Дежурна Ординација! #2

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ако пушиш цигари(да речеме кутија цела дневно подолг временски период) воопшто да не те зачудува зачестеното лачење на шлајм ......... кај(нас)пушачите постојано се лачи шлајм дури и кога воопшто не се/сме настинати ! :icon_mrgr:
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Кога пушев по кутија дневно, нон стоп си поткашлував, после ги откажав, изедов 3 тегли мед + таан, од тогаш ни виење у груди, ни шлајмови ни ништо. Па пробај и ти, природен лек.

Тегла мед + тегла сусамов таан, кркај, ко алва е :)
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Не би рекол дека е настинка од лето е така :)
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Не секогаш цигарите се причина за шлајм, јас немам на пример, али можеби Хербион сируп од тегавец и некој ринолитик ќе помогне.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Иначе цигари не пушам, не сум ни пробал, 16 год сум :)
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Види понекогаш е нормално-тоа се мртвите бактерии,габи и сл.

Но ако е премногу често најдобро е да провериш и уво нос и грло, белидробови и целосна крвна слика, барем колку толку мирно да спиеш, а риносан би ти помогнал за шлајмот 140 денари е мислам.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Хитно ми треба информација, каде може да најдам во државава Медицинска газија или пак ако е од соседниве држави начин како да ја донесам тука.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Луѓе, дали е обавезно да се пијат антибиотици после вадење заб? и кои? Фала за одговорот....
земи химорал (chymoral). Андол, аспирин никако
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Првин на ногата кај скочниот зглоб ми се појави како сува кожа.Значи кожата таму сува,рапава,онака како мртва ми беше,не ме чеша,ни ништо.Е сега проблемот е што сеа местото стана како црвенко,и онака ја си го чепкам по навика.Што би можело да биде?
Го имам веќе може 2 недели
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
За железо сум читала,било добро семе од коприва.Едно лажиче се меша во чаша јогурт....
Најдобро е коприва сомелена и измешана со мед, мислам дека не треба да се обарува и слично туку свежа (секако измиена) сомелена и со мед сабајле на гладно срце супена лажица една до две.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Иначе цигари не пушам, не сум ни пробал, 16 год сум :)
Епа си бил на матичен ти нашле бактерија во нос, ваљда стрептококус ауреус, она е честа, можеби од тоа ти било, брисот од грло ти е негативен значи се е во ред, црвено грло - тоа не е ништо страшно, си се напил ладен сок, можеби си настинал и то. Топол чај од мајчина душичка и решена работа или овие модерниве спрејови, септолете, ангал или што ти ја знам, мада ја преферирам природно за такви ситници.

Единствено ако си алергичен на нешто па ти прави вака, или ринитис, ама матичниот ќе се сетел на ова.

Според моиве скромни познавања, нормално е да се создава одредена количина на шлајм, мртви клетки, честички, храна мора некако да се избацат. Има тука доктори па нека ти објаснат убаво :)
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Совет за добар реуматолог специјалист?
Некоја добра приватна ординација за реуматски заболувања?
Дали го препорачувате одделот за реуматологија на државна клиника и дали има добри специјалисти таму?Ако некој има било каква корисна информација нека пише.
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Првин на ногата кај скочниот зглоб ми се појави како сува кожа.Значи кожата таму сува,рапава,онака како мртва ми беше,не ме чеша,ни ништо.Е сега проблемот е што сеа местото стана како црвенко,и онака ја си го чепкам по навика.Што би можело да биде?
Го имам веќе може 2 недели
Mozno e da e pojava na giht.
http://sr.wikipedia.org/wiki/Гихт
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Првин на ногата кај скочниот зглоб ми се појави како сува кожа.Значи кожата таму сува,рапава,онака како мртва ми беше,не ме чеша,ни ништо.Е сега проблемот е што сеа местото стана како црвенко,и онака ја си го чепкам по навика.Што би можело да биде?
Го имам веќе може 2 недели
Лишај може да е, мачкај го со помада да омекне. Имав и ја порано на зглобот такво ама искрено не ми текнува како го излечив :) Некој што се разбира повеќе може да каже. Не го чепкај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom