Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ne se krivi za se politicarite i do narodot e, mentalitetot na Makedonecot e takov skromen i mentalno ogranicen covek koj poveke saka da gleda nanazad vo minatoto otkolku vo idninata i poveke saka da si tera po stari Balkanski normi otkolku po nekakvi zapadnjacki pomoderni trendovi, fakt, no i ne e kriv narodot koga ne videl poarno i so decenii i vekovi nanazad ne doziveal i ne osetil demokratija i sloboda tuku se od loso poloso Tursko, Srpsko, Bugarsko, pola vek Socijalizam, poslednive 25 godini tranzicija koja seuste trae i trae do beskonecnost t.e. do celosno samounistuvanje !
Pa i ne e se vo rabotata i kolata na pr. covek treba da ima i zivot vo posirok kontekst, kolku za edna mocana kola i ovde za nekolku godini ke sobere covek(ke izvadi od usta) nekolku iljadi evra i ke kupi kola, no ne e se vo zivotot kolata, a i da si vraboten ovde pa duri i vo administracija ili vo nekoja po ok firma parite pak se nedovolni za nisto, premalku duri i za najednostaven i najskromen zivot, pod zivot ne mislam samo na kola i krov nad glava tuku na xxx raboti od posirok zivoten aspekt, posto nekoi lugje mislat deka ako imas krov nad glava i avtomobil si go fatil gospod za madinja !
 
Т

Триптико

Гостин
@PIRATIC За колку години и со колкава плата "ќе извади од уста" за куќа, кола? Со 200-250е немаш ни за полн фрижидер, а не пак да вадиш од уста.
 
Член од
24 јануари 2016
Мислења
15
Поени од реакции
4
Секако вреди, само што зависи каде, ако имам можност да живеам кај сакам тогаш би си одел без размислување, а ако имам понуда да бегам во неколку држави ондак зависи од државите. На пр. некоја земја може да е најбогата ама луѓето да се идиоти, некоја може да е најсиромашна, а да има добри луѓе итн итн. Сепак просечното е најдобро, не викам дека е се во парите ама со македонската плата неможе да се има пристоен живот (пун фрижидер,облека, барем еднаш искачање у град), а на пример некој може да е пун ко брод а да нема другари или фамилија, и тогаш за шо му се парите, за да носи брендирана облека или да вози добра кола?
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
91
Поени од реакции
114
Постов ми е напишан во една тема, па сметам дека може да стои и овде, па копиран ми е.


Сиромаштија. незнам шо да речам повеќе. Можеби земаме мизерни плати да. Ама во град работава поинаква!
Во саботата бев излезен во град. И замисли, кафани полни, ресторани полни, дискотеките полни. Па можеби 70 % од нив имаше некоја добра марка на телефон, кој од кој поскап. Не се носат патики поевтини од 5.000 денари.
Исфрустриран од ситуацијава, се враќам дома. Разгледувам лево-десно. Која фасада поубава-поскапа. Разгледувам коли.. Нови BMW-ња, VW, мерцедеси, Порше (сите со МК таблици), и сега се прашав каква модна сироштија ќе е таа која што веќе ја наведив со скапи облеки, нови коли.
И сам во себе си викам.. Блазе си им на оние кои што веќе ја напуштија државава!
Мој братучед. Работеше како поштар за 200 евра. Фати некоја шанса извади виза. Сега е во Австралија. Преку океан. За една ден заработува многу повеќе од овде за еден месец!
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.269
Поени од реакции
5.376
Дедо ми му кажувал на татко ми како граделе држава, татко ми ми кажува колку било убаво во негово време, а јас што ќе им раскажувам на моите деца, како краделе пари ? не фала. Типичен Германец/Французин во годината спечалува можеби околу 30 000 - 35 000euro тој со таква плата за 6 години може да си купи 2 собен стан(се разбира дека има други трошоци), а ние за колку години ќе можеме ?
Зашто да живеам во држава, каде што ќе морам целиот мој живот да го поминам низ митинзи, протести само за да го зачувам работното место, подобро вака да си заминам да одам каде што ќе бидам почитуван, а не вака да бидам туѓинец во сопствената држава
Знам дека ќе биде тешко на почетокот, но јас се сметам за таква личност што не се откажува толку лесно и знам дека ќе успеам.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.992
Поени од реакции
80.805
Дедо ми му кажувал на татко ми како граделе држава, татко ми ми кажува колку било убаво во негово време, а јас што ќе им раскажувам на моите деца, како краделе пари ? не фала. Типичен Германец/Французин во годината спечалува можеби околу 30 000 - 35 000euro тој со таква плата за 6 години може да си купи 2 собен стан(се разбира дека има други трошоци), а ние за колку години ќе можеме ?
Зашто да живеам во држава, каде што ќе морам целиот мој живот да го поминам низ митинзи, протести само за да го зачувам работното место, подобро вака да си заминам да одам каде што ќе бидам почитуван, а не вака да бидам туѓинец во сопствената држава
Знам дека ќе биде тешко на почетокот, но јас се сметам за таква личност што не се откажува толку лесно и знам дека ќе успеам.
SOSROSID NNIZAEDEN ETE ODVAKVI NASA MILA MAKEDONIAAICKA SI PATI AMA AKO EDEN DEN SITE KE VE SEMA ANSIOT PREMIJER GOSPODINOT GRUEVSKI I GOSPODINT MILKOV SITE NEKA VE SOTRAT!1!1!11
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.861
Поени од реакции
63.638
Кај баш сега на најинтересното.

Иначе, да. Што подалеку од земјичево.
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
Кој што сака да си замини, слободно :busi:
Да се донеси закон, никогаш да немаат право да се вратат. Да заокружиме :pos:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
У Македонија коа работев, ем шо се напунив пари и купив два стана за 10 години ем шо секој викенд дома не е прибрав да видам жена и деца од кафански обврски..а да не зборам па за работното време, тачно дека и по 12 сата имам работено ама пола од времето ми беше курташак играње-ала бала муабети со сите. и на никој не му ни текна да ме избрка.:D
Е у странство нема ни цигара мерак на секои пола саат. Има да те гледаат бетер од наркоман.
:pos:

Остави тоа кога работеше, кажи кога возеше мотор.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.054
Поени од реакции
36.533
Многу луѓе се иселуваат и од други причини , не само од финансиски. Еден комшија работеше на добра позиција во ЕВН зимаше 40К+ , плус издаваше дуќан во строг центар на градот па батали се , и еве го веќе цела година е во Германија работи како инженер во некоја електроцентрала или слично нешто незнам точно.

Вреди да се проба дефинитивно , али не е за сите. Мора огромна волја , издржливост , и спремност на огромен шок кој секој што се иселува го искусува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom