Дали треба да се остава бакшиш?

Дали треба да се остава бакшиш?

  • Да

    Гласови: 127 70,2%
  • Не

    Гласови: 54 29,8%

  • Вкупно гласачи
    181
И

Име И Презиме

Гостин
Ти пред да седнеш на маса им кажуваш што ќе јадеш?
Знам дека само прашуваат дали ќе јадеш или пиеш кафе.
Мада не сум седнал у Тренд може една година.
Ако не се смениле работите.
На некои локали тактикта им е уште на врата те прашуваат дали сте за ручек-вечера или за пијалок.Демек не секој може да седи секаде.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
На некои локали тактикта им е уште на врата те прашуваат дали сте за ручек-вечера или за пијалок.Демек не секој може да седи секаде.
Тоа е ради масите.
Не е во ред ти да пиеш кафе а да се распослаш на тие фамилијарните и ако е гужва да дојде некој што сака да јаде и да нема кај да седне или да седи на мала тиња тркалезна маса.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ти пред да седнеш на маса им кажуваш што ќе јадеш? Или да не се дрзнуваат да те преместат откако ќе нарачаш?
Знам дека само прашуваат дали ќе јадеш или пиеш кафе.
Мада не сум седнал у Тренд може една година.
Ако не се смениле работите.
Се дрзнуваат. Седнуваш си нарачуваш јадење, и ако видат дека е нешто евтино и обично ти викаат ау извини масава резервирана е, ако сакаш внатре седни. Да не го рушиш угледот на елитата со евтини јадења.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Се дрзнуваат. Седнуваш си нарачуваш јадење, и ако видат дека е нешто евтино и обично ти викаат ау извини масава резервирана е, ако сакаш внатре седни. Да не го рушиш угледот на елитата со евтини јадења.
Е па така да ми напраат и да приметам дека е ради видот на јадење, одма у агресија влагам и може и ќе се преместам.
А ништо чудно и да го земам најевтиното за јадење, од инат.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Е па така да ми напраат и да приметам дека е ради видот на јадење, одма у агресија влагам и може и ќе се преместам.
Па после ти ќе си кривиот, најдобро е да не им се влезе никогаш. Нека си седат јаките фаци што трошат 5000 на појадок.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Па после ти ќе си кривиот, најдобро е да не им се влезе никогаш. Нека си седат јаките фаци што трошат 5000 на појадок.
За што точно би осеќал јас кривица во случајов?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
За што точно би осеќал јас кривица во случајов?
Ако влагаш во агресија од страна ќе изгледа дека ти си крив, што не сакаш да станеш. Тоа мислев.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Се дрзнуваат. Седнуваш си нарачуваш јадење, и ако видат дека е нешто евтино и обично ти викаат ау извини масава резервирана е, ако сакаш внатре седни. Да не го рушиш угледот на елитата со евтини јадења.
Јас не сум имал вакво искуство.Од сељаци келнери ми превртеја очи кога нарачав за ручек минерална вода дека алкохол несакам да пијам.Побарав друг келнер и тоа е тоа.
Не се криви и тоа келнерите, не ги пракаат по обуки по ништо.Дуфта цигари и доага ме служи храна....
Во ск почитувам неколку места и таму немам милост ако грешат.Скапи се и се декларираат за елитни.Се друго лабаво освен ако не се претерува во опуштање.
 
Т

Триптико

Гостин
НЕ,
Си имаат они редновна плата со платено осигурување од работодавецот...
Ти појма немаш зошто се остава бакшиш, затоа вака зборуваш. Бакшиш е награда за почитта што "вработениот" ја има и покажува кон тебе повеќе од "предвиденото". Бакшиш не се остава затоа што мора, туку затоа што ТИ си посакал да НАГРАДИШ некој поради неговото однесување. Станува збор за личен однос човек со човек, а не клиент со ... (одбери професија)
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
А што е со твоите колеги во ресторантот, зар е фер во истиот екосистем, серверите да земат повеќе од кичен стафот, готвачи и слично кои се често и поспособни и поталентирани од келнерите. Е сега има различни газди, кој е спремен да ги изедначи платите на целиот персонал, како и задолжителна поделба на бакшишот со целиот персонал, но таквите примери се ретки, и ваквиот небаланс најчесто доаѓа до раздор помеѓу луѓе кои треба да тесно соработуваат.
Баланс нема ниту може да се воспостави освен тоа поголем дисбаланс има во самата кујна отколку меѓу келнерите и нив и од каде па дека се поталентирани и поспособни баш напротив во мојот случај ликови земаат 4-5 илјади поке од мене во кујна а работата шо они ја работат ако ја споредам со мојата треба да зеам ја нивната плата а тие мојата зависи и од самиот објект каде што работиш
Нивната работа е само поодговорна
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Ја пошо сум kind особа често оставам бакшиш, но сум бил и од другата страна на приказната да служам луѓе, и знам како е. Има луѓе кои што се едноставно иживљаваат со тебе и на крај нешто ќе направат као посолат цела маса или ќе истураат ќечап нешто без везе, а ништо не си им лошо направил. Но има пак и келнери кои мислаат дека работат во НАСА и не ебат жива сила, ги викаш 20 минути во празен кафич он зјапа у тв оти има тенис, и на крајот иде и те прашува курназки као "шо сакаш"
На крај краева. се е до човекот. А најубаво е кога и 2те страни се погодни, тогаш ем супер услуга ем бакшиш :):)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ти појма немаш зошто се остава бакшиш, затоа вака зборуваш. Бакшиш е награда за почитта што "вработениот" ја има и покажува кон тебе повеќе од "предвиденото". Бакшиш не се остава затоа што мора, туку затоа што ТИ си посакал да НАГРАДИШ некој поради неговото однесување. Станува збор за личен однос човек со човек, а не клиент со ... (одбери професија)
А сите се буните кога банката ќе ви наплати 30-тина денари годишно за одржавање на сметка.
Така влегува бакшиш низ целото општество, банките си викаат ко може келнерите, можеме и ние.
Знам дека е глуп муабет, ама така се размислува што повеќе пари да се извлечат со најразлични изговори.
Не викам дека бакшиш е добро или лошо, ама многу е полошо кога луѓето во ресторанот живеат за тој бакшиш, тоа значи дека газдата на ресторанот е многу лош.
 
А

Атлантист

Гостин
Не.
И нека си го стават во цената ако мора бакшиш, зошто да се замарам дали треба или не, или па ако оставам да не е малку.
Исто не го сакам и она со ценкање по пазари, сакам фиксна цена и ја плаќам најголемата, а тоа да ти можело и многу понико ако
преговараш, е па не се ценкам и избегнувам такви места.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Јас не сум имал вакво искуство.Од сељаци келнери ми превртеја очи кога нарачав за ручек минерална вода дека алкохол несакам да пијам.Побарав друг келнер и тоа е тоа.
Не се криви и тоа келнерите, не ги пракаат по обуки по ништо.Дуфта цигари и доага ме служи храна....
Во ск почитувам неколку места и таму немам милост ако грешат.Скапи се и се декларираат за елитни.Се друго лабаво освен ако не се претерува во опуштање.
Немој само да кажеш дека на кеј има некое од тие елитните места, таму келнерите во сите локали се како една мајка да ги има родено. Од нарачка додека да ти стигне храната минуваат мин 45 минути, сметката ја чекаш барем 20 минути, често келнер не можеш ни на радар да фатиш во видно поле, али затоа пак цените ги прават мислиш во Германија си седнат да јадеш.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Немој само да кажеш дека на кеј има некое од тие елитните места, таму келнерите во сите локали се како една мајка да ги има родено. Од нарачка додека да ти стигне храната минуваат мин 45 минути, сметката ја чекаш барем 20 минути, често келнер не можеш ни на радар да фатиш во видно поле, али затоа пак цените ги прават мислиш во Германија си седнат да јадеш.
Зборувам за ресторан кањон матка, венето, и дежа ву и соул кичен бар.Другиве ми се сите во ист кош горе доле.
За цените се согалсувам но да не ја ширам темата во друга насока.Харизматичните луѓе добиват бакшиш, само треба да знаат да го искористат тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom