Дежа ву - Дали некогаш ви се случило?

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Дежаву според мене е резултат на начинот на функционирање на човековиот мозок. Неуробиолозите мака мачат да ја дешифрираат „програмата”(шемата за целокупното поврзување на нервните клетки во мозокот) по која функционира човековиот мозок.
Јас лично многу ретко имам дежаву и кога и да се слуши нит се плашам нит се радувам , туку ја гледам како најнормална работа кој што се случува.
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Mi se ima sluceno i toa mnogu pati do sega. Neznam kako ama mislam deka pogolemiot del od niv gi imam sonuvano, a za drugite neznam.
 
F

FrAnKEnsTEiN

Гостин
Kolku cesto vi se desava 'DEJA VU'???

Ima eden fenomen sto se vika 'DEJA VU'!Kolku cesto vi se desava i dajte po nekoe mislenje zosto ustvari se desava toa?
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Дежаву (фр. dјjа vu) е „феномен” кој ми се случува од време на време.
 

Fir_Maked

Koj ne me saka negov problem!!!
Член од
17 ноември 2005
Мислења
481
Поени од реакции
0
Mnogu cudna i otkacena rabota, ne mozam da si ja objasnam, i mi se ima deseno poveke pati.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
ROZA напиша:
Сакам да нагласем нешто во врска со сонот.Погоре прочитав дека сонот е фантазија тоа воопшто не е точно.Сонот може да е дел од фантазија,дел од мисли кои не прогонуваат(опседнатост на јаве),но може да се случи сонот да ни претскаже нешто за што не сме свесни па токму тоа претскажување да биде за нас ДЕЖАВУ.
Нашиот мозок има многу информации во себе за многу од нив не сме ни свесни,затоа и најчесто не ни е јасно од каде оваа или онаа ситуација(место)ни се чини дека веќе ни се видени,а свесни сме дека на тоа место и во таа ситуација сме првпат...
Sonot e fantazija t.e. potsvest, skrieni zelbi i tako dalje.Inace mozokot preku sonot (me mrzi da objasnuvam kako) gi isfrla nepotrebnite informacii.Znaci moze da se kaze deka sonot e filter.A toa edeka e pretskazuvane nema veze ti koa ke vidis crna macka frlas kamen ili se vrakas 10 cekori nanazad zoso toa e predskazuvane prateno od angelot cuvar deka neso ke ti go skrati patot(sea ne mi teknuva kao bese)????

A dezavu-to e neso so uopste ne e povrzano so sonot.Inace ja ko so sum procitala najtocno e ona na ACID(mislam) so A i B hemisferite.Imeno ima edno drugo psiholosko tvrdene povrzano so teorijata Big Bang(ako ja znaete ok ako ne me mrzi da objasnuem).Neli odkako ke se zgolemi volumenot na univerzumot do toj stepen so ke eksplodira(big BANG!)povtorno ke se sozdade po istata postapka(se e ova ubavo objasneto spored teorijata so me mrzi da ja kazuem)se slucuvaat povtorno istite raboti i se ragaat istite licnosti i gi ziveat istite zivoti i imaat dezavua od pred Big BANG-ot!
Taka da mozda neznam civ drugar bese so lupnal ali go lupnal ko so treba i kaj so treba:icon_lol:
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Mia напиша:
Ми се има случено повеќе пати и во моментот кога ми се случува тоа ме фаќа језа.Постојат повеќе верзии за објаснување на дежа ву ама јас ја отфрлам верзијата за реинкарнацијата.
Peder reinkarnacija e sostaven del od budizmot zaso tolku cesto se spomnuva kaj nas hristijanite.Jas ne veruvam vo gospod megutoa koga nekoj sto veruva ke kaze deka veruva vo reinkarnacija toa go smetam za bogohulie!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ми се има многу пати случено....стварно не знам шо да мислам...На некои места се однесувам ко да сум бил...нешо шо ќе сањам после го правам...Еве денес две работи чудни:
Сабајле сањам....и сањам дека е 8 и 50....одма срипувам глеам саат(си викам нема шанси пак да каснам за школо) и саат беше 8 и 51
После идам накај Веро...по пат ми текна на песнана Malena(Boris Novkovic ваљда) и си ја вртам у глава....влегувам во Веро и таа песна свири...
Уффф се отворив почна страв да ме фаќа више хехехе
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Lucifer напиша:
Peder reinkarnacija e sostaven del od budizmot zaso tolku cesto se spomnuva kaj nas hristijanite.Jas ne veruvam vo gospod megutoa koga nekoj sto veruva ke kaze deka veruva vo reinkarnacija toa go smetam za bogohulie!

A kade toa rekov deka veruvam vo reinkarnacija??
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Денеска...језа ме фати...седев на час по хемија и само онака го гледам листот со задачи и ко да сум ги решавала истите. И тој шо седеше до мене си викам сеа ќе посегне и ке ми го земе листот, и уште не завршена мислата он тоа го направи. И после се префрлив на другиот лист пошто си викам сеа наставничката ќе рече да го предадеме тој пред да заврши часот, и штотуку го помислив тоа она одма го рече истото. Седев така 5 мин да се свестам не знаев што ми се десило ептен апла ме удри :)
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Mia напиша:
A kade toa rekov deka veruvam vo reinkarnacija??
Abe ja ne rekov deka si rekla deka veruvas nego prasav zaso lugeto tolku cesto ja spominaat i takvi sranja ne mi teknuva so sum napisala ali nema veze
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Цитат од StormAngel

Други научници се на мислење дека причината за чувството на веќе доживеаното се аномалии при перцепирањето.
Според оваа теорија, нештата зависат од тоа како ги прифаќаме и како ја осмислуваме надворешната реалност. Проблемот се крие во неправилната координација на двете мозочни хемисфери. Тие се нешто како два самостојни мозока во главата. И покрај тоа што функционираат истовремено и се многу добро уиграни, секоја хемисфера од различно човечки органи (око, уво итн.) прима своја сопствена, одделна информација. Да претпоставиме дека хемисферата А ја прима таа информација неколку делови од секундата порано од хемисферата Б. Кога Б ќе започне да работи, во нас се создава едно магловито чувство за познатост. Или чувство, тоа веќе сум го доживеал. И навистина сме го доживеале- дел од секундата порано, преку хемисферата А.

ова мене најмногу ми држи
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Mi se svigaat teoriite na acid i storm samo nemozam vo celost da gi rezoniram..Mene licno sekogas koga ke mi se sluci vakvo neso,mi teknuva deka ova sto mi se slucilo prethodno go imam SONUVANO!Sekogas e taka,se pronaogam sebesi kako dozivuvam nekoj svoj son!Od sekogas vakvite raboti mi bile apstraktni od pricina sto ne ja sfakam bas psihologijata..ako mozese ova da se dokaze po matematicki ili po hemiski pat,definitivvno bi sfatila podobro..
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Mi se slucuva cesto da mislam deka nesto veke mi se slucilo ili sum go rekol ama ne obrnuvam previse vnimanie na toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom