Дали е човечки да се греши?

Eliza

EliXiR
Член од
10 ноември 2008
Мислења
129
Поени од реакции
3
Дали е човекот е човек доколку греши?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нормално. Во спротивно би бил робот.:wink: Тие никогаш не грешат. А бидејќи човекот е несовршено суштество, многу нормално е и да прави грешки.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
A како поинаку би ги научиле некои работи ако не згрешиме? Како што кажа членот над мене, човекот не е совршено суштество.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Нормално.Во спротивно би бил робот.:wink: Тие никогаш не грешат. А бидејќи човекот е несовршено суштество, многу нормално е и да прави грешки.
И роботите на некој начин грешат :) Како што кажа и самата луѓето прават грешки... а роботите се направени од луѓето :) (Ихх... малце поише филозофија му турив на постов:star:)

Иначе човечки е да се греши (но и човечки е да се прости на грешките). :mist:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Не постои совршена личност која не прави грешки во животот.
Животот би бил премногу едноставен и неинтересен ако не постојат грешките.
Стојам на тоа дека човечки е да се греши, а воедно и човек најмногу учи од своите грешки.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Човечки е да се греши, нормално, но божествено е да се простува.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
hristijanski e da se prosteva a kako preduslov za toa hristijanski e da se gresi za da moze i da se ima sto da se prosteva, covecki e da ne se gresi.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
Грешките ги имаме исто како и маните.. Но, стои една мисла, колку помалку грешки правиме толку посреќни сме, и нормлано дека нема без грешен, ви текнува на Исус со Марија Магдалена и ѕидот на срамот? Кој ќе го фрли првиот камен м?:helou:
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Da covecki e da se gresi,ama nkako lugevo za skoja greska sto ja pravt ja prepisuvat na ovaa fraza.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
да човечки е да се греши ама потребен е компјутер за скрос да се заебе работата(се шалам) никој не е безгрешен
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
тој што не згрешил значи дека е Бог, и ке го молам таквиот доколку го има на форумов да ме исконтактира преку пп зш имам некои работи а го прашам:vozbud:
 
С

Сатори

Гостин
Дали е човекот е човек доколку греши?
Грешник сум, од оние хедонистички настроени грешници, што уживаат во расипништво и кршење на скоро сите догми и правила и прекрасно ми е во моментот, задоволството е огромно, си ги чувствувам буквално слатките гревови внатре во грлото.
Човекот според мене си има создадено концепт во кој што има потреба да се обвинува за да си го оправда поривот да се прави себеси мизерен.Кој знае што е грешно?Кој знае што е правилно?
Секој од нас е свој Бог и свој Сатана.

Затоа се водам по оние правила кои што мене ми даваат да бидам среќна, ретко се каам за работите што сум ги направила во животот, само кога правам да ги боли оние што вистински сум ги љубела, но колку и мене да ме боли што сум згрешила, не би ги повлекла назад дејствијата кои што се одиграле, затоа што она што денес сум е исход од сите тие случувања.
И на извртен, извитоперен начин, убаво е, толку прекрасно задоволително е.

Така што, се додека некој ми сервира генерален законик по кој треба да делувам и суштествувам, ќе бидам грешник.Мојот живот се моите правила, според нив можеби сум Марија Магдалена или Настасја Филиповна со Светица пред името.:)
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Мора да се греши, така се билда искуство...само дали учиме од грешките или пак ги повторуваме тврдоглаво???
 

rkalo88

Били Талентиран
Член од
26 август 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Никој не е роден учен ... сите правиме грешки за да учиме од нив ... додека растеме еве направиме некоја грешка и многу нормално ќе не учат дека не е добро тоа ... и сеа ти ако си паметен ќе сватиш дека не треба да го правиш тоа ... многу нормално ... додека не учи човекот од грешките онда тоа е несоцијализирање ... не целосно ... ама сепак мислам дека детето нема да израсне во разумен човек ако не учи од грешките .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom