Дали сте крстени во црква?

Дали сте крстени во црква?

  • Да.

  • Не и не планирам.

  • Не, но планирам.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас сум крстен како ее но тоа го сметам како грев на тој што ме крстил дека јас не сум изјавил дека ја прифаќам православната вера, но наскоро ќе се крствам и ќе станам верен Христов Војник.

Маријанчо, кажи ми, жив ти све, КОЈА БОЖЈА заповед е прекршена преку твоето крштевање, а со тоа (крштевање) да е сторен грев?
Претпоставувам дека знаеш што значи самиот поим „грев„....
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Маријанчо, кажи ми, жив ти све, КОЈА БОЖЈА заповед е прекршена преку твоето крштевање, а со тоа (крштевање) да е сторен грев?
Претпоставувам дека знаеш што значи самиот поим „грев„....
ЌЕ се потрудам да ти кажам.
Ти сега си Православен па зошто не станеш Адвентиста ад те крстиме значи имаш свој изор треа некој да те праша, но мене никој не ме прашал
Во новиот завет пишу да се крштеваме и на едно место имам сретнато дека некрстен нема да влезе во неесното царство доколку имал прилика да се крсти Водно ( со потопување во вода ) а не го направил тоа.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Значи, Св. Никоа(ј), архиепископот мирликијски...Е па, за многу години да ти е името од светителот и барем на неговите празнични денови припали по една (свеќа) за спасение да својата душа.
Нели знаете дека на светов нема светци???
И да запали свеќа па другар јас и ја запалил наголемата и најдебелата свеќа ако тоа го Вели Господ Исус Христос
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Така, велиш...
Арно ама, невозможно ми е да се одкрстам, разбираш. Тоа, крштевањето, еднаш се прави во животот и е неповратно. А свеќите, каде е ЗАБРАНЕТО да се палат?
 
Ш

Шмугле

Гостин
ЌЕ се потрудам да ти кажам.
Ти сега си Православен па зошто не станеш Адвентиста ад те крстиме значи имаш свој изор треа некој да те праша, но мене никој не ме прашал
Во новиот завет пишу да се крштеваме и на едно место имам сретнато дека некрстен нема да влезе во неесното царство доколку имал прилика да се крсти Водно ( со потопување во вода ) а не го направил тоа.
Брат тебе кога те крстеле не си знаел ни да збориш, а па не да размислиш малце кое име го сакаш.
А пак да те остават твоите некрстен до на пример еве 7та твоја година за да си одбереш име, јас колку што знам некрстени луѓе несмеат да влагаат во Црква иако ова во денешно време некои луѓе не го почитуваат.
:helou:
 
Член од
17 март 2007
Мислења
218
Поени од реакции
2
MIKI1 Значи напиша:
kade si sretnal da vo biblijata pisuva za svetci ili pak za palenje sveka ,da go pisuva istovo negde i jas bi go pravel i veruval .inace krsten sum kao bebe ali toa ne go smetam zaso site znaeme deka toa ne e pravilno zaso bebeto nema grevovi ,pravilno ke se krstam za nekoe vreme koga ke bidam dovolno spremen
 
Член од
17 март 2007
Мислења
218
Поени од реакции
2
Брат тебе кога те крстеле не си знаел ни да збориш, а па не да размислиш малце кое име го сакаш.
А пак да те остават твоите некрстен до на пример еве 7та твоја година за да си одбереш име, јас колку што знам некрстени луѓе несмеат да влагаат во Црква иако ова во денешно време некои луѓе не го почитуваат.
:helou:
abe brat pravoslavnata crkva ti e samo za perenje pari popot na pogacata so ti vika da ostavis kolku so imas ili 100 den :) ...
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Крстен сум, така ми велат од дома, јас ништо не се сеќавам:toe:
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Крстен на 20 години.

До тогаш атеиста, до 20. Сам го прифатив христијанството (иако во оваа држава по дифолт си христијанин или муслиман - од раѓање). И сам решив да се крстам. Штета што отецот што ме крсти е на пола свет од мене (крстен сум во Тексас).

Брат ми на 23 си е се уште атеиста и не е крстен. Моите деца ќе одлучат сами за себе, како што и јас и брат ми дијаметрално спротивно си одлучивме.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Крстен, од најмали нозе.
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
може да преминеш во друга вера на пример православен во протестант зависи како чуствуваш каде мислиш дека припаѓаш но да се крстиш просто е голема ЛАГА....

Интересно... Толку се изнакажа, со некој религиски речник, и толку се правиш паметна...

А православни христијани и протестанти христијани ги смести во различни вери. ХАХА. Абе девојче.

Лекција 1:
Верата е христијанска... Има 3 главни секти: Православие, Католицизам и Протестанство
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
kade si sretnal da vo biblijata pisuva za svetci ili pak za palenje sveka ,da go pisuva istovo negde i jas bi go pravel i veruval .inace krsten sum kao bebe ali toa ne go smetam zaso site znaeme deka toa ne e pravilno zaso bebeto nema grevovi ,pravilno ke se krstam za nekoe vreme koga ke bidam dovolno spremen
abe brat pravoslavnata crkva ti e samo za perenje pari popot na pogacata so ti vika da ostavis kolku so imas ili 100 den :) ...
Аха..а јас, кутриот, мислев дека сум бил на правиот пат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Интересно... Толку се изнакажа, со некој религиски речник, и толку се правиш паметна...

А православни христијани и протестанти христијани ги смести во различни вери. ХАХА. Абе девојче.

Лекција 1:
Верата е христијанска... Има 3 главни секти: Православие, Католицизам и Протестанство
Лекција 2-по што е православието секта?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
kade si sretnal da vo biblijata pisuva za svetci ili pak za palenje sveka ,da go pisuva istovo negde i jas bi go pravel i veruval .inace krsten sum kao bebe ali toa ne go smetam zaso site znaeme deka toa ne e pravilno zaso bebeto nema grevovi ,pravilno ke se krstam za nekoe vreme koga ke bidam dovolno spremen
abe brat pravoslavnata crkva ti e samo za perenje pari popot na pogacata so ti vika da ostavis kolku so imas ili 100 den :) ...

Кон болтуваното:
- јас, на пример, незнам дека таквото крштевање е неправилно.
- јас, на пример, немам испрано ниедна пара во мојата православна Црква.

П.С: Ако е проблемот само во парите, ајде тогаш сите да стамене попови па така, без мака и без труд, да се збогатиме, а?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom