Дежурна Ординација! #2

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Совет за добар реуматолог специјалист?
Некоја добра приватна ординација за реуматски заболувања?
Дали го препорачувате одделот за реуматологија на државна клиника и дали има добри специјалисти таму?Ако некој има било каква корисна информација нека пише.
Во државна не, за приватни ќе се распрашам и ќе ти пратам пп. За каков проблем се работи?
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
18
Поени од реакции
3
Ќе ве молам да ми препорачате добар др.Интернист.
--- надополнето: 9 февруари 2013 во 02:33 ---
Ќе ве молам да ми препорачате добар др.Интернист.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Магнетна резонанца, каде може да се направи снимка, отприлика време на чекање и пари колку е, државно/приватно???
 
К

Кики.

Гостин
Магнетна резонанца, каде може да се направи снимка, отприлика време на чекање и пари колку е, државно/приватно???
Приватно можеш овде, за цена ќе се јавиш и ќе ти кажат во зависност од тоа за што ти треба.
Државно не знам како иде, ама најверојатно повеќе се чека.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Магнетна резонанца, каде може да се направи снимка, отприлика време на чекање и пари колку е, државно/приватно???
Во Скопје се чека со месеци, на приватно зависи каде зависат и цените. Јас сега пробувам за во Битола да го носам татко ми во државната, инаку има и во скопје и во Битола на приватно во приватни ординации.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
2
Имам проблем со коските( џоинтите) Значи пукаат нонстоп , не е како кога вие намерно сакате да ги испукате вашите прсти туку е различно, ми пука грбот, подлактицата, wrist, коленото, големиот прст на ногата, речиси се живо. Што да правам? 16год сум кај доктор ми рекоа дека тоа било пошто растам но не е многу убаво ми стана навика,а тоа е лоша навика( УШТЕ ЕДНАШ КЕ ПОВТОРАМ НЕ Е КАКО ПУКАЊЕ НА ПРСТИТЕ, многу подруго е и можам да го правам секој 5секунди на речиси се живо...)

Помош?
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Имам проблем со коските( џоинтите) Значи пукаат нонстоп , не е како кога вие намерно сакате да ги испукате вашите прсти туку е различно, ми пука грбот, подлактицата, wrist, коленото, големиот прст на ногата, речиси се живо. Што да правам? 16год сум кај доктор ми рекоа дека тоа било пошто растам но не е многу убаво ми стана навика,а тоа е лоша навика( УШТЕ ЕДНАШ КЕ ПОВТОРАМ НЕ Е КАКО ПУКАЊЕ НА ПРСТИТЕ, многу подруго е и можам да го правам секој 5секунди на речиси се живо...)

Помош?
Истото ми се случува и на мене. :)

20 пати по ред да ја виткам дланката ќе пука, исто и колено и прсти...


И јас се консутирав, ми кажаа дека е ради наглото растење, демек со умерено вежбање, ќе прекинело тоа...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Во Скопје се чека со месеци, на приватно зависи каде зависат и цените. Јас сега пробувам за во Битола да го носам татко ми во државната, инаку има и во скопје и во Битола на приватно во приватни ординации.
Меѓувреме имам чепнато мислам дека видов и Штип/Кочани да има и не се чекало многу :unsure:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.920
пред се сакам да се извинам што ке го поставам овде прашањето .
Мајками пред 1 недела ги вадеше матката и јајниците бидејки имаше тумор на матката . Денес беше да и ги вадат конците но од раната почнало да тече гној . Докторот и дал само некој апчиња и толку , ништо не објаснил . Ве молам ако некој може да каже нешто некој совет или да сподели некое искуство колку е тоа страшно . Дали може да биде сепса ?
 
Член од
27 април 2009
Мислења
177
Поени од реакции
22
Имам од вчера болки во долниот дел на стомакот,некаде кај срамната коска,а и често мокрам.Некој да ми каже лек за смирување додека не отидам утре на доктор.Што може да биде? Фала однапред.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Луѓе, пак јас со извадениот заб. Ми ставија цинк оксиден завој на осмицата, откако раната не коагулирала добро и ми го отстранија коагулумот. Сеа многу го осеќам цинк оксидот на вкус, ко да се разложува. Дали тоа може да значи дека не е добро наместен, дека ставиле премногу, или е нормално?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Мајками пред 1 недела ги вадеше матката и јајниците бидејки имаше тумор на матката . Денес беше да и ги вадат конците но од раната почнало да тече гној . Докторот и дал само некој апчиња и толку , ништо не објаснил . Ве молам ако некој може да каже нешто некој совет или да сподели некое искуство колку е тоа страшно . Дали може да биде сепса ?
Не е баш место кај што треба да побараш второ мислење...
Сигурно докторот не направил нешто непромислено
Ваљда некоја инфекција, затоа докторот и препишал антибиотици, сигурно направил анализа на крв пред да и ги препише
Обична настинка може да е страшна
Сепса не е....освен ако нема и други симптоми

Ако не сте сигурни најдобро да одите кај друг доктор на проверка
--- надополнето: 11 февруари 2013 во 21:31 ---
Луѓе, пак јас со извадениот заб. Ми ставија цинк оксиден завој на осмицата, откако раната не коагулирала добро и ми го отстранија коагулумот. Сеа многу го осеќам цинк оксидот на вкус, ко да се разложува. Дали тоа може да значи дека не е добро наместен, дека ставиле премногу, или е нормално?
Тоа може да значи дека премногу внимание му посветуваш на забот. Да пробаш да се сконцентрираш на нешто друго као на пример да изгледаш неколку епизоди у серија од Вемпајр дајарис, Сексот и градот....или некоја романтична комедија...
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Тоа може да значи дека премногу внимание му посветуваш на забот. Да пробаш да се сконцентрираш на нешто друго као на пример да изгледаш неколку епизоди у серија од Вемпајр дајарис, Сексот и градот....или некоја романтична комедија...
Штом такви филмови глеаме ние женските со забни проблеми....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom