Дали медитирате?

дали медитираш?

  • да

    Гласови: 90 34,2%
  • не и не ме интересира

    Гласови: 34 12,9%
  • не, ама сакам да знам повеќе

    Гласови: 139 52,9%

  • Вкупно гласачи
    263

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Ima edna ubava finta za meditacija....
Bidejki znaeme deka mozokot funkcionira na odredena frekvencija.fintata e da se spusti mozokot na Theta State frekvencija koja odgovara na Shumanovata Rezonanca 7.83 Hz..so taa frekvencija vibrira i celata zemjina topka...znaci da se vpustite vo energiite koja samata zemja gi emituva...
Ima trik za brzo spustanje do taa frekvencija....
Site gi znaete boite na vinozitoto?
Za tie sto gi zaboravile:
Crvena, Portokalova, Zolta, Zelena, Sina, Violetova
Znaci legnet vo horizontala, so nozete pravi i racete do teloto. ne stavajte pernica oti ke dobiete vkocanuvanje na vratot ;)
Iscistete go mozokot od nepotrebni misli i pocnete po red....
Prvo crvenata...zamislete si na primer nekoj kabriolet ili jabolko vo crvena boja i potonete vo mentalnata slika....videte go odsjajot, vpiete gi site detali i zadrzete ja slikata edno 30-tina sekundi...posle toa trgnete ja od glava...
Prodolzete so portokalova...zamislete si bilo koj predmet so portokalova boja i pravete go istoto so site boi....
Koga ke zavrsite so poslednata..pak iscistete go mozokot i zamislete si pred vas skali koi odat nadolu vo temninata...mora da bidat tocno 21 skala...stapnete na prvata i oseteto go filingot kako potonuvate se podlaboko...i podlaboko....posle poslednata skala...pred vas zamislete si vrata i site detalji koi gi ima....razgledajte ja ubavo i posle otvorete ja....ke se najdete vo edno specijalno mesto vo vas...tamu mozete da pravite sto sakate..da mislite sto sakate...da si pravite muabet so koj sakate...anything...ova e vaseto specijalno mesto....dlaboko vo sekoj od vas......

Za mene uspeva....probajte!

poz
Мислам дека не е пропорачливо во лежечка положба бидејки може да се влезе во некоја внатрешна дремка.
Што мислите вие дали е препорачливо во лежечка положба или грешка мислам?
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Мислам дека не е пропорачливо во лежечка положба бидејки може да се влезе во некоја внатрешна дремка.
Што мислите вие дали е препорачливо во лежечка положба или грешка мислам?
Можеш во каква сакаш положба да медитираш, а уствари финтата е да се успее да се медитира 24/7 низ активностите од денот и во спиењето во ноќта, значи да се остане свесен за моментот овде и сега.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Убава тема.
Деновиве сум во лоша состојба, ме мачат негативни мисли, некој страв ми влегол во душа..незнам од каде дојде и поради што оваа состојба, само се секирам за нешто, страв ми е да не се случи нешто неубаво...:(

Порано медитирав, се обидов повторно , но неможам да ја смирам нервозата, брзам и уште повеќе се вознемирувам, па на крај ќе баталам и станувам да правам нешто друго.
Ја разгледав темава, изнавртев на јутуб дваесет видеа за медитација..но нешто не ми иде, неможам овој хаос од мисли да го доведам у ред..:(
Предлог некој, совет, видео за добра медитација против лоши мисли:(..нешто од сопствено искуство некој ако има да пише.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Убава тема.
Деновиве сум во лоша состојба, ме мачат негативни мисли, некој страв ми влегол во душа..незнам од каде дојде и поради што оваа состојба, само се секирам за нешто, страв ми е да не се случи нешто неубаво...:(

Порано медитирав, се обидов повторно , но неможам да ја смирам нервозата, брзам и уште повеќе се вознемирувам, па на крај ќе баталам и станувам да правам нешто друго.
Ја разгледав темава, изнавртев на јутуб дваесет видеа за медитација..но нешто не ми иде, неможам овој хаос од мисли да го доведам у ред..:(
Предлог некој, совет, видео за добра медитација против лоши мисли:(..нешто од сопствено искуство некој ако има да пише.
So si cudna be Topla. Em gleas deka nikoj ne pisuval so godini, a i toa pisuvano kojznae kakvi pocetnicki gluposti se. Obrati se na sekoj u LP jebote, nemas drug izbor ;)
BTW, koa si neraspolozena ne ti treba meditacija. Treba ti da praves nesto zabavno.
Ili pa sedni zatrvori oci i ne probuvaj nisto. Samo se sooci so stravo koj go imas i bas zamisli si se onoa koe umo ti go ufilmuva. Dozvoli mu na stravo i na negativnite misli i emocii potpuno da izlezat i da se izrazat.
...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
So si cudna be Topla. Em gleas deka nikoj ne pisuval so godini, a i toa pisuvano kojznae kakvi pocetnicki gluposti se. Obrati se na sekoj u LP jebote, nemas drug izbor ;)
BTW, koa si neraspolozena ne ti treba meditacija. Treba ti da praves nesto zabavno.
Ili pa sedni zatrvori oci i ne probuvaj nisto. Samo se sooci so stravo koj go imas i bas zamisli si se onoa koe umo ti go ufilmuva. Dozvoli mu na stravo i na negativnite misli i emocii potpuno da izlezat i da se izrazat.
...
Kako da pravam zabavno da mi bide, koga cela dusa mi e stisnata ko tupanica, nemir me maci, nemir....
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Медитирам постојано, највеќе навечер пред спиење, во темница. Медитирам и кога ме боли глава. Со стишување на умот ми поминува главоболката како да го ладам мозокот.

Kako da pravam zabavno da mi bide, koga cela dusa mi e stisnata ko tupanica, nemir me maci, nemir....
Да пробаш со Qigong
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Убава тема.
Не може веднаш да смируваш мисли, нерви...
За почеток најлесно е да се насочиш дека проблем е телото...
Со Асана и со пранајама удираш во сржта...
Целта не треба да ти биде да совладаш не знам какви емоции или мисли, туку Асана и пранајама да совладаш...
Другото доаѓа само по себе ..
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Не може веднаш да смируваш мисли, нерви...
За почеток најлесно е да се насочиш дека проблем е телото...
Со Асана и со пранајама удираш во сржта...
Целта не треба да ти биде да совладаш не знам какви емоции или мисли, туку Асана и пранајама да совладаш...
Другото доаѓа само по себе ..
Кој е тој што смирува нерви а кој е тој што е смирениот?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Живот не се дава, тоа е дел, особина на универзумов, живот се манифестира.
Кој сум јас да ти кажам дека се дава и одзема? Гледаш како си пронашол мир... Особина на универзумот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom