Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Po motivacija na postot od hanzo...
Отсекогаш имало идиоти и неидиоти. Ако бидам тешко снобчиште и луѓето со интелигенција пониска од мојата ги наречам идиоти, тогаш можам да кажам дека ништо не е сменето од порано. Порано идиотите (научно ненадарените умови) орале, копале, чукале по наковални, уво не ги болело за ука и паметење. Им светнувало по некое прашање чат-пат, ама неуки, без книги, си отишло прашањето. Овие другиве пак, спиеле со книги и биле полни со информации, од кои 90% тотално непотребни. Денес, научно ненадарените умови имаат гугл, уво не ги боли за ука и паметење. Им светнува по некое прашање чат-пат, го гуглаат, го читаат, го забораваат. Овие другиве пак, спијат со википедија и се полни со информации, од кои 90% тотално непотребни. Не гледам никаква промена.
Ova e makedonija.. normalno e nie od tuka da go mislime ova.
Glup bev... sedev na internet... samo na wikipedia... ( google go koristev samo za da dojdam do wikipedia... no trebase podolgo da go koristam ).. se obrazuvav.. imav ideji.. no resiv da napravam pauza.. da porabotam vo nekoja pekara ( nemase mesto.. mn cigani oraa, kopaa...napreden sum.. steta sto samo vo odnos na niv ), da zemam nekoja para.. da se educiram.. da zavrsam fakultet... pa da odam vo stranstvo...
Arno ama.. na rabota... se nauciv da pravam leb... masinite se od amerikansko proizbodstvo.. super se... samo malku stari se... ama toa e, se nema pari...
Slucajno na wikipedia go vidov youtube.. si rekov aj da vidam kakva e taa zemja amerika... zs youtube e napredno, internet e... amerikansko e.
Pisuvam kako se pravi lebot vo amerika ( vo skolo me naucija angliski.. demek ke dojde nekoe podobro vreme.. i ke ni treba angliskiot... sakaa da ne zadrzat vo makedonija... dobri lugje bea ).. i gledam tamu nekoi masini.. covekot samo go stava brasnoto vo masini.. ( sea se setiv na skoloto... toa nesto se vikase proccess .. ama eve do kaj stignav so skoloto.. ne veruvam vo skoloto sto go zavrsiv.. prodolzuvam so realnosta ).
i na kraj.. vidiiiiii.. izlaga leb.. lugjeto ne pravat nisto...
PA STO SUM JAS GLUP?... tolku se izmacuvam ovde... so lebov... a zemam 200 evra plata... ke odam vo amerika.. tamu samo brasno ke stavam.. a platata mi e nekolku pati pogolema od ovdesnava... ne sum glup da ostanam ovde....
Ili chekaj... pameten sum... ke si ostanam tuka... vo skolo ni donesoa kompjuteri... vo Amerika, golemata zemja... gi imaat doma.. vo sekoja kukja.. poblisku stanuvame do amerika... ke si ostanam tuka. Ima nadezd vo vladava...
I si teram taka... samo jas rabotam..za tatkomi.. dedomi.. sestrami... pa mi ja isklucija strujata... internetot vise go nema... ne mozam da ucam.. samo od net ucev... sega go koristam internetot od vladava.. da kazam kolku sum pameten.. neka vidi narodov.. pa mozebi nema da gi povtorat moite greski... hehe, nema da stanat pekari.
No.. tehnologijata vo amerika odi napred.. nie se trudime da ja stigneme.. pa tehnologijata ja dvizi ekonomijata. Ekonomijata odi napred. Makedonija stanuva pobogata drzava.
Vladata pocna da ni deli besplatni ucebnici... ke naucime nesto.. si mislime deka ke dojde podobro vreme... znaenjeto ke se ceni.. a i da ne se ceni.. ke odime vo amerika, amerika bara uceni lugje...
Ako ne veruvate deka vladata odi kon podobro.. eve vi dokaz.. privlekuva investicii.. od stranstvo... amerikancite moze da investiraat.. pa da najdeme nekoja rabota...
Si pomisluvam.. ( A AMERIKANCIVE KE OSTANAT NAZAT? NEMA TIE DA ODAT NAPRED? )... stignuvam doma.. nemam struja,i se vrakam vo realnosta... gledam.. stvarno nasive odat napred... do knigi stignaa... ima nadezd vo niv.. a vo kompjuterov na masa?.. da bideme realni... nemame struja, nema idnina od nego.. nema povekje ucenje.. taman pocnav nesto za AI da citam.. ama ne zavrsiv... koj znae sto e toa..go gledam kompjuterov na masa... osamen... pak si mislam, ako imase nadezd vo skolovo...nemase da ostanam bez struja... ke bev ucen covek. A so ova do sega.. sredno tehnicko sum...
Ke rabotam vo nekoja fabrika.. barem ke mozam da si gi prehranam semejstvoto... nema leb od nauchna fantastika.
Pominuva edna godina ... zavrsuvam sredno...
Baram rabota...
Gledam nekoja nova investicija... stranska.
Retko gi ima....
Wooow.. novava investicija e amerikanska... ( zs ima i kineski... onie davaat 150 evra .. )... ke zemam plata 500 evra. Toa e super.
Amerikancive baraat uceni lugje.. a niv retko gi ima... a baska i imam iskustvo vo pekarstvoto. Pred toa planirav da odam vo amerika, ama ne mora da go pravam toa, amerika e vo makedonija.. zosto da odam tamu?
... ne moze sekoj da ja dobie ovaa rabota ovde.. a kamo li vo amerika ... a baska i tesko e viza da se zeme... makedonija ne vleze vo evtopska unija.. ovie od germanija mozat da odat vo stranstvo.. ama nie ne sme kako niv.
A i koga bev pekar... zemav 200 evra za cela postapka na pravenje leb, racno.. mn tesko bese toa.. slozeno.. Sega samo brasno stavam.. i zemam 500 evra?
Glup sum?

Navistina ne sme glupi.. treba da gledame da go zavrsime obrazovanieto ( da zavrsam nekoj faks ). Ide podobra idnina... ne ke odam vo stranstvo da gi rabotam rabotite sto nikoj ne gi raboti, koga tuka mozam da bidam цар...
Ama zaboraviv....
Не сум до толку глуп за да останам во македонија.
Ama ajde.. koj patriot ke go sfati ova?
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
па вреди. посебно сега каква што е, ни се знае кој работи, кој не работи, кој има факултет, а кој основно се е исто :toe:хаос безредие
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Накратко, вреди-додека можеш, додека имаш шанси и соодветни години, се разбира. Ќе си ја сакаш и од далеку :wink:
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.382
Поени од реакции
3.886
Според мене не вреди...Кога бев во Босна плачев за да си дојдам дома....
 

krembil0tina

Обзервер!
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Точно еден месец сум во Шведска на студии. Се осеќам како да сум дошол на друга планета( и не е тоа заради климата ). Друг стил на живот, други размислувања, други навики, природни плави лепотици(со извинување до женската популација). Треба време дури да се навикнеш ама кога ќе станеш дел од општеството веќе ти е сеедно.

Искрено мислам дека секој млад човек треба да си ја искористи шансата и ако може слободно нека бега надвор. Ќе видите дека пропуштате многу во таа "златна" Македонија . И жално е тоа што секој бара спас во политика и заслепеност додека една група на крембиломонголоиди бенефицираат и си го живеат животот.

Патриоти не ме напаѓајте ама сепак ова е форум и само искажувам мислење.:smir:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Дали вреди да се напушти нашава „сакана“ земја?

кога би имал шанса би ја искористил секако без многу размислување, затоа што еден живот имам и не сакам да го поминам во мизерија и надеж дека новото утро би донело некаква нова промена, значи несакам остатокот од животот да го поминам во лажни надежи и подобро утре кое никогаш нема да го дочека изгреј сонцето, затоа ако ви се пружи прилика и сте во цветот на маладоста грабајте ја вашата животна шанса, за да не биде утре доцна, затоа што еднаш се живее и еднаш умира :star::star:саканата земја сепак ќе остане таму каде што е и сега геогравски,:smir::smir::smir: а нормално и во душата на секој Македонец :helou::helou:
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Забележавте ли дека повеќето помали на пример под 20 години, или они средношколци повеќе сакаат надвор за разлика од постарите.Барем јас така мислам.
Лично мислам дека надвор губиш повеќе отколку тука што можеш да добиеш, бидејќи не е се во парите.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.251
да имаше добар живот би останала али НЕМА така да мислам дека би отишла некаде надвор...не за да живеам али за да заработам ДА
а не ми се иде ич..мн си ја сакам нашава мала забегана државичка...:pipi:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Забележавте ли дека повеќето помали на пример под 20 години, или они средношколци повеќе сакаат надвор за разлика од постарите.Барем јас така мислам.
Лично мислам дека надвор губиш повеќе отколку тука што можеш да добиеш, бидејќи не е се во парите.
Зависи, моето мислење е за бегање, но годините не дозволуваат соодветна адаптација на сосем други услови и добивање работа, без разлика дали имам некој занает. Сепак времето го гази човек и дома и надвор, несомнено дека за млад човек има повќе можности, прилагодувањето е подруго, а и секој работодавец, дури и странски сака помлад работник. Но и по цена на тешка адаптација, би пробал, што да не. Ради подмладокот :smir:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Не вреди:helou: заради мочани пари да ја напуштиш државата хм... што знам за мене глупост е тоа
 
S

SSS-Stolica

Гостин
Шо и да се деси земјава не ја напуштам, заради едни е*ани пари да ја напуштам земјава?!НЕМА ШАНСИ!!!Тука имам се што ми е потребно и сум задоволен од тоа...поголем луксуз не сакам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom