Дали е човечки да се греши?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Podobro e da ne se prosteva no da ne se gresi, otkolku da se prosteva a da se gresi.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Човечки е да се греши, секојдневмо грешиме свесно или несвесно :tapp: а пак господски е да се простува :pipi:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Човечки е да грешиш, а доблесно е да признаеш дека си згрешил.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Не се чувствувај безнадежно ако грешиш,или она што го правиш не е според твоите начела. Ако не успееш,обиди се повторно и биди среќен ако поголем дел од твоите постапки се достојни на човек и радувај се дека си се вратил на тој пат.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Па секој човек греши бе, сите досега се згрешиле барем еднач!
 
V

[vladimir]

Гостин
Човечки е да се греши, а уште по човечки е да се покае.
Покајанието е ветување за промена на житотот, најтешко е да се самоосудиме и да прифатиме дека сме згрешиле, да ја исчистиме совеста на нашиот внатрешен живот.

Прво самите треба да се соочиме и да ги прифатим гревовите, потоа и да бараме прошка, човечки е не сме роботи како што пиша Crazy
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Najnormalno e da zgresis malku ili mnogu.Zatoa posoti pokajuvanje i prostevanje.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Баш зошто си човрк, грешиш.
Но остовремено го имаш и благословот на покајание и опрост. Како и можноста да учиш од твоите грешки, која те прави подобар човек.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
da, sekoj covek e grska posto nikoj ne e sovrsen ni fizicki ni intelektualno ni moralno, zatoa taa greska ja poprava smrtta!
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Епа ако не е човечки да се греши тогаш не знам што е човечки. Нема човек кој некиогаш нема да згреши нешто или за нешто што нема да се покае.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
da, sekoj covek e grska posto nikoj ne e sovrsen ni fizicki ni intelektualno ni moralno, zatoa taa greska ja poprava smrtta!
Ниту пак ке биде совршен, а можеби и не би требало :)
А таа грешка не ја поправа ниту смрта, само ја притајува...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ima greski i greski, gresenje i gresenje, gresi nekoj koj laze, ogovara ili e licemeren, no gresi i onoj koj ubiva, siluva i krade golemi pari, taka da ne moze se da se stavi vo eden kos pod gresenje, pomal grev e da mrazis nekogo no pogolem grev e da ubies nekogo bez vina, taka da od gresenjeto i stepenot na greskata zavisi i kaznata, za nesto te osuduvaat moralno, za nesto plakas paricna kazna a za nekakvo drugo gresenje iddes vo zatvor a pak za uste pogolemo gresenje ima i dozivoten zatvor i smrtna kazna.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Ако земеме буквално, грев е и лоша мисла, а од неа не можеме да се куртилиме колку и да се обидуваме. Така да nihilista добро викаш дека има грешење и грешење, али за некои грешки нема доследна казна, дури ни погубување...
 

Only*ME

Kaлимеро... :/
Член од
2 август 2008
Мислења
249
Поени од реакции
4
Никој не е совршен и не постои човек што не згрешил макар еднаш во својот живот. Човечки е да се греши.:toe:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Човечки е да се греши. Не е човечки да не се биде човек, а тоа го прават многу вообразени и самобендисани ѓубриња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom