Дали треба да се остава бакшиш?

Дали треба да се остава бакшиш?

  • Да

    Гласови: 127 70,2%
  • Не

    Гласови: 54 29,8%

  • Вкупно гласачи
    181
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.490
Затоа не треба да се продолжуваат, или уште полошо засилуваат, лошите навики на нашите предци.
Не треба, ама убаво е да се менуваат. Па така наместо да носиш за да ти завршат услуга, нема ништо лошо во повремено носење нешто, мало симболично, како знак на благодарност за љубезноста и напорот кој го вложиле вршителите на услугата. Секако дека не е обавезно и е прашање исклучиво на добра волја!

А ако тоа што ти го работиш, а е во рамките на твоите професионални должности, зависи од бакшишот и од кафето, чоколадото, вискито, тогаш веројатноста дека не го работиш правилно е голема. Ја не би одела кај таквите луѓе ниту на шалтер, ниту на фризер, ниту на лекар.

Без релативизација. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.950
Иди објасни им дека носење кафе на тетка Славица што работи на вадење пасоши прави само штета затоа што има народ што мисли дека тетка Славица им врши услуга, а не дека тоа им е работа. Ги навикнаа од комунизмот и затоа имаме најпаразитска администрација. Едно 30 000 - 40 000 ги мавам и би ги заменил со софтвери што немора да им се остава вино, кафе и било кое друго и нема да има паузи од 2 часа и да работи само кога има желба.
Има уште многу неписмен народ, ќе мора да поминат уште 10-20 години за да се прочистат тие апла затуцани генерации, плус тешко дека некогаш ќе се ослободиме од ропството на шиптаpскиот карцином + партиските вработувања на СДСНМ-ДПМНЕ. За жал на таа територија државата е, и ќе остане најголем работодавец.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Секогаш оставам бакшиш на келнери.

Лично би ми било навреда, доколку некој ми донесе кафе/бомбони/чоколадо/вино, како благодарност за извршена услуга за која земам плата. Доволно би било да каже „благодарам“ и толку.
А ни во лудило не би зела да носам „поклони“ на шалтери/банки/администрација/здравство.
Мизерни ми се луѓето кои се продаваат за 200гр кафе, кутија бомбони и шише алкохол.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Секогаш оставам бакшиш на келнери.

Лично би ми било навреда, доколку некој ми донесе кафе/бомбони/чоколадо/вино, како благодарност за извршена услуга за која земам плата. Доволно би било да каже „благодарам“ и толку.
А ни во лудило не би зела да носам „поклони“ на шалтери/банки/администрација/здравство.
Мизерни ми се луѓето кои се продаваат за 200гр кафе, кутија бомбони и шише алкохол.
Оставаш ли бакшиш на водоинсталатер, електричар, продавачка у маркет?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
@Aceso ako ne se lazam vo zdravstvoto bese.
Tamu po difolt se nosi nesto oti tolku od covekot, ke te ostavat da umris.
Zatoa nejze i najnormalno i taa da ostava po drugi institucii oti si znae sto ja ceka ili kako taa bi postapila vo takov slucaj. Si znae taa kako funkcionira sistemot, ne e od vcera.
Автоматски споено мислење:

Многу тапа споредби се ова пошто ти на продавачката у КАМ не и викаш оди донеси ми ова, тоа, оноа него идеш сам си пазариш и она само ти наплаќа.
Кондуктер исти курац, не му викаш еј друже оди извади ми карта, куцни ја и донеси ми ја.
На шалтеруша не и викаш еј оди уплатницава до банка среди ја, ископирај ми документи, најди ми ја таа уплатница што ми фали, захефтај ми ги документиве, поднеси си кајшто треба да се поднесат и слично.
На продавачката во трафика исто ко и за таа во КАМ.

Ама на келнер му викаш за мене еспресо у мала до горе, па донеси една чаша вода, еј друже ај уште една, па јадењево ова тоа, па донеси уште едно пиперче ама да не љути ко претходново, па донеси сол, па ај ако може чечкалици, па дај уште една вода, па дај едно пиво у таква и таква чаша, па донеси сок со 2 коцки мраз и едно парче лимон ама лимонот да го измиеш пред мене, па ај смени ми го тањиров, па донеси уште еден нож, па у палачинката ако може повеќе крем, па истреси ја пепељарава, па намали музика, па ај ако може оваа песна те молам, па донеси скара, па ај подгреј ни ја скарава, па донеси уште кромид, па ако може сиренце нарендај врз помфритот поише, па спакувај ми за дома, па донеси уште една чаша.

Затоа ферски е на човекот да му остаиш некој денар бакшиш пошто те услужувал доека си седел и си уживал. Секако зависи колку те услужувал и пред се како.
Ти инкасаторот не си го викнал специјално за да ти го отчита саатот.
Toj e usluzen personal, toa mu e rabota, da me sluzi i za toa zema plata, neznam sto ne e jasno tuka. I normalno deka ocekuvam da se trudi, se podrazbira toa. Ne raboti vo drzavno pa da mi se vlecka ko crevo nekoe posto plata na prvi sekako ke zemi.
Ova tvoeto ti idi nekako kako ja nosis kolata na vulkanizer, da zamenis gumi ili seedno i da mu ostavis baksis na vraboteniot posto ti gi stegnal strafovite od bandasot i ti kako blagodaren, ete se trudel. Bog da cuva, pa normalno e da gi zategni strafovite isto kako sto e normalno za kelner da te sluzi dodeka jas uzivam. I na edniot i na drugiot toa mu e rabota. E sega ako go zamolam kelnerot da trkni do trafika da mi kupi cigari , togas da bi mu sleduvalo baksis posto ne mu e toa rabota( ova onaka hipoteticko scenario), ali za ona sto e dojden na rabota i zema plata za toa ne gledam nikakva niti potreba niti pricina da mu davam baksis.
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Оставаш ли бакшиш на водоинсталатер, електричар, продавачка у маркет?
Електричар и водоинсталатер им наплаќам затоа што ми извршиле услуга, не им давам бакшиш.
До сега не сум нашла електричар/водоинсталатер да ми каже „услугава чини 5890 денари“, туку 6000 и чао.

А на тетка Светле од катастар не ми паѓа на памет да и носам шише вино за да ми извади имотен лист.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Електричар и водоинсталатер им наплаќам затоа што ми извршиле услуга, не им давам бакшиш.
До сега не сум нашла електричар/водоинсталатер да ми каже „услугава чини 5890 денари“, туку 6000 и чао.

А на тетка Светле од катастар не ми паѓа на памет да и носам шише вино за да ми извади имотен лист.
значи секој што ќе ти заврши работа треба бакшиш да му дадеш. Затоа и сме рушвет нација. Тоа е во ДНКта на народот.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
значи секој што ќе ти заврши работа треба бакшиш да му дадеш. Затоа и сме рушвет нација. Тоа е во ДНКта на народот.
Ај прочитај уште еднаш што напишав.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Ај прочитај уште еднаш што напишав.
не дочитав али како и да е. Мн од нашиов народ се со тој мајндсет. Чекаат некоја награда иначе не ти бркаат работа. Како да се таму бесплатно а не за плата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.950
Електричар и водоинсталатер им наплаќам затоа што ми извршиле услуга, не им давам бакшиш.
До сега не сум нашла електричар/водоинсталатер да ми каже „услугава чини 5890 денари“, туку 6000 и чао.

А на тетка Светле од катастар не ми паѓа на памет да и носам шише вино за да ми извади имотен лист.
Во кафич/кафеана услугата е гратис, во смисла кој колку милува да остави?

Исто и во кафеана, не сум налетал некаде да ми кажат дека оставаат на мене да проценам колку треба да им платам, или да се пазариме, туку ми даваат мени со нивна естимација за услугата.

Еве јас за пиво не би им платил повеќе од 80-90 денари (за 0.5л), затоа што знам дека набавната му е 30-40мкд + 20-30мкд трошоци (кирија и сметки, работната рака е смешна сума затоа што келнерот троши едвај 5 мин од своето време на: ставање на пивото да се лади, отворање и носење на пивото до масата) + 15-20 денари ќар за нив.
Или ракијата што ја продаваат по 100+ денари чаша, а истата ја набавуваат 200-400 денари шише, бреј мајката, небаре стриптизета ми носат да игра на маса за тие 5-10 пати поскапи цени од набавна.
Разбирам да наплаќаат за некаков специјалитет храна, некој вложил труд/знаење за припрема, ама неколку пати повисока цена од набавна на алкохолот :tapp:
Автоматски споено мислење:

Не треба, ама убаво е да се менуваат. Па така наместо да носиш за да ти завршат услуга, нема ништо лошо во повремено носење нешто, мало симболично, како знак на благодарност за љубезноста и напорот кој го вложиле вршителите на услугата. Секако дека не е обавезно и е прашање исклучиво на добра волја!

А ако тоа што ти го работиш, а е во рамките на твоите професионални должности, зависи од бакшишот и од кафето, чоколадото, вискито, тогаш веројатноста дека не го работиш правилно е голема. Ја не би одела кај таквите луѓе ниту на шалтер, ниту на фризер, ниту на лекар.

Без релативизација. :)
Абе благодарност и љубезност ако направил нешто што му е вон опис на работна позиција, зошо љубезност ако само си ја врши работата?
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.629
А што му е друго работа? Не дека он програмира таму, па ти му го ебеш раатот со чашата вода или кафето. Буквално тоа му е работата, ко што му е на тој на каса да куца работи. Единствена причина зашто некој би остаил бакшиш во кафич во македонија е репутацијата пред друштво и шансата(1 према милион) дека ќе ја ќариш убавата келнерка.
Работиве што си ги наброил се sci-fi буквално. На прсти се бројат келнери што ќе ти донесат чаша вода а не па останатово.
zavisi kade... ima mesta i vo mkd kade uslugata e bas svetska. kamnik na primer sum bil 100 pati ovie 20tina godini i ne se sekavam da sum imal loso iskustvo, naprotiv sekogas bilo na nivo nad ona sto ocekuvam bilo kade.

realno na kej takva usluga dobivaat samo stranci.... nekolku pati koga sum setal drugari od strana i koga ke ostavam oni uglavno da zborat ili si zborime angliski megu sebe togas da vidis kako ima usluga i toa iritira ama jebi ga takov narod sme za zal...
Автоматски споено мислење:

Го гледал Hitch изгледа. :pos:

toa e toa, nekoj ke propadne u zemja i ke ispusti moment, nekoj ke iskoristi prilika, nekoj stvara prilika... jaka fora e ova so hitch, treba da se proba.
Автоматски споено мислење:

Па не е само на келнери, ете ти кажувам дека тука на Балканот секаде го има тоа носењето кафе, бонбони, сок.....како еден вид основна благодарност кога не можеш да дадеш пари, затоа што би било погрешно интерпретирано. И да, за жал таков е менталитетот тука, пишав и јас погоре, даваш "со надеж" дека ќе добиеш подобра услуга, а не како благодарност по добивањето на истата. Принципите според кои се водат луѓето пред давање бакшиш тука и на запад не се исти! Едноставно културата на давање бакшиш кај нас не е развиена.
ne. mene toa me asocira na mito. edno e tip na kelner drugo e bombonjera ili viski na doktor ili nekoj u banka. sto znam mi nema nikakva logika vtoroto posto tie struki treba da se adekvatno plateni. toa sto moze ne se u mkd e pred se problem na drzavata.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
А што му е друго работа? Не дека он програмира таму, па ти му го ебеш раатот со чашата вода или кафето. Буквално тоа му е работата, ко што му е на тој на каса да куца работи. Единствена причина зашто некој би остаил бакшиш во кафич во македонија е репутацијата пред друштво и шансата(1 према милион) дека ќе ја ќариш убавата келнерка.
Работиве што си ги наброил се sci-fi буквално. На прсти се бројат келнери што ќе ти донесат чаша вода а не па останатово.
Плус негов пропуст што не служи вода по дифолт и што нема сол и чепкалки за заби или салфети на маса
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Најмногу мене ме нервираат луѓе тоа што оставаат бакшиш од стотка на келнерот, лепат пари на чело на свирачите на свадби, а со секој тезгаџија се ценкаат.

Ами обратно направете бе оставете бакшиш на тезгаџијата, што навистина се мачи по бавчи/ниви/лозја...
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Секогаш се терало многу глуп муабет на оваа тема. :D Работев како келнер пред 4-5 години и од таму ми е останато навика да оставам бакшиш, бидејќи од лично искуство знам колку ми значел на мене.

Ама мора да кажам дека има келнери кои не заслужуваат ни денар. Има локали во Скопје каде треба 15 минути да те погледне келнерот (реално не секогаш е грешка на самиот келнер, бидеќи може да има премалку персонал, па едноставно дечкото неможе да се клонира и да земе нарачка од 10 маси), ама има и места каде по 5 келнери се мавтаат лево-десно и никој не доаѓа за нарачка. Е на таквите престанав да им оставам од пред некој месец.

Исто има и келнери што кога ќе те видат дека си помлад и дојден онака полабаво облечен, на фармерка и маичка, прво ќе те сместат некаде у курац, второ треба 3 пати да им кренеш рака додека да дојдат (оти не те гледаат како некој кој би оставил бакшиш) и слично.. Сум имал и такви колеги, може да кажам дека се се' што eден келнер не треба да биде. А кога ќе дојде некој странец или некој малце подотеран му го лижат газот до тоа ниво, што дури се напорни и по 5 пати непотребно го прашуваат дали е се океј или треба уште нешто.

Исто имам приметено дека има и постари келнери (над 35-40 години) на кои им е испод чест да служат помлади луѓе. И буквално се понашаат како некој да им ставил пиштол на глава, па онака незаинтересирано ќе те прашаат што сакаш (дури може и буквално со овие зборови), на некое прашање што е подобро или некоја препорака ќе ти даде некој безвеза ради-реда одговор, ќе земе нарачка и нема повели да ти каже.

Е на овие две групи на луѓе зависи во каков муд сум, или колку да заокружам сметка или ќе им оставам 100-200 денара како еден вид лекција, зависи од големината на сметката. :D

А за келнери кои стварно си работат професионално, секогаш гледам да оставам 10% од сметката. А имам и многу другари што работеа келнери, па многу често кога одиме заедно во кафана знаеме и малце да претераме со бакшишот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom