Дали треба да се остава бакшиш?

Дали треба да се остава бакшиш?

  • Да

    Гласови: 127 70,2%
  • Не

    Гласови: 54 29,8%

  • Вкупно гласачи
    181
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Првпат бев во Прага во септември, плаќав со картичка, и секаде ме прашаа: А колку да запреме за услугата? :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.161
Поени од реакции
15.951
Првпат бев во Прага во септември, плаќав со картичка, и секаде ме прашаа: А колку да запреме за услугата? :)
Да, у ресторани у Прага на сметка имаш колку е препорачано да му оставиш бакшиш на конобарот.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Да, у ресторани у Прага на сметка имаш колку е препорачано да му оставиш бакшиш на конобарот.
Секаде каде што седнав немаше во сметката напишано, туку ме прашаа колку ќе оставам. Првиот пат се збунив од директното прашање, па реков: А колку е нормално? Женската ми кажа сума од xx па нагоре, рече, што беше процент од сумата што требаше да ја платам. Наредните пати не прашував, само кажував јас колку да повлечат екстра.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.953
Поени од реакции
54.930
Ако одам во МК, колку % е нормално да оставам бакшиш?
Па после тие 350 евра од Сендвичот, мислам дека ништо не е нормално. Теорија нема да го достигнеме тоа ниво на оставање бакшиш.
Така да, боље ти е уопште да не доаѓаш во МК.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.272
Поени од реакции
22.476
Па после тие 350 евра од Сендвичот, мислам дека ништо не е нормално. Теорија нема да го достигнеме тоа ниво на оставање бакшиш.
Така да, боље ти е уопште да не доаѓаш во МК.
gazdata na TARBS na vremeto, magid (michal) boulos na kelnerka u fufo i ima kupeno kola. tipot e miljarder, sin mu e zenet so tiffany trump lol....

TARBS bese firmata sto izgradi uplink u mkd i go zapocna mktvsat.

od ona sto jas znam ova e najgolem tip u mkd. ova bese kraj na 90tite, pred olimpijada u sidnej.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.568
Поени од реакции
81.070
Зависи до услугата, на келнери кои секогаш биле услужливи оставам бакшиш, на некој кој со поглед те убива несакам ниту вода да му побарам да ми донесе... завршувам со тоа што сум нарачал, станувам од маса и си одам.
Или општо, еве пред некој период викнав мајстор да ми ги намести ролетните, стари беа и сите јажиња беа пред кинење. И почна да работи, арно ама ми го виде бурето со ракија на тераса и ми побара по едно чоканче. Си викам, ај од едно-две чавчиња неможе да го фати...жими куров, овој да ти имал лесно пијанство, па неможеше потоа на скала да се качи да ги донамести. Нит му ја платив целосната сум за која се договоривме, нит ми е криво, кој го ебе, пијаничиште старо, кур да пуши, боље да го потурнев кога беше на скала, барем ќе си ги заштедев и тие пари што му ги дадов. Ќе се вадев дека паднал од тераса дека бил пијан, што го ебам...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.023
@Filip Telford
Од кога не си влезен в кладилница?
Немало милион уплата :vozbud:
10кк има бате.

Не знам за овај дали оставил 21 000 или не, појма неам али воглавно има луѓе што оставаат и такви бакшиши. Имам другари што работат по кладилници и одвреме на време има по некоја ваква приказна. Не памтам која е најголемата сума што сум ја слушнал ама 5 до 10 000 имало на мн пати. И претежно таков бакшиш оставаат оние што се заглавени по лихвари. В дупка 50 000 евра, погодил 10 000 и остава 150 евра бакшиш. Да зборува народо дека е офарда човек.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.953
Поени од реакции
54.930
@Filip Telford
Од кога не си влезен в кладилница?
Немало милион уплата :vozbud:
10кк има бате.

Не знам за овај дали оставил 21 000 или не, појма неам али воглавно има луѓе што оставаат и такви бакшиши. Имам другари што работат по кладилници и одвреме на време има по некоја ваква приказна. Не памтам која е најголемата сума што сум ја слушнал ама 5 до 10 000 имало на мн пати. И претежно таков бакшиш оставаат оние што се заглавени по лихвари. В дупка 50 000 евра, погодил 10 000 и остава 150 евра бакшиш. Да зборува народо дека е офарда човек.
Исплата бе. :D
Знам до пред некоја година имаше ограничена максимална исплата, сеа не знам како е, може смениле.

Иначе добив у ПП прилично добар доказ за добивка од Сендвичот. :D
Е сеа за бакшишот останува кој како сака да си верува.
 
Ф

Флеш

Гостин
@Filip Telford
Од кога не си влезен в кладилница?
Немало милион уплата :vozbud:
10кк има бате.

Не знам за овај дали оставил 21 000 или не, појма неам али воглавно има луѓе што оставаат и такви бакшиши. Имам другари што работат по кладилници и одвреме на време има по некоја ваква приказна. Не памтам која е најголемата сума што сум ја слушнал ама 5 до 10 000 имало на мн пати. И претежно таков бакшиш оставаат оние што се заглавени по лихвари. В дупка 50 000 евра, погодил 10 000 и остава 150 евра бакшиш. Да зборува народо дека е офарда човек.
Има,мене ми оставиле 40к
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.487
Поени од реакции
62.214
Пред околу 3-4 недели на другар му се посреќи. 2-3 дена потоа погоди 2 точни резултати фудбал, па за 100 денари уплата доби околу 150-180.000 денари, така нешто. Баш ке го прашам колку бакшиш оставил :ROFLMAO:

 
Ф

Флеш

Гостин
Пред околу 3-4 недели на другар му се посреќи. 2-3 дена потоа погоди 2 точни резултати фудбал, па за 100 денари уплата доби околу 150-180.000 денари, така нешто. Баш ке го прашам колку бакшиш оставил :ROFLMAO:

Не знам што сте чудни. Во кладилници на едно ливче може да игра до 59.000 максимално уплата денари . Ако сака може и 10х лифчиња ама со ризик да му намалат на авторизација квотата. Ќе се шлае низ кладилници цел ден така . Има луѓе кои и преживуваат од ова секој ден .Вадат пари буквално . Има еден лик ми доаѓа и лупа 70.000 на 5 лифчиња . Па у друга иде после
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.487
Поени од реакции
62.214
Не знам што сте чудни. Во кладилници на едно ливче може да игра до 59.000 максимално уплата денари . Ако сака може и 10х лифчиња ама со ризик да му намалат на авторизација квотата. Ќе се шлае низ кладилници цел ден така . Има луѓе кои и преживуваат од ова секој ден .Вадат пари буквално . Има еден лик ми доаѓа и лупа 70.000 на 5 лифчиња . Па у друга иде после
Oва ново е или? Имам гледано уплати со над 100к, 200к во Спортлајф.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
543
Си треба бакшиш, особено за добра услуга, ако персоналот направил да се чувствува човек ко кинеска краљица. Се поише наидувам на трендот: „А мене некој ми остава ли бакшиш?“ но мислам доаѓа повеќе од сиромаштија отколку вистински да се мисли така. Сепак, кафана е луксуз, нешто без кое се може, затоа и кога човек се луксузари, треба и да плукне паричка. Толку време боемите создавале кафанска култура, греота е сеа сиромаштија да ја убие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom