Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585
Член од
6 јули 2017
Мислења
44
Поени од реакции
23
Abe begajte lugje, koj 11 koj 20 iljadi sho zborate?!?!?!

Zivot e da ne mislis so hrana kupuvas da si priustis slobodno
da imas odmor ko coek
da si 2 dena nedelno doma barem
da imas 3-4 rala novi patiki razlicni obuvki
da mozis redovno zabar da koristis
vo meguvreme da si kupuvas novi raboti
da odis na odmori sekade
Vo vrska so vaseto hobi da mozis da najdis se i seshto dostapno
se so ke posakas 99% mozes da bidis stranstvo ete makar Germanija
ama sa telinja so zemat 12 000 kazvat abe so ke prajme so 500 evra ostanvale germanija,vo meguvreme turva gorivo full jadi pie pile mleko ama samo 500 evra ostanvale
t.e nemalo druzba brat ne se sakale lugjeto, kaj nas mnogu se sakat brat so brat ne zbora za pari :)

eh moreee ebati patriotite odi vo zemja kaj so ima klinika kaj so imas prava kaj so te cenat kaj so e vekje se sredeno 500 god ponapred tuka nie ke spasvame doprva?

da mi daele 20 000 ke isturkam,oti be da turkas ?
ZIVEJ ...UZIVAJ .... ALOOOOOOOOOOO ????

aj se iznervirav cao ne mi replicirajte jas ne ja sfakam ljubovta kon TATKOVINATA :( bugarin sum prodaen uuu umot vo pari mi e samo lakom zaminav stranstvo :( :(

ah be decaaaaaa ....TUGA
Автоматски споено мислење:

Inace da dokazam so mi lezi na dusa, znajs brat tamu familija nemame, jazik ne znajme, ko GUPCI ne tretirat ko CIGANI, hehehe pa preku nok ne se praj nisto aloooooooooo

trud samo i to e to, inace za tie so ne me razbirat ne se lutam i vie ne mi zamervajte oti coek so ne videl kako ke znaj?!?!
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.332
Abe begajte lugje, koj 11 koj 20 iljadi sho zborate?!?!?!

Zivot e da ne mislis so hrana kupuvas da si priustis slobodno
da imas odmor ko coek
da si 2 dena nedelno doma barem
da imas 3-4 rala novi patiki razlicni obuvki
da mozis redovno zabar da koristis
vo meguvreme da si kupuvas novi raboti
da odis na odmori sekade
Vo vrska so vaseto hobi da mozis da najdis se i seshto dostapno
se so ke posakas 99% mozes da bidis stranstvo ete makar Germanija
ama sa telinja so zemat 12 000 kazvat abe so ke prajme so 500 evra ostanvale germanija,vo meguvreme turva gorivo full jadi pie pile mleko ama samo 500 evra ostanvale
t.e nemalo druzba brat ne se sakale lugjeto, kaj nas mnogu se sakat brat so brat ne zbora za pari :)
Ни 500 не остануват ако живееш супер, ама тоа е најмалце битно зошто знаеш дека на 1ви или 15ти кога и да зимаш плата ќе стигне сигурен приход на пари.
Буквално е така како што ги опиша точките погоре, проблемот е во пристапот на македонците во странција. Добри 90 % од нив се иселени само физички, а со умот се останети долу по нивите со нивната стратегија да се тргне што повеќе пари настрана. Алоо сведок бев на пример кај што не купува кашкавал затоа што денес е четврток, а утре во петок ќе бил на попуст со 15 центи поефтина цена од денешната. :facepalm:
Германија е феноменална земја ако решиш да живееш во неа и да ги користиш нејзините бенефиции, а ако си дојден за печалба си утнал државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom