Дали сте крстени во црква?

Дали сте крстени во црква?

  • Да.

  • Не и не планирам.

  • Не, но планирам.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Ете ви горе анкета, споделете со луѓе, изберете што сакате и да дискутирате околу тоа, не да се расфрлате низ 100 теми и да се карате. :)
Секој резултат што нема да брои 70% да се крстени во црква ќе ни биде изненадување.
 
Член од
24 јули 2022
Мислења
8
Поени од реакции
3
Можда попаметно би било да е анкетата дали вашите деца се крстени или ке ги крстите во црква...нас не крстиле нашите родители од раѓање.
Само мое мислење ако е нешто офф Топик може да се избрише
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Можда попаметно би било да е анкетата дали вашите деца се крстени или ке ги крстите во црква...нас не крстиле нашите родители од раѓање.
Само мое мислење ако е нешто офф Топик може да се избрише
Може да отворите таква тема: Дали (ќе) ги крстивте вашите деца во христијанска црква и таму да се направи токму ваква анкета и да се види...
Иако нема да има разлика, многу мал процент од крстените не би ги крстиле своите деца... тоа е некој адет останат, не дека нешто се интересираат за религија и верување. Едноставно адет...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Иако нема да има разлика, многу мал процент од крстените не би ги крстиле своите деца... тоа е некој адет останат, не дека нешто се интересираат за религија и верување. Едноставно адет...
Adet ili ne, mladive ne propustaat vencavanje u crkva i obavezno svoite deca gi krstevaat....podobro da receme deka e nekoe pomodarstvo, a vo pravo si inaku, nemaat pojma od religijata.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.603
Поени од реакции
6.023
Ја сам га измочаја попа у браду док се дешавало овој.Ако му е.
Видиш, ја још како мало бебе сам знаја дека ке биду атеист хаха.
не мешај поими, ти си хинду тоа е далеку од атеист
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Хепта е тажен што сме крстени, не му оди регрутирањето лесно. Едино поздрав ми делува како потенцијална.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
не мешај поими, ти си хинду тоа е далеку од атеист
Бот,не сам Хинду, што се губиш.
Овожавам приказне за креацие од цел сфет, источни учења,митови и легенде.
Тој значи дека сам легенда? :icon_mrgr:

Ја неам протиф крстење.Ама кд ке порасне човек и кд ке си напуни 18,изволте крсти се.
А не тфои да те крстиф како бебе,зшто си роден у православно семејстфо.
Тој е.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Adet ili ne, mladive ne propustaat vencavanje u crkva i obavezno svoite deca gi krstevaat....podobro da receme deka e nekoe pomodarstvo, a vo pravo si inaku, nemaat pojma od religijata.
зависи, некој не ги крстат, требало кога ќе наполни 18+ сам да реши, лесно може и тогаш да се крсти, на Матка или во Охрид...
Друго е Сунет, тој се праи само на детска возраст, сакало или не детето, родителите решаваат, гледав американски филм како се расправаат родители ( евреин и англичанка) на уште неродено дете дали да се праи сунет...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom