Дали медитирате?

дали медитираш?

  • да

    Гласови: 90 34,2%
  • не и не ме интересира

    Гласови: 34 12,9%
  • не, ама сакам да знам повеќе

    Гласови: 139 52,9%

  • Вкупно гласачи
    263

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Медитирам, само има повеќе видови на медитација мојата ретко се применува во поширока јавност :icon_lol:.
И тебе ти се сеири?

Ќе научите да прекинете и да се држите до темата?

Озбилно, трпението ми е при крај, не претерувајте.

*и те молам немој буцио да реплицираш, и да ми речеш дека си бил сериозен со постот, or sth.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
класична медитација не сум применувала бидејки не сум одела на такви часови незнам како се медитира а секако знам дкеа е добро за нервниот систем и сузбивањето на стресовите!


но имам вежбано таи чи чуан што претставува медитирање во движење и верувајте беше нешто најубаво досега што сум го направила, одмараш нерви и отстрануваш секаков стрес и нема шанси друг да те вреба толку си смирен и опуштен како повторно да си се родил, а добиваш и витка става се слабее и обликува телото и дргуо учиш некои работи кои дсега тешко сме ги приемнувале зради брзиот и стресен начин на живот како на пример умствено се да контролираш и да постигнвуаш, значи добиваш јака концетрација со вежбите, сила и стабилност!

ептен добро!
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Медитација е процес каде што вашите мисли треба само да течат . Класична медитација неможе туку така да се применува без менторство или професионално учење. Јас лично медитирам многу одамна , се обидувам да се држам до некоја си класична медитација. Мене многу ме смирува и обично сега у последно време немам многу време и медитирам само кога сум напнат. За сите кој што немаат медитирано треба дефинитивно да пробаат, затоа што во нашава земја треба да се медитира се е понапнат народов .:toe: Предаден на нивната судбина.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Медитација е процес каде што вашите мисли треба само да течат .
Тоа е само почетна фаза од вежбањето но добар поинт даваш. Она што нам ни смета не се мислите од потсвеста што нон стоп извираат туку нашата реакција на нив. Токму така, треба да се посматраат како река што тече, а ние да не влегуваме во неа. :)

Класична медитација неможе туку така да се применува без менторство или професионално учење.
Само би рекол дека учител би можел да ни даде повеќе мотив за вежбање, како и редовност!., но на крајот се зависи само од нас.

Еден од најдобрите совети што ги имам прочитано за медитација во дискусија -
- Да не знате где има неки курс за медитацију?
- Курц? Шта ќе ти курц? Све што ти треба е само да дишеш, дишеш и дишеш. Кога ќе се умориш одмори се па пак диши. Се додека не сфатиш дека твоето дишење е единственото нешто што постои. Никакви курцеви, се што ти треба ти веќе имаш.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
овие денови ќе читам што повеќе за медитацијата а во петок ќе медитирам...
да се исчистам од тие глупи настани во школото... од страна на наставниците се разбира.. и некои банални личности. позз :smir:
 

Barbara.

Irreparable perfectionist
Член од
23 јули 2009
Мислења
369
Поени од реакции
15
Медитирам, ама сеуште сум во фаза на усовршување.
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Не медитирам инаку знам личности кои медитираат и незнам какво влијание има тоа кај нив.
 
I

Intex

Гостин
Не медитирам инаку знам личности кои медитираат и незнам какво влијание има тоа кај нив.
Панда бе брат, абе секој ден ме гледаш по 7-8 саати у школото и не си питал какво е чуството коа медитираш. :)
Па за успешно медитирање треба да се биде ептен смирен, работата на мозокот да се сведе на минимум, всушност воопшто да не се размислува. Кога бев почетник послушав совет од една форумџика (не од овој форум) за да си замислам како мислите да ги ставам во некој контењер, а контењерот го фрлам во некоја длабока дупка.
Кога ќе се сведе мислењето на минимум, тогаш започнува процесот на медитација, нешто сл. на состојба на спиење е, само шо си далеку посвесен од спиење.
Ја најчесто седејќи на земја медитирам, ама има и многу други начини за медитирање
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас воопшто не медитирам не ни знам какво е тава чувство....
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Да вчера на физичко и многу се расположив што ми се приоде у вц.:salut:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Meditiram da,nenamerno hahah ke legnam i ke se zagledam vo plafonot i dremam ....:pipi:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Успева некој да ја исполни фазата - “Исчисти ги мислите и фокусирај се на дишењето“ ?
и КАКО! неможам да не мислам! :)
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
topovi e be... probajte !

Успева некој да ја исполни фазата - “Исчисти ги мислите и фокусирај се на дишењето“ ?
и КАКО! неможам да не мислам! :)
Па тоа е финтата... не смеам да кажувам шо праам ја дур медитирам
ти текнуе
ај адни ме ... ke ti daam email na profil... ke ti objasnam sho kako
nesmeam tuka da postiram
moze nekoj iskusen da mi vleze u mojot svet.... :D i da mi unisti sve

иначе.. пробајте со некое музи4е.. онака шо ве опушта..
нешо реге.. итн

немојте да медитирате многу често..
вршете го тоа... два до три пати неделно МАКС!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom