Дали сте ѓубриња?

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Ама мене една друга работа не ми е јасна!? Дека на моменти сите сме ѓубриња сме, ама не ми е јасно како вака сите си се декларирате како ѓубриња. Јас неможам слободно да одговорам "да ѓубре сум" затоа што морам да се чувствувам ко ѓубре па да го кажам тоа.

Не знам, или имам јас некој проблем со себе или не знам што е работава... навистина ми падна чудно :smir:
Ваљда оти на моменти сме биле ѓубриња ..
Некои од нас тоа им е full time job ...

Лично, кога ќе се сетам на некоја таква случка , се чуствуам како ѓубре ..
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ваљда оти на моменти сме биле ѓубриња ..
Некои од нас тоа им е full time job ...

Лично, кога ќе се сетам на некоја таква случка , се чуствуам како ѓубре ..

:smir: А, па добро. Сега појасно ми е, не размислував од тој агол.

Има работи кои и јас сум ги правела не велам не, далеку сум од светица само што не се каам за тоа што сум го направила, дури и да било ептен ѓубринско тоа не се каам. Тоа сум го сакала тоа сум го направила па што сака нека било тоа. Во почетокот ми било тешко и сум се чувствувала ептен ужасно ама тоа трае кратко време. Сега не!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Има работи кои и јас сум ги правела не велам не, далеку сум од светица само што не се каам за тоа што сум го направила, дури и да било ептен ѓубринско тоа не се каам. Тоа сум го сакала тоа сум го направила па што сака нека било тоа. Во почетокот ми било тешко и сум се чувствувала ептен ужасно ама тоа трае кратко време. Сега не!
Па, тука стапува на сцена моментот на самокритичност, лично поимање за добро и лошо, морал и неморал итн. :)
Значи, тие нешта условуваат кога ќе се уклучи црвеното светло на совеста, ќе рече кочи, претера и ќе створи каење.
Колку е таквата самокритика и самосвест посилна, толку повеќе си ги мериме постапките, ги именуваме како добри/лоши и чувствуваме каење за истите.

Веројатно, на темава пишале прилично самокритчни особи, па затоа си добила впечаток дека лесно се именуваат како ѓубриња :)

За некој, доволно е да каже мал трач и да се почуствува "валкано". За друг, ни физички напад не е разлог за каење. Се е тоа до личното поимање за морал, добро наспрам лошо и свесноста за своите постапки.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: Потполно се сложувам со ада . Се е релативно и зависи од вградениот кодекс на етика ,морал во секој од нас , да учиме од грешките, самата свесност за нив многу ни помага, бесполезно каење нема ефект.:smir:
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Зависи од моментот и од личноста. Во принцип доста многу толерирам ама се си има граница. Без разлика колку сум добра, фина и мирна ако стапнеш таму кај што не треба сум најголемото ѓубре на светов.

Можеби бирам зборови, не сакам да сум вулгарна но сепак знам како да повредам и навредам со одбрани зборови. Всушност исмејувањето го сметам за ниско, но некои си го заслужуваат.:pipi:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Во понеделник наутро, секако дека сум.
 
С

Сатори

Гостин
Секако дека не сум, само повремено добивам напади на лудило кон оние што ги сметам за луди.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
не..не сум ѓубре кон никого дури и кон оние кои се ѓубриња кон мене...знам јас на друг поинаков начин да ги омаловажам, не се спуштам на нивно ниво...обично тие немаат грам мозок, па со два збора при здрав разум ќе ги збуниш...
 

bella

*HOT*
Член од
8 јуни 2008
Мислења
407
Поени од реакции
27
не..не сум ѓубре кон никого дури и кон оние кои се ѓубриња кон мене...знам јас на друг поинаков начин да ги омаловажам, не се спуштам на нивно ниво...обично тие немаат грам мозок, па со два збора при здрав разум ќе ги збуниш...
:smir:ОДЛИЧНО КАЖАНО!Едноставно неможам да ги разберам личностите кои уживаат да малтретираат,понижуваат и исмејаваат други,кои ги сметаат за ,,лузери,,чедноставно незнам што добиваат со тоа,како да се хранат!!!!не сакам да се правам паметна,но никогаш никој не сум исмејавала и сл,едноставно несакам да правам работи кои мене нејкам да ми ги прават!
 
Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Ѓубре сум ,ама се тешам дека има уште поголеми ѓубриња од мене.:vozbud:Како тие со мене така јас со нив.:pipi:А дека сум понижила сум понижила али си заслужија кучки едни и не ми е криво.:nerv:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Pa da znam ponekogas da bidam gubre i toa kakvo :tapp:
 

GothLady

Heinous
Член од
16 јуни 2008
Мислења
283
Поени од реакции
33
па не знам сеа баш дали сум ѓубре.ама кога сум околу одредени личности кои не можам да ги поднесам органски,сум премногу цинична и иронична.
ипак зависи од ситуацијата и личноста.а кога сум изнервирана сум прилично незгодна и тогаш се понашам како ѓубре-какви се кон мене таква сум кон нив.:pipi:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Зарем не сме сите понекогаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom