Дежа ву - Дали некогаш ви се случило?

Член од
17 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
5
:lud: :lud: Стварно чудна работа
 
Член од
27 април 2006
Мислења
108
Поени од реакции
2
abe ja mislam deka dezavu e slucka koja si ja sonuval i sea ti e poznata
no dezavuto e i ponekogas korisno
kako na primer jas sum sanjal deka ke me vikne edna zena od drugata strana na ulicata da me prasa neso i ja da pominam me zgazi neso i se razbudiv
posle se setav so drugar mi i mi se vide ulicata poznata i mu rekov sea edna zena ke me vikne za da me prasa neso a on mi rece OPA NOSTRADAMUS SI
ja mu vikam neznam i op zenata me vikna drugarmi uplaseno me pogledna
a zenata mi rece dojdi malce ama ja bev itar i i rekov dojtete vie me boli nogata i ona op pominuvanje ulica i slap kola ja mavna (gore na vodno)
i braka taka vi vikam i poise da obrnuvate vnimanie na dezavuto
 
Член од
20 мај 2006
Мислења
51
Поени од реакции
0
Многу пати ми се има случено дежа ву и баш не знам како да си објаснам ама..Ги исчитав сите ваши теории и
Мојата теорија е..
Дежа ву се случува како резултат на тоа што потсвеста патува и перцепира работи побрзо во споредба со свеста и кога тоа навистина ќе се случи мислиме дека ни се има случено предтходно. Па оваа моја терија најблиску ја пронајдов со теоријата на Ацид,мислам,со хемисферите А и Б, кои јас во мојов случај ги нарекувам потсвест и свест.
Не мислам дека тоа има врска со сонот, а ниту со некој претходен живот, бидејќи ако веруваш во претходен живот тогаш значи веруваш во реинкарнација, која пак е цела религија исто како и христијанството, а ако си христијанин тогаш не можеш да застапуваш ставови од реинкарнацијата... ама јас забегав со темава малку... нема врска:)
 
Член од
15 мај 2006
Мислења
167
Поени од реакции
1
Јас мислам дека ова е нешто поврзано со мозокот затоа што ми се јавува периодично. Мислам, има во некоја недела, секој ден нешто ми изгледа познато, веќе направено ама апсолутно исто и знам што иде понатаму. :shok:Се ежам ненормално на вакви ствари.:shok:
 

Slash_sk

GN'R zavisnik
Член од
9 мај 2006
Мислења
103
Поени од реакции
3
Дежаву. Мора да се признае мнгу језива работа се чувствуваш како да си се вратил во претходниот живот и однапред знаеш што се случува. Едноставно ЈЕЗИВО
 

Slatka_Mala

devoid of concept
Член од
15 февруари 2006
Мислења
477
Поени од реакции
11
Не мора да значи дека е језиво...барем не секогаш! Инаку deja vue...ехееее, милион пати ми се има случено како и на секој човек овој ефект на веќе видено...инаку, не ги прочитав сите ваши теории, ама колку што можев да сфатам - некои научници тврдат дека тоа е всушност нецелосно сеќавање на мозокот на некоја случка веќе случена и сл...
Зборувајќи за deja vue-то можеме да ги поврземе и теориите за соништата, т.е. дека сонот е всушност слика на сето она што сме го искусиле и спознаеле со мозокот а во текот на еден ден човечкиот мозок перцепира и регистрира еден дооообар милион слики кои подоцна му остануваат во сеќавање и воедно продуцира исто толку мисли кои несредено ни минат низ мозокот...Секако ние не ни обрнуваме подеднакво внимание на сите тие, бидејќи ако би - многу бргу би ги загубиле нервите...Сакав да кажам - ние не се сеќаваме со точност на сето она кое сме го изживеале - кој од нас се сеќава на случки кога бил мал? Но секако во меморијата ни останале некои слики, звуци, мириси а во принцип природата ни ги нуди отприлика тие и нормално е повторно да ги сретнеме после некое време, па дри и во разговорот со некој бог знае колку пати сме употребиле исти реплики и подцна - кога ќе се сетиме на тоа - ехеее, имав deja vue! Па како можев да знам дека ова ќе се случи? :blabla:
Но секако, не тврдам со сигурност дека е така, сепак на овој начин некако јас го сфаќам deja vue-то, а интересни ми се и теориите на парапсихолозите за човечката интуиција, за оние сеќавања oд минатиот живот...Порано и многу верував во тоа,...ама повеќе НЕ!
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
mi se desilo mnogu pati da se sluci nesto i da pomislam deka sum go videl ova nekade ili pak deka go pravam po vtori pat
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Anonimen напиша:
abe ja mislam deka dezavu e slucka koja si ja sonuval i sea ti e poznata
no dezavuto e i ponekogas korisno
kako na primer jas sum sanjal deka ke me vikne edna zena od drugata strana na ulicata da me prasa neso i ja da pominam me zgazi neso i se razbudiv
posle se setav so drugar mi i mi se vide ulicata poznata i mu rekov sea edna zena ke me vikne za da me prasa neso a on mi rece OPA NOSTRADAMUS SI
ja mu vikam neznam i op zenata me vikna drugarmi uplaseno me pogledna
a zenata mi rece dojdi malce ama ja bev itar i i rekov dojtete vie me boli nogata i ona op pominuvanje ulica i slap kola ja mavna (gore na vodno)
i braka taka vi vikam i poise da obrnuvate vnimanie na dezavuto
Премногу гледаш Final Destination...уште на крај да пишеше : You cannot cheat death...:ija:
 
S

Stef Bachatero

Гостин
дежавуто уствари е каснење на сликите и звуците во мозокот.За околу 0,0001 скд
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Anonimen напиша:
abe ja mislam deka dezavu e slucka koja si ja sonuval i sea ti e poznata
no dezavuto e i ponekogas korisno
kako na primer jas sum sanjal deka ke me vikne edna zena od drugata strana na ulicata da me prasa neso i ja da pominam me zgazi neso i se razbudiv
posle se setav so drugar mi i mi se vide ulicata poznata i mu rekov sea edna zena ke me vikne za da me prasa neso a on mi rece OPA NOSTRADAMUS SI
ja mu vikam neznam i op zenata me vikna drugarmi uplaseno me pogledna
a zenata mi rece dojdi malce ama ja bev itar i i rekov dojtete vie me boli nogata i ona op pominuvanje ulica i slap kola ja mavna (gore na vodno)
i braka taka vi vikam i poise da obrnuvate vnimanie na dezavuto
Филм за на Холивуд.:je::icon_lol: :icon_lol:
 
Член од
19 декември 2005
Мислења
259
Поени од реакции
2
pcjodamaster напиша:
mi se desilo mnogu pati da se sluci nesto i da pomislam deka sum go videl ova nekade ili pak deka go pravam po vtori pat
ако правам нешто втор пат ќе знам дека е втор ама дежа ву-то е малце чудно пошо ми е познато тоа нешто а знам дека го правам првпат
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
I mene mi se ima sluceno mnogu pati da mislam deka mi se ima deseno i poran o i kako da znam sto ide ponatamu...vo toj moment mnogu se zbunuvam!!!
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
јас ко учев психологија таму пишеше дека то се случува поради пад на крвниот притисок слично како и кај жаме ву ( тоа ти е обратно од дежа ву, кога нештото што веќе го имаш видено го гледаш како прв пат во животот, не го препознаваш) сето то ти се искривени перцепции т.е. феномени на перцепирањето
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
deja vu mi se slu4uva sekojdnevno i voopsto ne mi e jezivo ili nesto strasno. sosema normalna pojava....barem za mene :kajg:
 
Член од
16 мај 2006
Мислења
137
Поени од реакции
1
Vaka sea...ne postoi takvo nesto kako DEJA-VU! vas vi se pricinuva deka ova nekade go imate videno porano i kako da znaete sto se slucuva...vsusnost toa se elektrodi koi se vrakaat do amigadalata poradi onesposbena kletka...vizuelniot receptor(ocite) do zemaat toa i ja prakaat taa informacija do amigdalata...no taa elektroda so se vratila se sudruva so so vizuelnata i se pomesuva i odi kon amigdalata...potoa se skladira vo sivi kletki za pomnenje! I vas vi se pricinuva deka ova go imate videno porano! I toa...aj da ne tupam, Ako sakate poveke da znaete za vakvi stvari procitajte ja knigata "Neurologija na mozokot"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom