Дали сте крстени во црква?

Дали сте крстени во црква?

  • Да.

  • Не и не планирам.

  • Не, но планирам.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, секта = религиска подгрупа.
Очекував маааалку поелабориран одговор, но добро.
Ај вака.
Секта е група која одлучила да се „сектира„, да се одвои од одредена претходна компактна целина. Ако христијанството било одредена целина до 1054 г. тогаш, КОЈ од КОГО се одвоил? Која е основната целина од која се одвоила сектата?
Ако христијанството е (било) целина, тогаш, како може да има три главни подгрипи? Каде тогаш останала, каде „отишла„ целината и по што е таа (целината) препознатлива? Ако кажеме дека и православието и римокатолицизмот и протестантизмот се секти, која е тогаш целината од која се одвоиле?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Очекував маааалку поелабориран одговор, но добро.
Ај вака.
Секта е група која одлучила да се „сектира„, да се одвои од одредена претходна компактна целина. Ако христијанството било одредена целина до 1054 г. тогаш, КОЈ од КОГО се одвоил? Која е основната целина од која се одвоила сектата?
Ако христијанството е (било) целина, тогаш, како може да има три главни подгрипи? Каде тогаш останала, каде „отишла„ целината и по што е таа (целината) препознатлива? Ако кажеме дека и православието и римокатолицизмот и протестантизмот се секти, која е тогаш целината од која се одвоиле?
Од теолошка гледна точка секта би била оддвоена група која излегува надвор од рамките на учењето на една религија..е сега само уште да ги утврдиме рамките на христијанството па ќе видиме кој ја има мувата на капата..т.е. е секта. По што ќе следи долга расправа:wink:.Оф топик нормално.
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Очекував маааалку поелабориран одговор, но добро.
Ај вака.
Секта е група која одлучила да се „сектира„, да се одвои од одредена претходна компактна целина. Ако христијанството било одредена целина до 1054 г. тогаш, КОЈ од КОГО се одвоил? Која е основната целина од која се одвоила сектата?
Ако христијанството е (било) целина, тогаш, како може да има три главни подгрипи? Каде тогаш останала, каде „отишла„ целината и по што е таа (целината) препознатлива? Ако кажеме дека и православието и римокатолицизмот и протестантизмот се секти, која е тогаш целината од која се одвоиле?
Во право си. Донекаде. Се што треба е да се победат суетите сами себе во Москва, Цариград, Рим, Скопје, Белград, Виена, Мадрид и така натаму, да го обединат христијанството во една целина. Доста е од поделби. Се дотогаш за мене сите подгрупи ќе се секти.

Каде отишла целината Мики? У мачку питер според мене, т.е. во вакуумот на космичкиот простор.

Р.Ѕ. Бај д уеј, Евреите дебатираат дека цело христијанство е секта одвоена од еврејската религија...
 

FikoX

Impossible is nothing
Член од
13 август 2007
Мислења
2.850
Поени од реакции
128
Крстен сум од мал:helou:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во право си. Донекаде. Се што треба е да се победат суетите сами себе во Москва, Цариград, Рим, Скопје, Белград, Виена, Мадрид и така натаму, да го обединат христијанството во една целина. Доста е од поделби. Се дотогаш за мене сите подгрупи ќе се секти.

Каде отишла целината Мики? У мачку питер според мене, т.е. во вакуумот на космичкиот простор.

Р.Ѕ. Бај д уеј, Евреите дебатираат дека цело христијанство е секта одвоена од еврејската религија...
Батали ги евреите, Тие ионака живеат според редот од Стариот Завет кое е нивен избор, откако не го прифатија Месијата кои и самите го очекуваа.
Муабетот ми беше следниот: ако некој од некого се одвоил, тогаш, од „одвоениот„ нешто останало како препознатлива трага а “одвојувачот„ станал секта во однос на „одвоениот„. Очекував да ми кажеш, што останало од „одвоениот„ оти „одвоениот„ сигурно не исчезнал туку-така и „одвоениот„ неможе да биде збирка од „одвојувачи„.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Брат тебе кога те крстеле не си знаел ни да збориш, а па не да размислиш малце кое име го сакаш.
А пак да те остават твоите некрстен до на пример еве 7та твоја година за да си одбереш име, јас колку што знам некрстени луѓе несмеат да влагаат во Црква иако ова во денешно време некои луѓе не го почитуваат.
:helou:
Добро тебе те крстиле за има така ???
Но со кое право ти се нарекуваш ПРАВОСЛАВЕН ВЕРНИК???? Дали си крстен за Вера ????
Дај ми одговор баш сакам да се смеам.:baeh:
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Очекував маааалку поелабориран одговор, но добро.
Ај вака.
Секта е група која одлучила да се „сектира„, да се одвои од одредена претходна компактна целина. Ако христијанството било одредена целина до 1054 г. тогаш, КОЈ од КОГО се одвоил? Која е основната целина од која се одвоила сектата?
Ако христијанството е (било) целина, тогаш, како може да има три главни подгрипи? Каде тогаш останала, каде „отишла„ целината и по што е таа (целината) препознатлива? Ако кажеме дека и православието и римокатолицизмот и протестантизмот се секти, која е тогаш целината од која се одвоиле?
Не знам дали ти си учел историја.
Поделбата на Христијанството настанува со поделбата на Римското царство тогаш се поделува црквата на Православие ( Царигратска Патријаршија Источно Римско Царство ) и Католичко со седиште во Рим поточно Западно Римско царство.
Е после со доказите на Мартил Лутер протестантите се осдвојуваат од тогашната Католичка црква дека ила дојдена до раот на пропаста но сега е донекаде ок не е толку колку што била.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
abe brat pravoslavnata crkva ti e samo za perenje pari popot na pogacata so ti vika da ostavis kolku so imas ili 100 den :) ...
Ti ako tolku Go sakas Boga,nema da sudis na ostanatite,ili opravdanieto sto ne odis u crkva ili tamu neznam sto,da go zanovas vrz odnosot na svestenicite.I jas sum sretnal se u zivotot,vklucivajki losi nesta i NAJDOBRI.No toa ne ja pravi mojata verba,i tugiot odnos ne mi e povod da hulam na crkvata kako Hram Bozji.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
A ti Marijancho,ne mi treba poveke nieden tvoj post da procitam,za da sfatam deka si pusti sektas.A ti za kakov sakas misli se i zivej kako sakas(pripagaj na luterova crkva,protestantska,adventisticka,metodisticka i kakva li uste ne).Ama ne tresi zeleni i ne huli na Nesta koi ocigledno ne Gi poznavas."Veruvas" vo Bog,a hulis na Negovite sozdanija,kako i nivnata svetost,i proslavuvanje od Boga.....I iskreno,ne ni sakam da debatiram so tebe.....ni na kraj pamet....nema kraj na ova sto go kazuvas,a jas ne se ni zamaram so se na sto naidam.:helou:
 
Член од
17 март 2007
Мислења
218
Поени од реакции
2
Кон болтуваното:
- јас, на пример, незнам дека таквото крштевање е неправилно.
- јас, на пример, немам испрано ниедна пара во мојата православна Црква.

П.С: Ако е проблемот само во парите, ајде тогаш сите да стамене попови па така, без мака и без труд, да се збогатиме, а?
abe druze druze,neli znaes deka bebeto nema grevovi ? i dali toa saka da se krsteva ili sosila :) go krstevaat koe podocna ke zivee tradicionalen zivot i ke nema nikakva veza so Bog
a toa dali ti nemas isprano niedna para sekoja cest na isklucokot ali nemoj da mi reces deka neznaes da 90% od popovite zavrsuvaat teol.fax poradi ''parite'' ne ljubovta kon Bog... jas licno znam nekolku so vozat dobri koli i ziveat buren zivot :toe:
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
I pak gi gledame onie okolu nas....zosto barem eden ne se zaprasa za sebe?ovoj vaka,onoj onaka....(epa aj neka se zatvorat popovite doma,neka jadat koreni,kola neka ne vozat).Parite ne ja pravat verata.Toa sto nekoj ima ili nema pari,ne e pokazatel Komu sluzi,ili pa zosto.Aj malku sebe da se pogledneme,se nekoj drug ni e kriv.Zatoa drzavava ni otide,na sekoj nekogo mu e kriv....(epa zosto nikoj ne se gleda sebesi,tulu resava tugi problemi,a sesute gi nema svoite reseno!)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Крстен сум.

ПС: Ве молам немојте да се расправате кој, што, како.....Темава е јасна "Дали сте крстени во црква" и затоа одговорете на прашањето повеќе не се карете.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Krstena sum sekako majka mi e golem vernik i nastojuvala da me krstat v crkba:salut:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
По документот од МПЦ, црква Св. Кирил и Методиј во Струмица, крстен сум август месец 1978 година, на мои 8 месеци возраст.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom