Дали е човечки да се греши?

Член од
10 септември 2008
Мислења
65
Поени од реакции
23
Сосема е нормално човекот да греши затоа што на своите грешки најдобро се учи :) Почни од самиот/самата себеси: ако ти речат не го прави тоа, ќе го направиш за инает. Но ако си згрешил и знаеш за последиците, тогаш нема шанси повторно да го направиш.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Covek treba da se trudi da bide fer, odgovoren, nikako toa deka e covecki da se gresi da ne mu bide izgovor da bide kon nekogo nepraveden, oti i gresenjeto od nebreznost ili nemukaet sozdava posledici.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Абе ти си Реалиста не Нихилиста. Да, и небрежноста знае гадно да изнервира некого, сам сум го искусил тоа, како не ме уби еден... :) Но има разлика од луѓе до луѓе кога небрежно грешат, некои се правдаат без каење, некои се посовесни.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Потсвеста неможе никогаш да згреши.Само свеста под влијание на емоции може да направи грешка.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
нормално дека е човечки да се греши..никој не е совршен...ниту па ке биди некогаш...
 

▒IsNoGood▒

A hell of a brainiac
Член од
8 декември 2008
Мислења
155
Поени од реакции
8
Се разбира. Учењето на грешките е особина на паметните, додека оние кои ја повторуваат грешката се условно кажано, глупави. А и секогаш сум се водел според тоа дека грешката е грешка доколку не си ја научил лекцијата. Според тоа, оние кои добро учат од своите т.н. грешки, на еден начин, никогаш и не ги прават!
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
110
Поени од реакции
32
Не треба да учиме од своите грешки туку напротив од грешките на другите, бидејќи ако учиме од нашите нема никогаш да научиме ...... Многу јасно дека е човечки да грешиме да не било човечки би грешеле мајмуните. Самиот наслов кажува се.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Секојдневно се` греши. Тоа не е страшно. Страшно е да се греши и грешката да се повторува, страшно е да се греши и од тоа ништо да не се научи. Сакаме да го исправиме минатото, затоа што тоа се поврзува во една целина која го гради нашиот живот. Но, за да ги опоравиме раните кои нашите грешки ги предизвикале кај некој друг или кај самите нас, треба да научиме да си простиме најпрво на самите себеси. Тоа ќе ни даде сила да ги поправиме сопствените гледишта, а со тоа и дела. Затоа што, денес е првиот ден од остатокот на нашиот живот. :back:
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Па човечки е и најнормално е ако не грешиме како ќе учиме
 

АМБРОЗИЈА

случајна минувачка
Член од
22 декември 2008
Мислења
351
Поени од реакции
74
Потсвеста неможе никогаш да згреши.Само свеста под влијание на емоции може да направи грешка.
Свеста е водена од потсвеста,кога грешиме тоа доаѓа од потсвеста , свеста само ја манифестира грешката, ја трансформира...

Не е толку важно дали грешиме или не се додека тоа не ги преминува границите и не ни создава дамка на совеста, најважни се нашите постапки ПО грешката и најмногу се учи од сопствените грешки, а не од туѓите тоа е како онаа поговорка-кој еднаш се изгорел на жешко млеко,потоа дува и на матеница.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Кој работи тој греши. :toe: :nesum:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
човечки е да се греши и човечки е да се учиш од сопствените грешки-така се станува човек.
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Секако дека е човечки да се греши сите грешат и учат од своите грешки.
 
Член од
15 јануари 2009
Мислења
66
Поени од реакции
7
Oној што работи греши,оној што само лежи направил само една грешка а тоа е што не почнал да работи....
Епа човекот е склон кон грешки и нема таков кој не згрешил..Секој мора еднаш да се попари за наредниот пат да знае како треба.На грешките си учиме...
Лично мислам дека мн подобро е на туѓите грешки да учиме...
Јас лично мн пати сум направил грешки дури и си ја закачив шпиндлата во прстот(шпиндла е едно остро шо се клава на машини за резбарење на дрво)и сега нема да згрешам повеќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom