Дали е мувањето понижување?

Член од
19 мај 2008
Мислења
1.927
Поени од реакции
486
Јас се мувам со едно девојче веке некое време и стоиме стрикно на мување. Таа сака друг (јас неам ништо против тоа) а исто така и јас сакам друга. И сега зашто не би се мувале или би се осеќале понижени?
BTW. Ниту таа ниту јас не сме во врска со оние кои ни се свиѓаат, па ако испадне некој да направи работа најверојатно ќе прекинеме (освен ако продолжиме :D)
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ептен ми е ОК мување,ако не осеќаш нешто спрема некој а ти е многу привлечен и убаво ти е додека си со него,па и за мување подолго време во тој случај :smir:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Ne go smetam muvanjeto za ponizno, stom si se soglasil na takvo nesto znaci ne e ponizno za tebe. Muvanjeto mi e kako vrska bez obvrska, ako najdis nekoj drug mozis da zaminis bez griza na sovest deka si go izneveril partnerot (ako moze da se narece partner toj so koj se muvas).
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
68
Поени од реакции
0
Па добро до некаде се во право но мувањето мисалм дек не би требало така да се свати бидејки пред секоја врсака мислам дека треба да миа мување и немора да значи дека е навреда туку дека е само причина да се испорба патнерот.
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
Definitivno PROTIV muvanje:) nikogas ne bi se izmuvala,a i se znae koj koristi-spored mene maskoto.Ako se sakate vrska,t.e. ne mozes da sakas nekoj preeemnogu ako ne si vo vrska.Ko ke stapis vo vrska se zapoznavate podobro i ke se zasakate nenormalno(bi trebalo),a od muvanje ni zapoznavanje ni niso nema.

ima zapoznavanje: plunkata na partnerot:wink:

a na primer edna vakva situacija: dvajcata resavaat da se muvaat,no devojkata e zaljubena vo nego,na nego toa mu e eden vid na zabava,taa pretpostavuva deka ne moze da ima nisto poveke od muvanje i si vika: pa ako veke ne mozam so nego da bidam vo vrska,zosto da ne go imam barem eden edinstven pat?
togas? neli toa e ponizuvanje? ili?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
ima zapoznavanje: plunkata na partnerot:wink:

a na primer edna vakva situacija: dvajcata resavaat da se muvaat,no devojkata e zaljubena vo nego,na nego toa mu e eden vid na zabava,taa pretpostavuva deka ne moze da ima nisto poveke od muvanje i si vika: pa ako veke ne mozam so nego da bidam vo vrska,zosto da ne go imam barem eden edinstven pat?
togas? neli toa e ponizuvanje? ili?
Не е понижување. Понижување е кога праиш нешто што ти го погазува човечкото достоинтво и штознам, е премногу јак збор.
Типката ќе реши да се смува затоа што САКА да биде со типот макар и само за една ноќ, јесда после ќе биде малце тажна што било само онака на кратко. Али ако не го напраи тоа, па ќе и` биде уште потужно.

И мислам дека темава со изрази од типот "никогаш не сум/никогаш не би" ја праите ептен калуѓерска. Секоја девојка мора да се забавува и на овој начин во некој период од својот живот.
 

Lady Gaga*

«3 Him!
Член од
4 јануари 2010
Мислења
293
Поени од реакции
19
Не е понижување но повеќе толерирам мување за повеќе вечери а не за една. :pipi:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Мувањето е интересна работа, така полесно можеш да сфатиш дали со тој човек би одел на посериозно или би се задоволил и само со тоа. А и не е секој да го шеташ до тебе, некој едноставно не заслужуваат. Ок мување, али не со секој втор значи да се има некоја граница и мера...
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Не гледам причина зашто тоа да го сватам како понижување.
Ако на едниот (било кој од нив двајца) му е преубаво со другиот, а не сака да биде врзан е сосема океј. Може личноста не е за врска со некој што не го сака и си остава простор да го засака.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Мувањето е курвање!

Исто е како да одиш да платиш на некоја проиститутка.

Има мала разлика кај мувањето не ти требаат пари!
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Мување е добра работа и нема потреба од срам или понужување. Тоа сите по проживени го знаеме и го практикуваме.
Ако имам мерак на некоја, и она има мерак на мене а несакаме последици мувањето е правата работа. Мувањето може да биде и подобро од обична врска. А може и мувањето подоцна да биде многу повеќе од мување и врска. Така да мојот совет еЧ
Мувајте се кога сакате со кого сакате, битно е да не се каете подоцна и да бидете исполнети. ;)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Situacija: Se muvas so nekoja licnost podolgo vreme, nedeli meseci pa neka se i godini.... a vie i ponatamu ste na muvanje. Pricina: se naveduvaat mnogu od tipot na imam premnogu obvrski ne mi treba uste edna i slicno, no koga ke razmislis podobro ke sfatis deka vistinskata pricina sto toj/taa saka da mu bide sloboden patot do drugi partneri, a so tebe si popolnuva vreme dur ne najde nesto podobro. Da ne se sfatime pogresno, vo red e da se muvas so nekoj koj ti e daleku(drug grad/drzava) pa ne mozete da bidete sekogas zaedno, no da se gledate/slusate sekoj den, da se uzivate eden so drug fizicki i psihicki znaci ste Povrzani no ne ste vo vrska... vie se muvate!!!
Za mene e ponizuvanje, Sto mislite vie?
мување.. зависи кој како го сваќа ова како поим... искрено ме мрзи да објаснувам и да образложувам само на кратко ке кажам.
болдираново горе не е никаква причина за некој да не биде во врска односно да се муваат... поготово втората. ако не ти треба уше еден или една олади уживај си мувај се слободно со 10 на ден ако сакаш но со една особа повеќе пати чим го праиш тоа значи ти одговара и негледам причина зашто не би биле во врска...
 

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
Дефинитивно не е понижување.. Тест- период за понатаму.. Може да се продолжи во врска доколку се роди љубов.. или безболно да се стави крај доколку нема иднина.. :toe:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ваљда има разлика помеѓу мување кое понижува ( мување без манири, со изразен примитивен пристап) и рекреативно мување (ако фати-фати).
Јас не сум симпатизер на вакви движења.
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Според мене е самопонижување.
Девојката е свесна дека е само за една или неколку вечери,а пак пристапува кон мување само за да си задоволи свои потреби.
Ме мрзи да образложувам што како и зошто.Ако го интересира некој со задоволство ќе му образложам зошто заземам оваков став спрема ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom