Дежурна Ординација! #2

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Decki aj mala pomos....Znaci imam devijacija na nos konkretno na levata nosna suplina I imam poteskotii so oteznato disenje od samata devijacija...Kaj koj specijalist da se obratam za operacija...Ako ima nekoj so vakov problem a ima praeno operacija neka pise ke mu bidam blagodaren..
Ќе си појдеш на ОРЛ(Оториноларингологија).Таму предходно ќе те прегледа(ќе ти направи тотален уво нос и грло статус),па ќе па потоа ќе одлучи дали си за реконструкција на назалниот септум(септопластика).
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Претпоставувам дека пиеш диуретици за притисок. Проблемот е што кога ќе станеш од кревет се стеснуваат крвните садови во нозете и абдоменот и добиваш поголем притисок. Ако ова го приметуваш многу често, треба да ти дадат друга класа иљачи, што влијаат на моториката на крвните садови. Појди на доктор со време, и објасни му го ова детално, зошто постојат видови на хипертензии кои се многу опасни, а одговараат на твојот опис.
Наутро земам 100мг лосартан калиум и 25 мг хидрохлортиазаид.
Додека попладне земам 5 мг бисопролол хемифумарат. Да, ќе разговарам во секој случај.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Уште еднаш да прашам.Добар и искусен ревматолог без разлика дали е на приватна или државна клиника да ми препорачате?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ме интересира дали бебе од 1 год може да има уринарна ифекција и од што се добива:(
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ме интересира дали бебе од 1 год може да има уринарна ифекција и од што се добива:(
За жал може да има. Може да ја добило како последица од развој на бактерии во пелените. Консултирајте се со педијатар дали смее да пие чај и сок од брусница, иако мислам дека не би требало да има проблем, сепак прашајте.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Наутро земам 100мг лосартан калиум и 25 мг хидрохлортиазаид.
Додека попладне земам 5 мг бисопролол хемифумарат. Да, ќе разговарам во секој случај.
Како дојде до три иљачи одеднаш??? Не вршеше работа еден или два? Колку ти се качува притисокот ако не ги пиеш?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Како дојде до три иљачи одеднаш??? Не вршеше работа еден или два? Колку ти се качува притисокот ако не ги пиеш?
Пред 6 години кога ми дијагностицираа висок притисок почнав со најслабата варијанта на бринердин (не го знам составот).
Покасно на рутински преглед на работа некаде 2010 значи после 3 години се испостави дека одново имам проблем со притисокот. После едно неделни контроли притисокот се движеше некаде 150 / 100, на некои мерења и повеќе.
Тогаш ми беше дадена терапија од една пилула наутро 50мг лосартан калиум и 25 мг хидрохлортиазаид која функционираше сосем одлично до пред неколку месеци кога не се чуствував добро одново и на мерењата се покажуваше висок крвен притисок, плус пулсот ми беше повисок.
Мерев големини како 160/105 во просек, некогаш одеа и до 180/110.
Тогаш лекарот ми ја зголеми дозата на 100 мг. лосартан и ми препиша 5 мг бисопролол хемифумарат за да ја регулира работата на пулсот.

Искрено немам пробано да ги прекинам пилулите и видам како ќе функционирам без нив.
На почетокот на новата терапија имав некои пониски мерења и се зборна да пијам по половина пилула наутро, но по неколку дена се стабилизираше притисокот и останав на терапијата.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
татко ми се жали на болки во градите, му меревме притисок 155 со 95 и пулсот му е 97. Што може да биде? по доктори нејќе да оди.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.574
Поени од реакции
7.985
татко ми се жали на болки во градите, му меревме притисок 155 со 95 и пулсот му е 97. Што може да биде? по доктори нејќе да оди.
Болки во градите може да биде од многу причини кои вариираат од состојби за кои не се налага третман, до состојби кои го доведуваат животот во опасност, сепак потребно е да се консултирате со лекар за да може да прецени за каква болка всушност станува збор.
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Ај кажете некој лек оти ке се шекнам.од вчера ненормално ме боли грло едвај си ја голтам плунката и порано ме болело грло али ова до сега не ми било.Се пробав, дневно јадам по кило лимони, портокали, цитрони, мед јадам, прополис по 3-4 пати на ден ставам и ништо!Баш сабајле глеам грлото ми е жар црвено башка не кашлам него само грло ме ТЕРОРИЗИРА!Чаре?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ај кажете некој лек оти ке се шекнам.од вчера ненормално ме боли грло едвај си ја голтам плунката и порано ме болело грло али ова до сега не ми било.Се пробав, дневно јадам по кило лимони, портокали, цитрони, мед јадам, прополис по 3-4 пати на ден ставам и ништо!Баш сабајле глеам грлото ми е жар црвено башка не кашлам него само грло ме ТЕРОРИЗИРА!Чаре?
Од мое скромно искуство,би ти препорачала облоги со ракија и бибер на грлото и еден стар лек,кој мене како дете многу ми помагал нишадор.:)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Ај кажете некој лек оти ке се шекнам.од вчера ненормално ме боли грло едвај си ја голтам плунката и порано ме болело грло али ова до сега не ми било.Се пробав, дневно јадам по кило лимони, портокали, цитрони, мед јадам, прополис по 3-4 пати на ден ставам и ништо!Баш сабајле глеам грлото ми е жар црвено башка не кашлам него само грло ме ТЕРОРИЗИРА!Чаре?
Де што се потресуваш толку :icon_mrgr: Таман си е прополисот, земи спреј ако можеш и прскај у грло, ќе помине.
Ако не помине за 3-4 дена иди на лекар, може ќе треба антибиотик да ти препише.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.506
Поени од реакции
2.638
Здраво имам еден проблем.Еве два пати после бричење на делот над мојот полов орган ми излегуваат некој си израстоци не знам ни како да ги наречам.Што прашав еден другар тој ми кажа никако со жилет бидејќи тоа било причината али последниот пат не користев жилет туку само машинка и гледам на некој други места над органот пак има излезено по некој израсток.Што е работава дали има решение зошто не само што е проблем за понатаму туку и болат кога ги пипаш.Некој се помали некој се поголеми.Ве молам ако е некој запознаен со ова да ми даде некаков одговор.И каков доктор да посетам за овој проблем?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Здраво имам еден проблем.Еве два пати после бричење на делот над мојот полов орган ми излегуваат некој си израстоци не знам ни како да ги наречам.Што прашав еден другар тој ми кажа никако со жилет бидејќи тоа било причината али последниот пат не користев жилет туку само машинка и гледам на некој други места над органот пак има излезено по некој израсток.Што е работава дали има решение зошто не само што е проблем за понатаму туку и болат кога ги пипаш.Некој се помали некој се поголеми.Ве молам ако е некој запознаен со ова да ми даде некаков одговор.И каков доктор да посетам за овој проблем?
Можеби се воспалени фоликули од влакната, ама штом ти се појавуваат и онака постои можност да се кондиломи (полови брадавички). Ама викаш дека болат, кондиломите не болат.
Можеш да идеш на уролог или на дерматовенеролог. Ако се фоликули, ќе ти даде маст антибиотска да се мачкаш, ако се контиломи се отстранувуваат безболно.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.506
Поени од реакции
2.638
Можеби се воспалени фоликули од влакната, ама штом ти се појавуваат и онака постои можност да се кондиломи (полови брадавички). Ама викаш дека болат, кондиломите не болат.
Можеш да идеш на уролог или на дерматовенеролог. Ако се фоликули, ќе ти даде маст антибиотска да се мачкаш, ако се контиломи се отстранувуваат безболно.
Интересно е што ги немав пред да користам жилет за бричење доле.Имав зборено со другар кој го имаше истиот проблем.Бил во аптека му дале нешто што ти знам да ги гори.Може ова ке помогне дали се кондиломи или фоликули.И ако веќе даваат во аптека средство за горење дали би се појавиле пак.Бидејќи нормално треба да се одржува хигиена доле а веќе некој се како малце поголемки најверојатно се брадавици.И се плашам ако продолжам со остранувањето на влакна доле да не се направат многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom