Дали се плашите од смртта, и што мислите за неа?

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Смртта е сосема приридна и нормална појава,така да воопшто не ме потресува мислата за смртта.

По-скоро би кажал дека смртта е голема трагикомедија,доколку го снајде човека во период кога тој е во творечките и инвентивни години од својот живот.

Така да,секако дека ја прифаќам смртта како нормална појава и дел(крај)од сечиј животен циклус,но пред тоа барем да ми е дозволено да го остварам она за што секојдневно се борам,она кое се нарекува идеал,кој секој еден човек би требало да го има како еден вид патоказ,визија во овој земен живот.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.508
Одговорот на ова прашање зависи од тоа дали си ти задоволен од својот живот, доколку си, имаш причина да се плашиш да не го изгубиш тоа што го сакаш, ако не why should you be so scared, at last you will be going on a better place
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Од мојата не, ама од смртта на блиските , да , во последно време почнав да се плашам , откако почнаа да се разболуваат и откако починаа тројца мои подалечни роднини и тоа во три години, секоја година по еден.
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
еднаш прочитав некаде: некогаш нема да дознаеме дали смртта е најубавото нешто што може да ни се случи.....
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
E bogami ne veruvam deka nekoj ne se plasi od smrt.Prvo covek neznae kako ke go strefi smrt,dali lesno ili tesko ke ispusti dusa?Mene mi e mnogu strav na primer.Mi se ima sluceno srceto da mi lupa160 otkucai vo minuta pa da mi se kocat race i noze pa da nemam zdiv e pa aj neka kaze nekoj dali nema da se custvuva neprijatno pri pomislata sto ako mi e dojden sega krajot?Eposle toa mozda e lesno ama niz seto ova da pominuvas ne bi rekla deka e lesno da mislis pozitivno za smrtta.E sega site znaeme deka smrtta e priroden proces isto kako raganjeto ama sepak mene mi e jeziva.
 
С

Сатори

Гостин
Не се плашам од сопствената смрт се плашам од туѓата и да не бидам виновна за неа.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
Умри млад и вечно ќе си млад!!!
Шо има да се плашиш едноставно тие оваа како си дошол така и ќе заминиш
јас на пример не се плашам!!
Само живеј го секој ден како да е последен и то :) еден ден ќе видеш дека е стварно така :) позз
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Се плашам од тоа да не умрам пред да ги поминам убавите работи кои си ги замислувам и сум си ги зацртала... И од тоа да не дојде прерано... Затоа сега решив повеќе да внимавам на здравјето. Тек кога ќе се разболам (дури и најмала настинка), сфаќам колку сум била среќна здрава... А дефинитивно, најмногу се плашам од долго боледување пред смрт, односно живеење со чекањето на смртта... :nesum: Се избедирав сеа...
 

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
Не се плашам ама кога ќе дојде тој момент нека помине брзо и лесно!:helou:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
не се плашам.. ја чекам со отворени раце... (гостопримлив чоек)..кога тогаш ке ме собере... питање на време...
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Тоа е природна појава некои веруваат и во задргобен живот и дека повторно пак ќе се родиш..:toe:
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Не се плашам бидејќи смртта е сигурна, животот не :salut:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Во последните два месеци умреа повеке од 10-тина луге кои ги познавав и ептен се плашам од смртта, и гледам да мислам што помалку на тоа. Не би сакал да умрам млад, зошто нема да бидам во можност да ја исполнам целта која си ја имам зацртано. Нели сите ние имаме мисија на овој свет? Ако не ја извршиме мисијата, нема да бидеме запомнети дека сме живееле, а тоа е исто како и воопшто да не сме живееле.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
и вака и така ко да не сме живееле, тоа што ќе не памтат, што имаме од тоа кога ќе не нема?!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Смртта е крај на синџирот наречен живот,значи-
Се раѓаш,растеш, се развиваш,старееш и умираш.
Секојдневно се раѓаат и умираат лиѓе,така да животниот процес тече и се обновува.
еден умира друг се раѓа,таков е флуидот на животот, а човек е премногу слабо суштество и се плаши од смртта,од тоа што е непознато,мрачно..
Затоа ретко кој човек не се плаши од смртта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom