Дали е мувањето понижување?

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Koj kako go dozhuvuva toa,za nekoj toa e gordost,za nekoj samo uste edna na spisokot :pos2: a za nekoj samo son...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Situacija: Se muvas so nekoja licnost podolgo vreme, nedeli meseci pa neka se i godini.... a vie i ponatamu ste na muvanje. Pricina: se naveduvaat mnogu od tipot na imam premnogu obvrski ne mi treba uste edna i slicno, no koga ke razmislis podobro ke sfatis deka vistinskata pricina sto toj/taa saka da mu bide sloboden patot do drugi partneri, a so tebe si popolnuva vreme dur ne najde nesto podobro. Da ne se sfatime pogresno, vo red e da se muvas so nekoj koj ti e daleku(drug grad/drzava) pa ne mozete da bidete sekogas zaedno, no da se gledate/slusate sekoj den, da se uzivate eden so drug fizicki i psihicki znaci ste Povrzani no ne ste vo vrska... vie se muvate!!!
Za mene e ponizuvanje, Sto mislite vie?
Се` си кажа... Тргнувам од себе... Ако не сакам да сум на сериозно со машко, јас самата сакам да си пополнам време, претпоставувам и тој...

јас немам ништо против мувањето...кога некој ти се допаѓа и тоа допаѓање е взаемно зошто да не???не гледам никакво понижување тука....едноставно си вадиш меракот и така...ако мувањето се продолжи на подолг временски период тогаш можно е да прерасне у врска...а може и да си остане само на тоа и толку...никому ништо...Не ми е јасно зошто некои тоа го сметаат за понижување:nenene:
Не само понижување, туку и взаемно понижување... Не е ли понижување да знае твојот мувач, дкеа имаш чувства кон него и сеуште да те мафта дека "има обврски, дека не е време... бла бла бла? А не е ли од твоја страна понижување кон самата себе, затоа што ги потценуваш сопствените чувства? А инаку, мувања без чувства, еве ќе ги оправдаме за да си ја разгалиме совеста, но мувањето со некој кој го сакаш, е еден вид на елементарно проституирање за без пари, и залажување дека таа "слободна врска" што ја имате, еден ден ќе прерасне во нешто сериозно, со што самите признаваме дека врската не е дека е "слободна" туку е несериозна. Но тој ден, никако да дојде...Инаку, слобода може да се има и во сериозна врска, само кој како ќе си ја нареди.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
165
Поени од реакции
3
Situacija: Se muvas so nekoja licnost podolgo vreme, nedeli meseci pa neka se i godini.... a vie i ponatamu ste na muvanje. Pricina: se naveduvaat mnogu od tipot na imam premnogu obvrski ne mi treba uste edna i slicno, no koga ke razmislis podobro ke sfatis deka vistinskata pricina sto toj/taa saka da mu bide sloboden patot do drugi partneri, a so tebe si popolnuva vreme dur ne najde nesto podobro. Da ne se sfatime pogresno, vo red e da se muvas so nekoj koj ti e daleku(drug grad/drzava) pa ne mozete da bidete sekogas zaedno, no da se gledate/slusate sekoj den, da se uzivate eden so drug fizicki i psihicki znaci ste Povrzani no ne ste vo vrska... vie se muvate!!!
Za mene e ponizuvanje, Sto mislite vie?
ponizuvanje e, ako ti ne sakas da ostane na muvanje.
ako sakas ti da e muvanje togas nema da ti preci-posto toa e samo zadovoluvanje na svoite potrebi za sex
a ako ti sakas nesto poveke od muvanje,a drugata strana ne -togas e ponizuvanje.
ne vredi da se ponizuvas za licnost koja samo fizicki te iskoristuva za zadovoluvanje na negovite/nejzinite fizicki potrebi ili dojdi ko ke mi pritrebas ili vecerva nesto mi treba, pa ajde ti posto nema so koj/a ili ti mu/i padna prv/a na pamet.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.851
Поени од реакции
11.080
Ne e ponizuvanje, samo ubavo i bez obvrski pominato vreme, bez razlika dali si 13 ili 33 godini.
 

Anele

princess without a crown*
Член од
3 јануари 2009
Мислења
135
Поени од реакции
4
Povtorno stereotipi, devojkata e taa koja saka seriozno vednas se zaljubuva i sto ti znam uste sto, a deckoto e onoj koj bara samo avantura i zabava- onoj koj iskoristuva. Gluposti! Ako ti e dobro so nekoj a od x- pricini nesakas vrska zosto da ne se muvas...e sega koga stanuva veke zbor za godini toa e veke preterancija, mislam deka nema sansa da ne custvuvas nesto kon nekoj so koj se muvas veke so godini...ako dojde do toa ili vrska ili bye bye
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Јас сум имал случаеви каде што девојката после мување ми има дадено корпа за нешто повеќе. Затоа тотално не е вистина дека само девојките сакаат повеќе од мување. Мувањето е кратко задоволство без обврски и возбудува. Но со време тоа го снемува. Барем за мене. Сега за мене мувањето е доста глупа работа и сакам среќата да ја најдам во врска.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Situacija: Se muvas so nekoja licnost podolgo vreme, nedeli meseci pa neka se i godini.... a vie i ponatamu ste na muvanje. Pricina: se naveduvaat mnogu od tipot na imam premnogu obvrski ne mi treba uste edna i slicno, no koga ke razmislis podobro ke sfatis deka vistinskata pricina sto toj/taa saka da mu bide sloboden patot do drugi partneri, a so tebe si popolnuva vreme dur ne najde nesto podobro. Da ne se sfatime pogresno, vo red e da se muvas so nekoj koj ti e daleku(drug grad/drzava) pa ne mozete da bidete sekogas zaedno, no da se gledate/slusate sekoj den, da se uzivate eden so drug fizicki i psihicki znaci ste Povrzani no ne ste vo vrska... vie se muvate!!!
Za mene e ponizuvanje, Sto mislite vie?
Па незнам дали некој го мисли за понизување или НЕ . Од моја страна тоа е нормално да смуваш некоја која прв пат ја гледаш ја запознаваш и ти се свига многу. Ама ако се знаете подолго време а се мувате секој "Петок Сабота" подолго време а ти се свига и те прашува за врска , а ти ја одбивас ?! Тоа е Страв ти е да не ти го затвори "патот" кон други девојки :pos2: чудно ама така е !!!
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Абе види вака мување ти е релативна работа, да не ја наречам минлива. Се запознаваш и нели првиот пат му испаѓа мување, а ако ти продолжиш да се гледаш со девојката и понатака значи дека си се милувате што би рекле постарите и тоа прераснува во врска, а ако она ти вика дека не сака врска а поминеле недели па и месеци, е тоа веќе нема никаква логика да се бафташ со некој ради драпање (извинете на израз не можев да најдам посоодветен а да го доловам правиот момент). Значи ако сакаш да бидеш со мене биди сериозна а не овака. Јас така размислувам па сега...:smir:
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Еее се правеа глупости на времето али сеа од оваа гледна точка мислам дека нема шанси пак да се мувам со некого...незнам...ако веќе постојано сме заедно и правиме се...тогаш би требало да сме во врска ако не,воопшто не ни сакам така да си го пополнувам времето.Боље тој период ќе бидам сама,додека не најдам некој погоден за врска отколку да се мавтам непотребно.И да,како и да гледам мувањето е понижување според мене.
Shame on my past then :kesa:
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Па мување не е мување да се оди со некого по темници секоја втора ноќ и после тоа само тоа е мување?
Мислам кого тоа тие лажат?
Себе?
Мене? Нас?
Дали не сфаќаат дека тоа е смешно?
Секој викенд, секоја втора ноќ,
кај него, кај неа, кај другарот у стан, во онаа слепа учичка,
кај онаа клупа во паркот помеѓу оние дрва?
Се на репит цело време се исто, лижење,секс,фаќање и драпање испраќање дома после и тоа е мување?
Мислам дека тоа е само една детстка игра,
тоа е мижи да те баам.
Или фатисе, или не се лажи ни самиот себеси.
Прашање зашто не се фатите кога таква е работата?
-Па незнам, незнам ни јас на што сме, сакала така да остане. Жими г`зот таке сакала!
Мување за една ноќ да!
Мување за подолг временски период или да кажам за неодредено време, Не! Смешно е.
Тогаш тоа е искористивање.
Меѓусебно искористување.
Верниците велат ќе горат во пеколот.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Мување за една ноќ да!
Мување за подолг временски период или да кажам за неодредено време, Не! Смешно е.
Тогаш тоа е искористивање.
Меѓусебно искористување.
До вчера не размислував вака ама денес и ја се сложувам со Скај Дог.
Или мувањето нека прекине во врска или нека се стави крај на се.
А од искуство ви кажувам дека колку подолго се мувате толку помали се шансите тоа да премине во врска. Не се мачете залудно.
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Може да биде понижување ако едниот од двајцата си пушти филм дека е на пат кон врска; растоварено од тоа може да биде real fun:pipi:
 

Ladies'_Man

Страхотен пич
Член од
31 декември 2008
Мислења
156
Поени од реакции
12
Ne e ponizhuvanje,ako mi prija.Ako sakam neshto povekje,ponizhuvanje e.

Vsushnost,se zavisi od nas samite.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
132
Поени од реакции
2
Мување за една ноќ да!
Мување за подолг временски период или да кажам за неодредено време, Не! Смешно е.
Тогаш тоа е искористивање.
Меѓусебно искористување.
Дефинитивно се согласувам. Мувањето е добро за краток период, додека се запознаеш со некој малку подобро и сфатиш што сакаш, дали врска или прекинување. Ама мување долго време... НЕ!
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Не би го употребила зборот понижување, но не очекувај ништо. И ти и тој сте свесни дека не сте си доволно битни меѓусебно за да започнете нешто поголемо како врска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom