Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585
Член од
25 февруари 2016
Мислења
34
Поени од реакции
53
Вреди ако не очекувате никаков вид перфекционизам, зашто убавото мора да го носите во себе, зашто ниедно место нема да ви го создаде. Вреди ако куповната моќ, чувството на независност, индивидуалност, одговорност за сопствените дела и преземањето на товарот од истите можете да го издржите. Вреди, ако му удрите два-три шамари на носталгичниот удар за да не ве покоси прв. Вреди, ако сте една силна личност, која знае што сака и која не е наивна и неискусна до степен да почне да го очекува медот и млекото да почнат да течат штом се помине граница. Вреди, ако сте подготвени да бидете Дон Кихот во културолошкиот шок. Вреди, ако верувате во државјанството на светот, ако немате комплекс на пониска вредност и знаете колку вредите.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.589
До пред година време бев еден од ретките што не ни сакаа да чујат да заминат од тука. Јас најмногу би сакал да живеам тука, а кога можам да патувам и да откривам нови земји. Ги сфаќам тие што заминуваат, и брат ми живее во странство, но јас не сакав да заминам. НО, за кратко време ми се случија некои работи на приватен и професионален план што за прв пат ме натераа да размислувам во друг правец. Едноставно, во нашата држава ретко можеш да напредуваш според способностите и желбите, ако не се продадеш или не изиграваш кретен пред некој што треба. А тука е и политичкиот момент. За жал, ако нешто драстично не се смени, не само со промена на власта, туку и со голема промена во курсот на политиката општо, не гледам ништо добро во иднина. Така да за заминување никогаш не велам никогаш.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.055
Поени од реакции
16.161
и биди спремен и на ова...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.055
Поени од реакции
16.161
Никој што го знам, а што заминал во странство не живее вака, па сега ти види...
ова не е страшно, само стил на живот... а пољаци во УК спијат во јавно вц, ама тоа е може и цицијаштво....
 
Т

Триптико

Гостин
и биди спремен и на ова...
Освен креветот (претесно за мој вкус) реално и не користиш поголем простор дома во соба од 20кв. Батали македонското: машина за перење, када, вц шоља и плус минус нешто во една просторија. Америка како држава е систем прилагоден на поединец! Таму нема семејство. Еден! Сакаш да јадеш? Можеш за малку пари и да не готвиш дома. Перење алишта? Исто. Не ти треба машина дома. Домот се користи за спиење, туширање и да не шеташ со 10 куфери низ град. Што е предноста да имаш 200кв куќа, кога ни пола не ја користиш?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.932
Поени од реакции
18.644
и биди спремен и на ова...
Се работи за стил на живот и тоа што дотичнава сакала да живее до Central Park во Њујорк. Еве ја сега си земала свој стан, кој што се категоризира ко нормален/голем за наши услови.


Е сеа уште да кажеш како еден човек со просечна македонска плата за 5 години може да заштеди за стан ко што напраила дотичнава? Ај еве не за цел стан туку за 30 % учество за кредит?
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
124
Поени од реакции
61
Да се напушти да ,да немаш работа тука нормално никој не е луд да седи и да гледа вести по цел ден дома и Драган Вучич хах, срамота сме човече !!
Секогаш ја бараме иднината која ќе ни овозможи по добар живот , а ни надвор не е толку сјајно ,а за разлика од тука е совршено ,само да не помисли некој дека ќе седи на памук ако отиде или ќе ужива !
Жалосно е пред се местото од кај што си роден каде што ти е коренот ,сите спомени ,се да оставиш така и да заминеш , маката значи е нај силна за тој чекор да се направи , колку ли само млади луѓе се избегани , па само јас што имам инфо Малта има околу 10.000 македонци ,а да не збориме Америка ,Канада,Италија,Германија,Австралија итн ,а има уште ...
Дали некогаш ние како народ ќе кажеми или се или ништо , па не е до политичарите дали сте свесни ,тие си гледаат само за себе ,а поданичките души секогаш им дишат во врат и дуваат за да нешто придобијат ...
Ако ние како народот не побараме нешто сами не може да очекуваме позитивно ништо , па еве земете пример во Јужниов ни сосед , царинари штрајкуваат со силен бунт што пазете : не им исплатиле вишок саати ,па тоа беше лудница од штрајк , алал да им е , и си добија и еве ги си функционираат ,така да треба да се превземе нешто ,ако ништо друго за подобро на идните генерации !?!
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да се напушти да ,да немаш работа тука нормално никој не е луд да седи и да гледа вести по цел ден дома и Драган Вучич хах, срамота сме човече !!
Секогаш ја бараме иднината која ќе ни овозможи по добар живот , а ни надвор не е толку сјајно ,а за разлика од тука е совршено ,само да не помисли некој дека ќе седи на памук ако отиде или ќе ужива !
Жалосно е пред се местото од кај што си роден каде што ти е коренот ,сите спомени ,се да оставиш така и да заминеш , маката значи е нај силна за тој чекор да се направи , колку ли само млади луѓе се избегани , па само јас што имам инфо Малта има околу 10.000 македонци ,а да не збориме Америка ,Канада,Италија,Германија,Австралија итн ,а има уште ...
Дали некогаш ние како народ ќе кажеми или се или ништо , па не е до политичарите дали сте свесни ,тие си гледаат само за себе ,а поданичките души секогаш им дишат во врат и дуваат за да нешто придобијат ...
Ако ние како народот не побараме нешто сами не може да очекуваме позитивно ништо , па еве земете пример во Јужниов ни сосед , царинари штрајкуваат со силен бунт што пазете : не им исплатиле вишок саати ,па тоа беше лудница од штрајк , алал да им е , и си добија и еве ги си функционираат ,така да треба да се превземе нешто ,ако ништо друго за подобро на идните генерации !?!
Се е тоа убаво што викаш да се бориме и слично. Ама со кој, па за еден сендвич се продаваат. Разбирам, различни партии, идеологии и така натаму и така наваму, ама ова што ни се случува во 25 години независност е како британска хумористична серија. Следната година ова време ќе бидеме у ЕУ и НАТО и така 20 години.
Не можеш да ги смениш луѓето, ако немаат видено подобро, затоа подобро надвор да се види што е убаво, како функционира демократијата, како функционираат работите и кога тогаш барем 10% ако се вратат ќе ја поправат работата.
Не можеш на луѓе што не доживеале демократија и слобода на изразување, да им дозволиш да ти креираат политика што дозволува демократија и слобода на изразување.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.303
Поени од реакции
8.830
Да се напушти да ,да немаш работа тука нормално никој не е луд да седи и да гледа вести по цел ден дома и Драган Вучич хах, срамота сме човече !!
Секогаш ја бараме иднината која ќе ни овозможи по добар живот , а ни надвор не е толку сјајно ,а за разлика од тука е совршено ,само да не помисли некој дека ќе седи на памук ако отиде или ќе ужива !
Жалосно е пред се местото од кај што си роден каде што ти е коренот ,сите спомени ,се да оставиш така и да заминеш , маката значи е нај силна за тој чекор да се направи , колку ли само млади луѓе се избегани , па само јас што имам инфо Малта има околу 10.000 македонци ,а да не збориме Америка ,Канада,Италија,Германија,Австралија итн ,а има уште ...
Дали некогаш ние како народ ќе кажеми или се или ништо , па не е до политичарите дали сте свесни ,тие си гледаат само за себе ,а поданичките души секогаш им дишат во врат и дуваат за да нешто придобијат ...
Ако ние како народот не побараме нешто сами не може да очекуваме позитивно ништо , па еве земете пример во Јужниов ни сосед , царинари штрајкуваат со силен бунт што пазете : не им исплатиле вишок саати ,па тоа беше лудница од штрајк , алал да им е , и си добија и еве ги си функционираат ,така да треба да се превземе нешто ,ако ништо друго за подобро на идните генерации !?!
се убаво си напишал ама ако јужниве гупци не се иселени, не знам кој
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.379
Слушнете ја пораката на дечкиве, репрезентираат голем дел од младината наша. Жалосна е ситуацијата у најмала рака . Глупо е да се дебатира на темава веќе... Си замина пола од младината, секојдневно си заминуваат фамилии.. уште некоја година и ќе останат само пензионерите и "патриотите" .

 
Член од
12 мај 2015
Мислења
102
Поени од реакции
137
Државата си е во ред, политичарите а и народов не чини.
Како бе така во Швицарска имаат тунели по 15-20 км долги и ништо не кажуваат?
А кај нас овде? Нашите запечени новинарчиња одма трчаат да снимаат како Грујо осветлил тунел, ставил 15 ламби :place:
ЕУ можеме да го сонуваме со овај менталитет.
Како дедо ми кој работеше во Австралија 1 година, сега месечно му стигаат 140 евра?
Во нашата државичка треба 15 години да работиш човече.. За слична сума пензија.
Незнам шо е со младинава. Еве на Сител кажаа ќе имало 150 милиони евра инвестиција. :angel:
Или купи ќуќа или стан, и подарија ја на банката.
Во државава реално според мене нема баш добра иднана. Значи едноставно ми е смачено да гледам како анал5, или шител ги промовираат нашите политичари. Може да се гонат у пичку матер со нивните 200.000 работни места, и инвестиции.
Државава е појдена у курац уште пред 25 години, и не верувам исправање во наредни 50 години
Свака част на оние кои што се снашле овде.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom