ako ima nekoj so vakov problem a ima praeno operacija neka pise ke mu bidam blagodaren..
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
како да го намалам отокот од забот ?? потечен ми е забот аман боже
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
како да го намалам отокот од забот ?? потечен ми е забот аман боже
Земи Амоксиклав 1000 (или Еритромицин, или Ровамицин) и пиј ги наутро и навечер по една таблета. + земи и Химорал форте 3 пати по 2 (можеш и по една) таблета половина час пред јадење. Одма ќе ти се намали отокот. А и ако одиш на забар истово ќе ти го препишат милион посто.
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 22:24 ---
Второ мислење ми треба за мерењето на крвниот притисок...Имам висок крвен притисок и редовно примам терапија и правам контролни мерења на истиот секое утро.
Имам забележано дека кога ќе го мерам притисокот во хоризонтална положба (лежам на кревет, под) е нормален, односно се движи во рамките од 120-80 со варијација + - 5.
Проблемот настанува кога ќе го мерам притисокот во седечка положба на стол, кревет итн.
Тогаш мерам големини како 150/90 со + - 5 варијација.
Имам испробано да го измерам притисокот во лежечка положба и покаже нормален притисок, само да се исправам и одново измерам притисокот и апаратот да исчита различни димензии.
Ова го имам правено повеќе пати и резултатот е скоро секогаш тој и не е некоја коинциденција. :confused:
Апаратот е дигитален, но сега брзо ми е баждарен на лекар и не верувам дека се работи за грешка.
Велат "Дигитален апарат се купувана оној кој сакаш да доживее инфаркт", или со други зборови може да ти даде нерално високи вредности за притисокот и да те исплаши. За да ти даде точни резултати дигиталниот апарат треба да исполниш неколку услови. Прва и најбитна, не се мери притисок во лежечка положба. Друго за да добиеш точен резултат треба да бидеш во седечка положба со раката поставена во висина на срцето, да не мрдаш, да не се движиш и да не зборуваш. Три пати мериш. Средната вредност ти е онаа вистинската.
Морам да напоменам, точноста на дигиталниот апарат многу зависи од влијанието на подземни води, како и дали батериите се полни или не.
Моја препорака - купи си апарат со манометар!
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 22:26 ---
Доктори, ај да си прашам, значи минатава недела се нафрлив на едни бомбони и од нив саботава приметив дека имам афта на латералната страна на јазикот, се на се 2-3 милиметри голема, мн ме болеше, земав 3-4 лизобакт во текот на денот и утредента, сега веќе не боли, но уште стои и помалку пецка, не е веќе како плик, спласна малку ама ме нервира, чаре?
.
Проафтол спреј, или ангал спреј, или прополис.
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 22:27 ---
И јас имам проблем со дигиталниеот апарат,оној што се става на глуждот на раката и секојпат различно ми покажува.Некако немам доверба...Не ми е баждарен и може тука е проблемот.
Ако знае некој кај се баждарат и која е цената!
И за тебе истиот совет што му го дадов на членот погоре во врска со дигиталниот апарат ;) поздрав
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Второ мислење ми треба за мерењето на крвниот притисок...Имам висок крвен притисок и редовно примам терапија и правам контролни мерења на истиот секое утро.
Имам забележано дека кога ќе го мерам притисокот во хоризонтална положба (лежам на кревет, под) е нормален, односно се движи во рамките од 120-80 со варијација + - 5.
Проблемот настанува кога ќе го мерам притисокот во седечка положба на стол, кревет итн.
Тогаш мерам големини како 150/90 со + - 5 варијација.
Имам испробано да го измерам притисокот во лежечка положба и покаже нормален притисок, само да се исправам и одново измерам притисокот и апаратот да исчита различни димензии.
Ова го имам правено повеќе пати и резултатот е скоро секогаш тој и не е некоја коинциденција. :confused:
Апаратот е дигитален, но сега брзо ми е баждарен на лекар и не верувам дека се работи за грешка.
Претпоставувам дека пиеш диуретици за притисок. Проблемот е што кога ќе станеш од кревет се стеснуваат крвните садови во нозете и абдоменот и добиваш поголем притисок. Ако ова го приметуваш многу често, треба да ти дадат друга класа иљачи, што влијаат на моториката на крвните садови. Појди на доктор со време, и објасни му го ова детално, зошто постојат видови на хипертензии кои се многу опасни, а одговараат на твојот опис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom