Дали некогаш сте се молеле на Господ?

Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Да и јас кога бев помала редовно се молев секоја вечер кога си легнував ама сега ретко
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Секако дека се молам,ама не се во молитвата треба и да ја видиш шансата што ти се дава и да ја зграбиш со двете раце.Има еден виц кој што е и многу вистинит.Вака си бил некој човек кој што бил многу побожен,верник и се молел на Бога секоја ден.Една ден се случила некоја голема катастрофа и поплава,неговите соседи му рекле да оди со нив затоа што нивото од водата веќе е на првиот спрат,тој човек им одговорил негативно затоа што бил голем верник и него Господ ќе го спаси.Втората ден нивото на водата е до вториот спрат соседите пак дошле со кајче и овај пак ги одбил.Третата ден тој човек е на покрив а водата веќе му ја поплавила целата куќа,и на крај Армијата доаѓа со хелихоптер тој и нив ги одбива затоа што Господ него ќе го спаси.Погодувате што се случило тој човек се дави.Доаѓа кај Господ и му вели а бре Господе зошто ти мене вака ми направи,јас ти бев голем верник а ти ме остави да се удавам,а на ова Господ му одговорил а бре будала еден трипати луѓе ти праќам ти трипати ги одбиваш,што сакаш повеќе од мене.
 

FikoX

Impossible is nothing
Член од
13 август 2007
Мислења
2.850
Поени од реакции
128
Да, кога имав една година.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
da za mnogu raboti se imam moleno i se mi se ispolnilo i najgolemata zelba mi ja ispolni mislev nikogas ne ke se ostvari i do denes ne mi se veruva deka e taka...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Без вистинска вера и молитва, човекот сеуште не е човек!

Многу верници веруваат и се молат, многу помалку од што се праат!
Многу неверници пак, многу повеќе од што самите знаат!

поздрав до сите
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Секоја вечер пред легнување кажувам молитва и се молам на Господ...инаку почнав од 2005 година месец јануари и без да каам молитва воопшто не ни легнувам:pipi:
 
Член од
11 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
14
Прекрасна тема! Молитвата претставува храна за душата со нејзе ние го прегрнуваме Бога кога се осекаме осамени, и во секој момент со помош на молитвата се пробразуваме и се исполнуваме себеси со Божествен ум,затоа да се молиме на нашиот спасител и неговите светии за да добиеме благодат во овој краток овоземен живот,Бог е секогаш со нас на секое место и се од него доаѓа а то значи дека ние секогаш треба да бидеме со него преку молитвата.
 
A

ateist

Гостин
Прекрасна тема! Молитвата претставува храна за душата со нејзе ние го прегрнуваме Бога кога се осекаме осамени, и во секој момент со помош на молитвата се пробразуваме и се исполнуваме себеси со Божествен ум,затоа да се молиме на нашиот спасител и неговите светии за да добиеме благодат во овој краток овоземен живот,Бог е секогаш со нас на секое место и се од него доаѓа а то значи дека ние секогаш треба да бидеме со него преку молитвата.
???????????????
што ми наприча бре................

па апостолите кажуваат дека со молитва кон бог се БАРА КОГА за нешто се има потреба НО под услов тоа ми ти било во склад со негова воља................
.
.
.
ИНТЕРЕСНО Е.............ШТО ТОЧНО БАРАТЕ ОД БОГ....СО МОЛИТВИТЕ ?
.
.............СТВАРНО БИ МЕ ИНТЕРЕСИРАЛО.............
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Па како на пример, да даде БОГ Мир дури и на оние човечки души кои и на форум за религија пробуваат постојано да ги клеветат Чедата на ЉУБОВТА и МИРОТ Божји !


Придај БОЖЕ секому

АМИН
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Како помалечок да, скоро секоја ноќ и ден и утро. Но ништо не се смени се стана полошо.

Нема фајде веќе од тоа.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Како помалечок да, скоро секоја ноќ и ден и утро. Но ништо не се смени се стана полошо.

Нема фајде веќе од тоа.
Болките на бремената мора зачестено да доаѓаат пред да се појави (роди) новороденчето!

Те прашувам тебе пријателе сега, помеѓу западниот и источниот Божиќ: Дали си спремен да се родиш одново во ХРИСТА?

поздрав
 
Член од
11 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
14
???????????????
што ми наприча бре................

па апостолите кажуваат дека со молитва кон бог се БАРА КОГА за нешто се има потреба НО под услов тоа ми ти било во склад со негова воља................
.
.
.
ИНТЕРЕСНО Е.............ШТО ТОЧНО БАРАТЕ ОД БОГ....СО МОЛИТВИТЕ ?
.
.............СТВАРНО БИ МЕ ИНТЕРЕСИРАЛО.............
Ти си атеист а категорија на луге како тебе како со своето размислување така и со своите постапки не се во тек со времето и стварноста сега е време на Божикниот пост и не сакам да навлегувам во празни дијалози и полемики да да те преумувам тебе едноставно не вреди, словото Божјо не се објаснува секому кој може да прими нека прими.
 
D

Daftie

Гостин
Кога бев трето одделение воведоа изборен предмет веронаука. Три-четири недели ја кажував оче наш пред да запијам, ако се смета за молење, а вака конкретно, немам барано ништо со молитва колку што памтам.
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
750
Поени од реакции
55
Се молам секоја вечер, ретко некогаш да промашам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom