Дали има вечна љубов?

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Zasto da ne mozelo da se dozivee vistinska ljubov na 15 godini? Moze ne e kako onaa na 25, ama sepak ... na pomali godini ljubovta e poubava, ponezna, poslatka i poveke se pameti ... :wink:
И што е многу битно: почиста! :smir:
Постои дефинитивно! Па имаме родители кои ни се најдобри примери. Љубовта доживува чудни морфинзи и преображенија но не престанува да се вика љубов.
Страста се буди, стивнува, тлее како огин во каминот; згаснува само доколку комплетно се заборави да се негува.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Може секако, ама не знам колку можам да придонесам со знаење во тоа поле од стручен аспект.
Претпоставувам дека Змејко и може стручно да објасни за овој протеин и дејството на истиот.
--- надополнето: 8 март 2013 во 10:36 ---

Не можам да ги бранам научните студии оти не сум компетентен, но мислам дека одиш со погрешен пристап.
Претпоставувам дека љубовта на мајка кон своето чедо е подолга од 12 месеци, но тука се работи за инстикт. Слично и љубовта на гејмерот кон WOW.
Во натписот не пишува дека ако човекот стани имун на NGF дека воопшто нема да му се допаѓа партнерот, туку дека ќе исчезне онаа почетна треска што ја има заљубен човек.

“Yes and no,” he says, “When you see a woman walk by and you start getting twitterpated, you’re tapping into memories that have been encoded your whole life.” Clearly, I must have some happy childhood memories involving brunettes with almond shaped, he says. “Your eyeballs contain 1.2 million nerves each. That’s a huge response system for your brain to handle and it does so in about .1 of a second. So when you see a pretty brunette girl walking down the street your mind has already sent 2.4 million neural impulses to the back of your brain to process her.” Much in the same way one can hear a song and immediately feel affected by it, such is what people call “love at first sight,” he explains.
This all seemed pretty intense. What I had assumed was a complex idea – romantic love – is a simple chemical reaction. What’s more, the “high” of the NGF protien wears off after about a year. After that, it really is just a matter of being compatible with someone. It seemed to make the process of falling in love quite dull.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Тоа порано..сеа ..
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Би сакала да има и верувам да има вечна љубов, треба само уште да се уверам во тоа.;)
Животот ќе покаже.....
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Паа вечна љубов,зависи што сфаќаш под тоа.Првите неколку години пука страст фршти од сите страни.Нормално е со тек на време интензитетот да опаѓа.Верноста,пријателството,навиката се работите што одржуваат бракови ко што имаат нашите старци.Неможеш да очекуваш ако си се омажил/оженил на 20 ко шо било порано,на 35,40 да се лапате и клецкате ко напалени тинејџери,спласнува тензијата фала богу.Секако и нашите татковци биле прави мажи а не лиглиња,а и жените трпеле мушки,не при првата караница куферите и кај мама.Зависи и какви предизвици,маки ќе ти сервира животот.Дали твоите ти остаиле све на готово,или со партнерот си почнал од нула.Мајка ми на 23 била мајка со два сина,се грижела за болен свекор,со таж транзициска жртва од што се немало пари сме немале ни клацкалка,не дункала на руки цело време,на раце перела пелени.Таман се средија работите,стариот го ранија у војната,едно чудо операции напраи,психички трауми,три години и кусур неможеше да работи,она ја издржуваше цела фамилија.Имаше тешки караници тој период,нервози,овој вреѓа,таа вреѓа,али никад не чув оди си,ќе те остаам или незнам што.Фала богу сега пркнаа колку толку работите,јас и братот израснавме, младоста у маки им помина,али сега кога можат не пропуштаат да отидат сами негде,си планинарат,се шетаат.Дали е до љубовта или нашиве стари биле друг материјал...Али ко што тргнала работава секој втор што се разведува по година-две брак па и по неколку месеци стварно незнам.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.158
Поени од реакции
13.761
јас верувам дека постои.
кога и после 5 години кога ќе го видам неговото име на телефонот срценцето пак ми подрипнува, кога го чекам да се врати од работа целата се возбудувам, кога ги читам неговите пораки (на телефон или низ стан што ми ги остава) се топам, не можам да го изговорам неговото име без да почнам да се смешкам. или сум ретардирана или сум нашла љубов што богами ќе трае :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom