Дали има вечна љубов?

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Go gledaf " The NoteBook" sega znam deka ima :)))
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
hehe nema vecna ljubov!
ima ljubov do odredeno vreme, seto toa posle preminuva vo NAVIKA i si produzuvas dalje, se naviknuvas na site negovi dobri i losi naviki i si mislis deka go sakas a ustvari se e navika...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Мислам дека кога се отвори темава имав искоментирано дека нема вечна љубов. Се извинувам што ќе морам да го променам мојот став ... да, сигурна сум дека може да има и има.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
26
Ima...moze samo zarot da zgasne, ama toj pak moze da se razgori.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Vecna ljubov? DA! IMA! Zamisli,postoi.Se slucuva. Nekoi ja ziveat sekoj den,a nekoi ja posakuvaat sekoj den.
Jas ja STRADAM sekoj den.Bi sakala ponekogas da ja snema ednas vece, no, sekoj den oci so nea otvaram,navecer so nea legnuvam.IMA! Znam.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Љубовта е биолошки трик со кој природата се служи да за да го осигура спојот помеѓу мажот и жената заради продолжување на видот.
По некои истражувања постојат три центри кои се активираат во мозокот за време додека е единката заљубена. Сите овие центри диктираат определени хемиски реакции и лачење на определени хемиски компоненти (допамин, фенилетиламин, серотонин, норепиефрин итн) во организмот за да се помогне процесот на репродукција. Кога единката ќе се навикне на овој хормонален коктел заљубеноста престанува. Тоа вообичаено трае од 3-12 месеци. Кога ќе измине овој период луѓето вообичаено „стануваат свесни” дали се или не се еден за друг. :)

Колку љубовта звучи безвезе овака научно, биолошки.... :( Пјах, јас би сакал да си останеме на социјалното толкување....
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Неможам да сакам вечно Бидејки ништо не е вечно но можам да сакам дел од вечноста Кој му припага на мојот живот..

се надевам дека ке бидам сватен шо сакам да кажам
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
StormAngel напиша:
Nisto ne e vecno. :wink:
taka e :kajg: kamo ljubovta da bese vecna ama ne e.a onie sto se u brak po 30 i kusur godini da ne se sakaat slucajno?so tek na vreme se se gubi,taka i ljubovta
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Кога единката ќе се навикне на овој хормонален коктел заљубеноста престанува. Тоа вообичаено трае од 3-12 месеци.
Мојот организам е ислучително адаптибилен на коктели (па макар биле и хормонални). Би спорела околу долната граница од три месеца. Да не се три недели?
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Maj oрганиз’м дазн’т хев ени ејџ лимитс!!!
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Вака ова доаѓа од мене на мојата 20 годишна младост и долунаведеното е мојот став за вечна љубов
Во неколку постови прочитав дека надежта (во овој случај за вечна љубов) последна умира,ама треба да се наведе дека надежта излегла последна од Пандорината кутија,значи за да се стигне до неа треба да се истрпат сите срања шо доаѓаат,затоа за да се надеваш во нешто треба да си сосема сигурен во тоа за да ги издржиш тие срања
Е сега,за да ги тргнам сите сомнежи околу тоа дека ја сум некоја напатена душа,во врска со љубовта нели,ке го кажам следново
Значи-јас не верувам во вечна љубов,туку верувам дека во жената од мојот живот ке се заљубувам секој ден од почеток,и секој ден таа љубов на прв поглед ке станува се поголема и поголема:wub: :wub:
П.С.сеа сум тиква пијан и ми требаше околу 30 мин. да го напишам постов,ама не зошо го мислев,туку зошо ја грешев секоја втора буква:icon_lol: :icon_lol:
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Aceva напиша:
Мојот организам е ислучително адаптибилен на коктели (па макар биле и хормонални). Би спорела околу долната граница од три месеца. Да не се три недели?
Да :) кај генетски предодредени адаптибилни организми кои брзо се привикнуваат на коктели, границата скоро и да не постои :)

Шала на страна имаше една индиска поетска збирка која одамна ја имам прочитано и таму пишуваше дека љубовта била поврзана со бројот 3. Па така можела да трае само 3 (дена, месеци, години).

Него оние првите бројки беа според Хелен Фишер американски професор од Раџерс Универзитетот во Њу Џерси. Можеби на Америве поспоро им проаѓа времето. :)

Заклучно, по интервенција, прифаќаме - долната граница ја спуштаме на 3 недели.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Тоа од научна точка гледано или е сосема точно или малку варира од вистинските причини, односно постои сосема точен начин како де се објасни како се одвива љубовта како хемиска реакција во телото.
Али ако продолжиме да размислуваме за љубовта само како физиолошка појава нема ич аир од неа да видиме , па затоа и јас мислам како 606 толкувајте ја љубовта од социјална и субјективна гледна точка.
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
hmmm definitivno mislam deka vecna ljubov nema, zatoa sto posle 20-30 godini ta ljubov preminuva vo navika, koja mnogu lugeja karakteriziraat vo Ljubov.
Moze posle 20-30 godini da postoi ljubov ali dali ke bide taa ista ljubov kako sto bilo na pocetokot ili ke se transformira vo nekoja porazlicna ljubov na nekoj nacin.
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Zbratko напиша:
hmmm definitivno mislam deka vecna ljubov nema, zatoa sto posle 20-30 godini ta ljubov preminuva vo navika, koja mnogu lugeja karakteriziraat vo Ljubov.
Moze posle 20-30 godini da postoi ljubov ali dali ke bide taa ista ljubov kako sto bilo na pocetokot ili ke se transformira vo nekoja porazlicna ljubov na nekoj nacin.
Se soglasuvam so Zbrat deka nema vecna ljubov. Ljubovta trae od prilika 10 godini i posle prerasnuva vo navika.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom