Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Изгледа после 40 години поминати во Германија бабата сватила дека Германија е мизерна држава, каде што се е скапои треба да се врати назад во рајот.

Нешто имаш погрешно разберено, и двајцата заедно можат 5000 месечно, но еден 5000 нема шанси 100%.
Уствари може да дојде до 5000 ама треба да е гениј и да е на многу висока положба . За македонец зборам , јасно ако си англичанец таа сума не е проблем.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Изгледа после 40 години поминати во Германија бабата сватила дека Германија е мизерна држава, каде што се е скапои треба да се врати назад во рајот.
Не ќе да е баш тоа дека Германија е мизерна држава, далеку од тоа. Поверојатно е дека германската пензија во Босна и вреди многу повеќе отколку таму каде што ја заработила. Да си останеше таму нити куќа ке направеше, нити на син и уште една. Паметна си е бабата остај то. Наместо да живурка таму, ке се курчи во Босна за исти пари . Сега освен ако се врати од патриотски причини или и се јави носталгија за вукојебина како Босна јас друга причина не гледам зошто би се вратила.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да се најде некоја работа со пристојна плата од околу 20.000 денара,можеби и не би ја напуштил,ама кога работам за мизерни 11.000 денара,што да кажам..Убаво е платата во странство,да се троши тука..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Да се најде некоја работа со пристојна плата од околу 20.000 денара,можеби и не би ја напуштил,ама кога работам за мизерни 11.000 денара,што да кажам..Убаво е платата во странство,да се троши тука..
Ако само таа плата ти влегува дома тешко да закрпиш месец со месец, со 20 000 посебно ако си фамилијарен човек нема да ти стигнат за сметки, храна и облека за тој месец (ако плаќаш и кирија само за тоа и за сметките), за додатни трошоци нема ни да помислиш.
На вакви цени за сметки, гориво, кирии доколку немаш свој дом, одржување на возило и сите тракатанци две плати од по 500 евра едвај ќе те закрпат.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Не ќе да е баш тоа дека Германија е мизерна држава, далеку од тоа. Поверојатно е дека германската пензија во Босна и вреди многу повеќе отколку таму каде што ја заработила. Да си останеше таму нити куќа ке направеше, нити на син и уште една. Паметна си е бабата остај то. Наместо да живурка таму, ке се курчи во Босна за исти пари . Сега освен ако се врати од патриотски причини или и се јави носталгија за вукојебина како Босна јас друга причина не гледам зошто би се вратила.
Тоа ти зборам, тежок е животот на пензионерите у Германија, таму бесплато не ги носат на бања и немаат бесплатен градтски автобуски превоз, затоа се вратилa тука. :)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ако само таа плата ти влегува дома тешко да закрпиш месец со месец, со 20 000 посебно ако си фамилијарен човек нема да ти стигнат за сметки, храна и облека за тој месец (ако плаќаш и кирија само за тоа и за сметките), за додатни трошоци нема ни да помислиш.
На вакви цени за сметки, гориво, кирии доколку немаш свој дом, одржување на возило и сите тракатанци две плати од по 500 евра едвај ќе те закрпат.
Dve plati od po 20.000 denara mislev,solidna brojka e toa.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.272
Поени од реакции
779
Не сум вработен.ниту оак иам некоја корист од ова опшество и држава .ама зинает не би ја напуштил.а доколку еднаш би заминал во некоја држава нова таму би останал за стално и што не ми се верува да се случи никад не би се вратил ниту пак би имал контакт со Македонија бидејќи ако веќе сум друго место нема потреба да да се секирам за таму каде што не живеаам .
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Апсолутно да! Тука само се лажеме дека нешто ќе биде подобро .. време курцу пролази.
Да не разглабам во детали , секој идиот може да си направи пресметка во однос плата х месец х години х трошоци.. голем минус, голем ужас, голем комарец ни досаѓа во газ као лош афтер летен Скопски.
 
Последно уредено:
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
so fakultet nemozam da najdam rabota da mi se pruzi sansa za nadvor bi prifatila da.
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Доколку би живеел во Скопје незнам ама во руралните стредини во Македонија мислам и дека нема потреба да се коментира , затоа и живеам настрана од Македонија . :)
 
M

Macedon1um

Гостин
Доколку би живеел во Скопје незнам ама во руралните стредини во Македонија мислам и дека нема потреба да се коментира , затоа и живеам настрана од Македонија . :)
Ако имаш стандард живеењето во рурална средина ти е 100 пати подобро, кој к*р Скопје пикнат во станче 50 квадрата, загаден воздух и сообраќаен хаос
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Доколку би живеел во Скопје незнам ама во руралните стредини во Македонија мислам и дека нема потреба да се коментира , затоа и живеам настрана од Македонија . :)
Skopje e kako kurva.Od daleku te privlekuva,te mami,te zaveduva i ne mozes da docekas da sto pobrgu se dovleckas vo nego(da vlezes vo nea),A potoa samo nekolku minuti potoa se osekas zaeban, a sekund pokasno i prazen i se gnasis na samiot sebe.Skopje e kako kurva.Nema da ti nisto pruzi,pogotovo ne ona na koe si naviknal (na ona koe go imas doma)na rodnoto mesto.Skopje e lamnja,ke te progolta, ne doagaj.Skopje e kurva ne i priogaj.Skopje toa e asfalt i prasina i nisto drugo,a sto ocekuvase TI.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Она што мене најмногу ми смета тука е менталитетот, снобизмот/лешинарството, малициозноста, лижењето на квази-моќнички ануси, преопседнатоста со туѓите животи и зависта кај луѓето, и општата неспособност на скоро секој јавен функционер, од било која партија, во било кој ешалон. Едноставно такво е мнозинство тука и тие се уствари персонификација на државата.

Од скроз неспособната администрација која појма нема дека преку СМС може да се плаќа административна такса, па се до разни купи-продај далаверџии на кои буквално ни куче не би им остаил да ми чуваат ни 15 мин, а не пак да купам нешто од нив.

Преварантски организации на секој чекор, од мобилни оператори па се до, периодов актуелни туристички агенции.
Секој колега, вработен или било каков кохабитатор гледа да помине со "плукни-залепи" и 90% од луѓето се bare minimum легачи.

Луѓе кои целиот живот им е кафана, скара, искачање, фолкерај.

Луѓе кои ги интересира само својот гз, и ги боли уво како своите дејствија ќе влијаат на некој друг. Спремни буквално да газат се пред себе, без почитување било какви правила на игра.

Патолошки екстроверти со его-трипови не сфаќајки дека ако ги лажат другите со нивните "лажни" успеси, уствари се лажат самите себе си. Луѓе пуни со стереотипи и пуни со предрасуди од секаква природа. Луѓе кои не го пијат кафето за да уживаат во него, туку да не дремат дома бидејќи очигледно не се поднесуваат себе си и какви се, па излегуваат и гледаат од глава до пети како некој е облечен, дали има кола и ги ругаат оние што се "под" нив. Луѓе кои судат по кориците, а не ја знаат содржината на книгата.

Овде мал дел од луѓето живеат за себе. Најголемиот процент живеат за други и тоа е факт.

Запрашајте се еден професионален и асален кадар што и колку треба да помине и колкава себе-надградба треба да има за да дојде до завидна позиција во развиениот западен свет (патем, не зборам за апла дефицитарен кадар). Кај нас врие од легачи кои мислат дека воопшто не треба да вложуваат во себе и дека треба од небо да им падне платиште. Со денови треба да ги молиш за да завршат нешто што им е ДОЛЖНОСТ и ОБВРСКА, да не зборам да направат нешто плус (недај боже) за да научат уште по некој скил.

Малата плата и газдите идиоти се и те како голем проблем во државата. Ама мора од некаде да се почне, да не се лажеме. Некој почнал од 12.000, ја почнав од пракса за 50 мочани евра (тотално различна професија од моето образование), но не престанав да се надградувам себеси и да учам се што може да се научи каде и да бев, бидејќи не планирав на тие позиции и места цел живот да останам, додека другите инстантно го прифаќаа она "колку пари, толку музика", па ни таа мизерна плата ја изработуваат колку да помине. Една година непрестан труд, учење и промена на неколку фирми, дојдов до солидна работа (за македонски услови) каде што имам можност уште повеќе да се надградувам и да учам, и имам можност да подработам уште некои работи како фриленсер. Ок, таа е поентата и нема да замарам за себе.

Нефункционално здравство, правосудство, корупција на секој чекор, неписмена полиција се само симптоми кои произлегуваат од сево ова што е горе-наведено.

Ќе си речеш сиромаштијата ги тера да се такви, ама не е така, мислам дека сево ова горекажано може повеќе важи за луѓе кои се во некоја висока или висока-средна класа.

Прашањето е исто ко јајцето и кокошката. Дали за лошата состојба во нашата држава е крива немаштијата или менталитетот. Ама се повеќе и повеќе се уверувам дека е до менталитетот и културата, бидејќи и те како мнозинството од богатите во државава се совпаѓаат со се што е горенаведено.

Знам од лично искуство и искуство на луѓе од фамилија дека на запад си поприфатен ако си еманципиран дојденец (секако дека ако си лешинар и не го знаеш домицилниот јазик ќе бидеш граѓанин од 16ти ред), отколку во Македонија ако не си "еден од нас" во било која смисла на оваа реченица.

Нити сум човек што ќе се задоволи со 4 коли и 3 станови или екстра луксузни одмори. Сосема доволно ми е некоја кола која ќе ми овозможи да отидам 600-1000 км без проблем, дом и неколку прошетки низ Европа во годината (+ одмор), нешто што и во македонија е и те како возможно. Она што ми е проблем, се 90% од луѓето во нашава ни држава кои потпаѓаат под она што е горенаведено, и си присилен да стапуваш во комуникација со такви. Од таа причина и те како вреди да се избега од државата.

Премногу токсични луѓе, каде и свртиш глава.
 
Последно уредено:

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.092
Џаста објасни се од а до ш убаво. Сакам малку и јас да се надоврзам.

Отворија многу факултети и сите ја знаеме причината. Факултетот кој јас го запишав, го запишав од љубов кон науката, за разлика од мене скоро сите колеги имаа различни причини за завршување на факултетот. Некои ради реда да се стекнат со некаква диплома, а некои да добијат решение за вработување до пензија. (И тука е сомнително уште на почеток како они дошле на ова работно место, пред некои кои завршиле факултет со повисок просек). Што се однесува до мене, јас работам за норма, она што го работам од 18 години и срам ми е да кажам каде работам, ама уште ке ми е по срам да кажам дека некој партија ме вработила. Посебно да се правам будала да трчам за некој кој го краде народов. И луѓето воглавно се прават како да им е сеедно да си дел од партија, а секој ги пцуе и колне активистите на тие партии. И искрено преку она ми е од работава, посебно од односот на газдите, кои гледаат што повеќе да заработат. И после ке каже некој партиски вработен, абе Македонија е добра држава. Да, добра држава за политичарите, газдите, партиските војници и влечугите. За нас нормалните не е, бидејќи за да дојдеме до работата за која сме завршиле соодветен факултет треба да дојдеме по спореден пат. И затоа од пред 2-3 години сериозно размислувам да ја напуштам државава, бидејќи е многу тешко да се формира семејство на оваа прекрасна почва.

И јбг и ние сме криви за сево ова, затоа што ќутиме, а некои побегнаа, затоа и ке манипулираат со нас и ке не крадат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom