Дали сте скржави?

Дали сте скржави???????


  • Вкупно гласачи
    237

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.747
Во главно не сум скржав,али некогаш знам да бидам.
Па не баш сакам кога моите работи ги делам со некој:smir:
Воопшто не сум скржава .. ако имам давам, ако не ... нареден пат =) ...
:smir:
Не сум скржав...Колку иам,кога иам давам:helou:
Бетер од евреин сум.....:toe:
Шо разлика правеше моето мислење од овие?

Не сум скржав, давам. Не штедам.
Не ли сум доволно во суштината на прашањето или морално е 10 метра филозофирање?
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
тоа што е за делење или давање ќе го дадам...ама нешто што стварно не ми се дава,ќе си кажам дека не ми се дава,и нема лутиш...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
За тие шо мислат со самото тоа шо седат на маса со мене ќе им позајмам пари, не. После пола саат може и сендвич ќе јадам пред нив кој ги шиша коа не си го знаат чергичето.
Скржав сум, за тие шо мислат дека поседуваат се шо поседувам ја, дали тоа спаѓа у другари девојка и слично. Ако правото на се што имам да морам да го дадам на употреба или целосно да го овозможам на некој друг спаѓа у другарство и фер ондак тој/таа има сериозни проблеми со сфаќањето на суштината на една индивидуа и не ја почитува туѓата интима. Што би бил јас ако сите работи ги делам со некого, само затоа што ете треба да испаднам фер?
Сум бил пресметлив да, сум се праел наудрен дека неам пари за да се реализираат некои други планови со тие пари, во истиот ден, не нешо да се праам наудрен дека неам затоа шо собирам за кола и куќа, него ете тие некои пари да се најдат, ионака ќе бидат потрошени порано или подоцна, човек има онолку пари колку што потрошил,велат старите. Најчесто и неам за да можам да позајмам, али секогаш кога имам, и сме излезени негде, не дозволувам, некој зашо си ги потрошил парите да ме глеа мене како се налевам со пијачки. Тоа не е со сите, многу ме нервира да ми рече некој ејј пушти срце,почасти нешо, многу е извесно да добие вербална плунка, а ако е женска, па не знам колку да ми е драга, добива црвен картон и нишо чудно да ја отфикарам зашо морам да одам на курс за хортикултура. Ако сакам да почастам некој, за уши и носам на шанк и ќе пиеме до немила и недрага, па и да чистиме веце после, ама некој да ми изнудува частење е крајно неписмено и некултурно, во најмала рака малограѓански.
За давање пари вака по сиромашни неам навика, тие шо доаѓаат на врата, рефлексно ги одебувам и уопште ретко така фрлам пари на питачи. Коа ќе видам некој број шо се донираат сто денари со повик, вртам. И немој да чујам некој, па шо тие привилегирани да не се, не не се, ама е јасна целта дека твоите пари одат во хуманитарни цели, а не некој ебиветар мрзлив шо нејќе да работи па пита за да купи цигари и да дува лепак ко мајмун некој. Сака да има нормален живот изволте нека заработи, има секој ден, се растовараат камиони, у печатници нека витка картони ,нека мие садови негде, нека не клепи на тротоар и на рандом луѓе да им добацува ај некој динар ти се молам. Социјални случаи има многу, вистина, и да погиниш колко-толко ќе се спасиш.
Ин џенерал, неам пари за тие шо мислат дека стално иам. За другите сум кокиче:pipi:.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Понекогаш да, зависи за што станува збор и за кого. Затоа гласав да :)
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Не спаѓам во групата на скржави личности.Сакам да давам и помагам, но не толерирам злоупотореба на мојата дарежливост.
Сејм.
Кога гледам дека некој го злоупотребува тоа, се повлекувам од сцена и јбг-скржава сум тогаш, за инат не давам:baeh:
 

nkT

Регистриран: May 2009
Член од
5 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
0
Давам на тие што ке ми дадат,мислам дека тоа е најреално.:pipi:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Скржав не сум , меѓутоа не давам пари на некој кој ги има...
Доколку се рабути за добра цел , радо би дал се што имам , меѓутоа доколку би требало да му дадам на некој 20 денари за „секој случај“ , не благодарам. И ја си имам свој буџет „за секој случај“.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Незнам ни јас што сум, неможам да речам ниту "да",ниту "не".
Пример кога некоја другарка заборавила случајно пари, би и позајмила...
(и јас се имам најдено во такви ситуации кога излегов една Сабота со 1 денар:pos:)
Исто за облека и такви работи не сум скржава, сум позајмила,повеќето ми вратиле со иста мера. Не сум скржава и старите алишта да ги дадам негде или играчките, што ќе ми се мене...
Ама нашколо да ми побара некој пенкало, е за тоа сум ненормално скржава. Ме иритира страшно,незнам зошто ама не давам. И да имам 10 во ташна нема да дадам (ваљда е до тоа што секогаш кога сум им позајмила,не ми ги вратиле):)
едит: ама секогаш кога треба да му се помогне на некого,било донации или слично, тогаш не сум скржава..
 
С

Спенсер

Гостин
ама ич не сум скржав...давам кога ке ми побараат:vozbud:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
не сум скржава али не давам некои работи што ептен поскапо сум ги платила или ако сум приврзана за нив а за лупање пари на облека накит искачања частење нема проблем воопшто не сум скржава
 
Член од
24 мај 2009
Мислења
131
Поени од реакции
6
ja nisto ne davam, najskrzav sum. Samo baram, i se lutam drugite koga se skrzavi. I koga ke mi dadat nesto ne vrakam. Pogotovo cedinja....
Стипса невидена! Давам кога никој не ми бара, ама кога бараат се мислам...и најчесто одбивам...ок зависи кој што бара...ако е некој што знам дека нема да го цени тоа ич не се мислам, одбивам одма, но ако знам дека тоа им е стварно потребно тогаш не сум воопшто скржава...колку можам давам без проблем. Многу зависи од луѓето што бараат...
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.922
Поени од реакции
831
Све давам али благо не давам!!!
 

Eufrat Kurajber

Real cigan from da hood.
Член од
4 декември 2009
Мислења
341
Поени од реакции
12
Никогаш не сум бил нема ни да бидам.. шо и да е секогаш прво ќе оделам за друг па после за мене ...
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
1.957
Поени од реакции
337
Не сум ич скржав, секогаш давам било што да е:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom