Дали сте крстени во црква?

Дали сте крстени во црква?

  • Да.

  • Не и не планирам.

  • Не, но планирам.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
9 мај 2006
Мислења
150
Поени од реакции
6
Никако

Не, не сум крстен, ниту имам намера да бидам.
Не е ниту ќерка ми, ќе си реши самата кога ќе стане полнолетна дали и која религија ќе ја привлекува.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Tirlobite ај ке те молам прочитај си подобро за Светите тајни немој така да се вреѓаме сега....мислам сега не ти е убаво затоа што ти си протестант...убаво немам ништо против и норамлно да се буниш...мисалм......сепак...тоа е вистината....Светата Тајна Крштение се дава само еднаш во животот како што ти се Елеопомазание(се дава само кога човек е на постела пред умирање), Венчавка, и Свештеничко ракополагање(само еднаш може поп да бидеш после нема враќање ако си се предомилил)...додека Исповед, Причест и Миропомазание може да се дават повеќе пати во животот!!!!Сега да се крстиш од ново прво е грев...оскрбнуваш тоа што си веке направил...ветил како сакаш...втото лага..не може да се прекрстиш...може да преминеш во друга вера на пример православен во протестант зависи како чуствуваш каде мислиш дека припаѓаш но да се крстиш просто е голема ЛАГА....тоа ти е исто да кажеме како на пример да се венчаш двапати во Црква....си видел некој тоа да го прави?Не!!!Само се разведуваат во обштината и после пак таму се венчаваат...но во Црква никогаш!!!!Црквата дури и развод не признава!!!Но тоа е друга тема!!!!
Но може и погрешно да си ме разбрал.....не велам луѓето да не си менат верата ако сакат и муслимани...та и евреи да станат...баш ми е гајле...ами дека двапати да се крстиш НЕ Е МОЖНО!!!!Мислам така ние учиме по веронаука....вас како ве учат незнам т.е. еве гледам како ве учат!!!Да не навлегуваме во меѓуверески караници сега а и не сакам да се карам!!!А и темата не е тоа.И не го карам детето....просто му разјаснувам работи кои сигурно не ги знае!!!

п.с.Ме мрзеше во пп да го праќам!!!!Жалам за излезот од темата....е малку де...сепак е сврзано нели?
 

XENIA

IHS
Член од
26 јануари 2007
Мислења
100
Поени од реакции
4
крштени во црква.... ха ха ха , е кај пишува така во Светото Писмо дека баш крштевање во црква е она правилното? Крштевање во црква освен што им става пари во џебот на дотичните попчиња нема друго значење...зашто други се инструкциите за крштевање али очигледно не им се доходовни на нашите локални попчиња
 

Filip89

Македоникус
Член од
1 март 2007
Мислења
528
Поени од реакции
4
Da krsten sum ama ne kako bebe, tuku podocna na 12 godini(bruka ziva) isto i brat mi so mene.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Да!..Крстен сум во црквата Света Петка на 3 години
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Aхам, кај нас Охрид во онаја наспроти џамијана :)
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Da krsten sum uste kako bebe i gord sum so toa, kaj nas Pravoslavnite Makedonci toa e pravilo koe morame da go pocituvame se drugo e samo cista filozofia koja sto i pakosti na nasata vera.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.405
Поени од реакции
7.681
И јас сум крстен но не сум горд. Децата со кои сум крстен заедно, во ист ден, испаднаа гррр, неквалитетни човечки суштества. Освен мојата „најлоша” другарка од основно Маја, сакаф да ја ќарам откако станаф атеист, ама она ми викаше дека не е битно тоа, она сеуште е христијанка.
Бора Чорба би пеел, а лепа је, боли глава...
 

XENIA

IHS
Член од
26 јануари 2007
Мислења
100
Поени од реакции
4
кршевањето какво што се практикува во православните цркви
1 не е библиско
2 е за џабе да се крштеват бебиња кога тие не ги ни исполнуваат условите - - да веруваат во Исус Христос, да се покајат за гревовите...
3 не се ни изведува правилно...
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
крстен сум в црква, уште како бебе
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Krstena sum vo crkva i toa bebe na 40 dena,i kerka mi si e krstena,a i ako imam uste deca sekako deka ke bidat krsteni!
Srekna sum sto moite me krstile i ja prodolzile vekovnata tradicija na Hristijanite!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom