Дали сте скржави?

Дали сте скржави???????


  • Вкупно гласачи
    237
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
za materijalni raboti ic ne sum skrzava, sekogas razmisluvam ako imam doma nesto sto ne mi e korisno na kogo bi mozelo da mu bide korisno, bez razlika dali toa e televizor ili nekoja marka maica. a za pari kolku imam tolku ke trosime ako nekoj od drushtvoto na pr. ima pomalce za vo grad.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Веројатно јас сум последниот што треба да зборува за сопствената скржавост. И самата тема е малку несоодветна - би било добро да се постави како: Што викаат другите за вашата скржавост?
Јас сум се „уловил“ во секакви моменти и како стипса и како некој што е дарежлив и кон себеси и кон другите. Веројатно моменталната (финансиска) ситуација наметнува таков вид однесување.
Кон скржавите чувствувам сожалување но и презир, за нив и за нивните блиски. Кога ќе видам некој што навистина е богат (Scroogelike типови), а парите со години и децении ги чува за некои „црни времиња“ :tapp: кои btw, неговото семесјтво веќе ги живее, ми се гади.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
ние сме сите светци :) ниту еден не е скржав....па ни јас :tapp:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Јас сум скржав...само коа немам....а коа имам давам.....ама зависи шо :vozbud:
 
H

HITCH

Гостин
Ич не сум скржава, на широко срце Господ дава два пати повеќе :smir:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Многу сум скржав до денар кусур земам од продавница :icon_lol:.
Имам моја посебна специфична филозофија то ест ако нешто чини 500 денари сигурно некаде го има за 450 или 400 само јас треба да го најдам и во најчест случај наоѓам.
Донирам кога сум во можност да донирам прекинав да пишувам во темите на форум овде за тоа, затоа што мислам дека доволно постови имам набилдано :icon_lol:, некни на пријателот што собира железо стариот ауспух му го дадовме и чешмата. И то е то.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Доколку мислам дека некој вреди да споделам нешто со него, не сум... но кога некој не заслужува,ако иам вишак давам ;)
 
С

сашенко

Гостин
Некогаш сум многу дарежлив ама некогаш онака расположен само за себе.Ама во повеќето случаи ги делам работите со другите, по природа сум таков
 

Kajgana Shop

На врв Bottom