Дали има вечна љубов?

TargeT

Сериозен СУМ
Член од
13 јануари 2006
Мислења
777
Поени од реакции
6
Mислам дека не постои, секогаш ќе се најде некој/некоја која ќе ја уништи.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
вечна љубов.. ако заљубените умрат.. не е вечна, ама доживотна е :kajg:
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
nekoj ima kazeno: " ako nesto ne moze da trae vecno, ne znaci deka ne moze da trae cel zivot. " i so bi kazal jas veruvam vo ljubov sto bi traela cel zivot.
 
Член од
28 јануари 2006
Мислења
260
Поени од реакции
2
????DO SEA NIKOJ NE MI DOKAZAL DEKA POSTOI T.E. USTE E RANO DA KAZAM!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
sagaqua напиша:
Составен дел на вечна љубов????:se_ molam ....само во еден случај, ако си мазохист па уживаш во сопственото страдање.....

Погрешна претстава за вечна љубов.

П.С: Прашај некого што веќе ја живее и доживува вечната љубов.....на пример Дани.

Само едно ќе кажам во врска со ова-ако страдаш поради некого,не се залажувај дека тоа е дел од вашата преголема љубов.Ако е вистинска љубов во прашање човекот лебди во облаци а не тоне во очај.
Кавгите мали и поголеми се дел од врската -да- но тие доаѓаат и си поминуваат и најсладок е оној момент после караница кога гледаш дека тој наспроти тебе толку те сака што во очите му гледаш дека се кае за караницата.Но некој да те натера да патиш,да бидеш очаен,да чувствуваш болка - биди сигурен дека тоа не е љубов па камоли вечна љубов. Вечната љубов не остава последици бидејќи никогаш и не завршува.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Dani^^^ напиша:
Само едно ќе кажам во врска со ова-ако страдаш поради некого,не се залажувај дека тоа е дел од вашата преголема љубов.Ако е вистинска љубов во прашање човекот лебди во облаци а не тоне во очај.
Кавгите мали и поголеми се дел од врската -да- но тие доаѓаат и си поминуваат и најсладок е оној момент после караница кога гледаш дека тој наспроти тебе толку те сака што во очите му гледаш дека се кае за караницата.Но некој да те натера да патиш,да бидеш очаен,да чувствуваш болка - биди сигурен дека тоа не е љубов па камоли вечна љубов. Вечната љубов не остава последици бидејќи никогаш и не завршува.
Дани тебе така ти се стрефило можеби да ја уживаш твојата љубов како и мене...но верувај навистина познавам многу мои пријателки кои се и омажени и со деца кои сеуште љубат личност која не е нивниот сопруг туку сосема друга личност и кои понекогаш иљада пати се каат за некаква грешка која ја направиле и не се со тој човек кој го љубат и ден денес. Вечната љубов знае да остави последици и никогаш не завршува тоа е точно, но очајот кој го носи таа љубов тоа е само поради тоа што тој човек не е во моментот покрај нив.Сигурно има такви примери можат и самите да кометираат за тоа.

:coffee:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Allita напиша:
Дани тебе така ти се стрефило можеби да ја уживаш твојата љубов како и мене...но верувај навистина познавам многу мои пријателки кои се и омажени и со деца кои сеуште љубат личност која не е нивниот сопруг туку сосема друга личност и кои понекогаш иљада пати се каат за некаква грешка која ја направиле и не се со тој човек кој го љубат и ден денес. Вечната љубов знае да остави последици и никогаш не завршува тоа е точно, но очајот кој го носи таа љубов тоа е само поради тоа што тој човек не е во моментот покрај нив.Сигурно има такви примери можат и самите да кометираат за тоа.

:coffee:
Тука си у право...ама јас би рекла дека еве лично јас не би дозволила да бидам со некој што не го сакам и би правела се ама баш се за да бидам со човекот кој го сакам . Еднаш во животот се пружа шанса да сакаш некого толку многу а и тој да те сака тебе-а ако не се бориш за таков човек тогаш исто како да си го фрлил животот во вода.Единственото нешто за мене што заслужува жртва на овој свет е љубовта а на човекот е оставено дали ќе ризикува и ќе се жртвува или ќе го избере полесниот пат...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Dani^^^ напиша:
Само едно ќе кажам во врска со ова-ако страдаш поради некого,не се залажувај дека тоа е дел од вашата преголема љубов.Ако е вистинска љубов во прашање човекот лебди во облаци а не тоне во очај.
Кавгите мали и поголеми се дел од врската -да- но тие доаѓаат и си поминуваат и најсладок е оној момент после караница кога гледаш дека тој наспроти тебе толку те сака што во очите му гледаш дека се кае за караницата.Но некој да те натера да патиш,да бидеш очаен,да чувствуваш болка - биди сигурен дека тоа не е љубов па камоли вечна љубов. Вечната љубов не остава последици бидејќи никогаш и не завршува.
Љубиш, безмерно, тој (да не речам децата) умира, продолжуваш да го љубиш. Вечно, но, страдаш оти не е тука, тонеш, не леташ во облаци. Страдање.....

Значи, пред да тропнете, поразмислете. В ред.
Ова е цело испитно прашање (барем во мое време) на Философија, прва година, кај Цуцуловски, по Вовед во Философијата:
Љубовта, постои ли вечна љубов или сепак носи тага и болка евентаулно страдање. Јас добив десетка, единствен таа сесија. Ми се падна ова прашање. Цуцуловски промени мислење по таа испитна сесија, поради моите аргументирани докази. Не мисламд а ги изнесувам сите. Кој сака да дознае има литература на претек.

Плус, секоја гранична состојба, како раѓање, умирање, љубов...на крајот предизвикува страдање и болка!

Благодарам
Толку од Д-р Гарфилд!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Garfield напиша:
Љубиш, безмерно, тој (да не речам децата) умира, продолжуваш да го љубиш. Вечно, но, страдаш оти не е тука, тонеш, не леташ во облаци. Страдање.....

Значи, пред да тропнете, поразмислете. В ред.
Ова е цело испитно прашање (барем во мое време) на Философија, прва година, кај Цуцуловски, по Вовед во Философијата:
Љубовта, постои ли вечна љубов или сепак носи тага и болка евентаулно страдање. Јас добив десетка, единствен таа сесија. Ми се падна ова прашање. Цуцуловски промени мислење по таа испитна сесија, поради моите аргументирани докази. Не мисламд а ги изнесувам сите. Кој сака да дознае има литература на претек.

Плус, секоја гранична состојба, како раѓање, умирање, љубов...на крајот предизвикува страдање и болка!

Благодарам
Толку од Д-р Гарфилд!
Не зборев јас за тоа така да читај убаво-зборев за тоа таа личност да те натера да патиш а не да патиш за него од причини кои не се во можност ти или он да ги исправите...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Dani^^^ напиша:
Вечната љубов не остава последици бидејќи никогаш и не завршува.
Некако неконсистентно е. Нели.
Иако те посочив како пример се однесуваше на ите кои мислат во тој правец, во правецот на младоста и заљубеноста не разбирајќи дека ултимативно ќе страдаме.

There is no emotion; There is peace.
There is the Force.


Dani^^^ напиша:
зборев за тоа таа личност да те натера да патиш ...
За ова си во право, но тоа оди во друг правец, не за постоењето на вечната љубов, туку за страдњето од залуденост по некого.
Инаку, љубовта не мора да биде кон некого/ја, туку и кон татковината, децата, природата, домашното милениче, животните, растенијата, бога.....да не редам. Дури и таквата, наречете ја вечна, има крај со вашата смрт, а остава празнина и страдање, ако е вака полесно објаснението и vice versa.
 

eYeCaNdY

Неодолив
Член од
27 јануари 2006
Мислења
68
Поени од реакции
1
Да верувам дека постои самошто јас сеуште не сум ја нашол :icon_mad: но не губам надеж :star: :icon_lol:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Вечна љубов?
Мислам дека не постои.
Никогаш не знаеш во кого можеш да се заљубиш. Можеби јас ќе имам врска од 5-6-10 години али никој не ми гарантира дека вечно ќе бидам со него. Може ќе бидам во брак, ќе имам деца се тоа, но пак може ќе се заљубам во друг. Или ќе бидам во брак со некој, тој недај боже да почине...јас може ќе го сакам и понатака но тоа не е веќе љубов. Ништо не е вечно - па ни љубовта.
 
С

Сатори

Гостин
Не сум сигурна во љубовта ...

:wub: Пред се , мислам дека за една персона е тешко цел живот да остане со иста личност , тоа не е возможно!Секогаш ќе има некој пред тој што ќе биде последен.Е сега , вечна љубов , мислам дека постои , но и дека е многу ретка , се поретка во ова време.Тоа влече и некои други теми , на пр. за да биде вечна , мора да биде вистинска (платонска и матријална во исто време) , доживотна , долга , реална и се тоа да се собере , а мислам дека не опфатив се , и да се стави во една вечна љубов.Ако партерите се обожаваат еден со друг и се спремни на секоја жртва , тогаш , и љубовта може да биде вечна , зошто да не?
:costumed3 На секој му треба љубов , ако е вечна , тогаш уште поубаво.Не значи + дека мораш да бидеш со некој за да го сакаш вечно!
 
Член од
7 април 2006
Мислења
4
Поени од реакции
0
Jas na ova bi sakal da odgovoram za edno 30 godini. Sakam da kazam deka toa treba da se dozivee,stvarno neznam sto da mislam za ova,sakam da letam ponekogas zosto poubavo mi e
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
kikiki напиша:
Se soglasuvam so Zbrat deka nema vecna ljubov. Ljubovta trae od prilika 10 godini i posle prerasnuva vo navika.

lol definiraj ljubov posle 10 godini zaedninciki zivot toa e 1+1=1
se pretvarate vo ista licnost
 

Kajgana Shop

На врв Bottom