Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
ne e do dali vredi nego poveke e dali ti vredis, po sto ako si glup ke bides i tuka glup i na mars glup a druga rabota e sto golem del od tie sto idat nadvor dodeka se snajdat u stranstvo ziveat ko glufci
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Кога би имала прилика би ја напуштила без око да ми трепне. Не сум патриот. Воопшто. Нема ни зошто да бидам. Мене оваа држава ми нема пружено ништо. На татко ми му пружи, бркање од работа, без никој ништо да не превземе и сега на 46 години `рмба ко црнец за да преживееме и да врземе крај со крај. Не ми е срам да признаам, од просечно семејство сум, но чесно. Никогаш за неговите 20 години работа во фабриката не земал ништо за да донесе дома, а можеше. Секогаш викаше дека не вреди за ништо да си ја изгуби работата. И ова е многу мудро од негова страна,многу често знае да го каже..."Никогаш не сум крадел, никаде не сум должник, земам просечна плата, но мирно спијам.Знам дека никој нема да ми тропне на врата во било кое време од денот".
Сериозно размислувам да фатам патот од тука. Смачено ми е од се! Смачено ми е да го гледам татко ми како се мачи за да опстанеме. А немоќна сум. Ако се вработам тука (зборувам за Велес) ќе земам најмногу 5000 денари плата. Како би му помогнала со тие пари јас него, малку да го ослободам и да се одмори. Таков ни е градот. Никаде нема за повеќе. Студенти има со лопата да ринеш а работа никаде. Жална ни е ситуацијава во државава.
Прва можност бегам од тука. Подобро ќе одам некаде настрана било каде, нема да ги гледам моите, но барем ќе знам дека им помагам и барем ќе знам дека се гордеат со мене. Малку и нив ќе им се симне товарот од грб што еве веќе 4-5 години го носат.
А така , да си ми жива , три страни има животот и црно бело и сиво ама за сето то има добра причина и последица.. Комплетно те подржувам зошто да се правам патриот кога од државата не сме добиле ништо, ги знам јас добро тие лигуши што очите ке ти ги извадат за името ако кажиш збор а се окромидиле во прескапи автомобили и уживаат во украдените пари. Да се разбериме во Македонија голема пара покажаа сите што некаде биле на место и сите што краделе, обичните луге, нормалниот свет ете така го избркаа ги шутнаа намерно ги пропаднаа фабриките во текот на 18 години а сега повторно намерно не ги даваат на странски инвеститори која гнасна политика еј, ама само на ваква сцена можат да се појават 3-4 актери кои ја имаат главната улога..
Ако се толку патриоти јас велам кој курац им даваат на вработените по 100 евра плата, нека им дадат 500 нека ги осигураат, капитализмот значи јас имам, ама и ти имаш а не јас да имам ти да немаш. Огромен монопол се створи во кој ако немаш некој близок ти си нула завршуваш факултет да копаш в бавча.


Јас мислам дека младинава е во лош филм.

Едно 70% од сите кои се имаат изјаснето за напуштање на земјата поради економски причини потекнуваат од добро ситуирани семејства.
Имаат за нормален живот.
Најпосле татко ти завршил факултет има обични луге кои работат обични работи ...
Да се разбериме Мекедонија е централизирана земја центарот е скопје шансите да најдеш работа таму се многу поголеми од било кој друг град во земјава, најавената децентрализација си еба мајката во лажните ветувања на нашиот премиер..
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Најпосле татко ти завршил факултет има обични луге кои работат обични работи ...
Очигледно е дека многумина ја немаат прочитано Печалбари од Антон Панов...

Не е исплатливо да се напушти државата за обични работи да работиш (предпоставувам мислиш на келнер, чистач, домар, во супермаркет итн), бидејќи ти се фаќа исто како и да работиш овде ако пресметаш колку заработуваш таму и тошоците кои ќе ги имаш таму.

Да заштедиш нешто за овде е тешко, освен ако не подигнеш кредит кој после треба да го враќаш цела година (ако ти е да се курчиш со BMW и да трошиш франкови по кафичите :D )

Во предност си ако останеш тука бидејќи имаш пуштено корени веќе, какви такви. (куќа од родителите, имаш пријатели и роднини кои ќе се до тебе ако ти се потребни, си ја знеш околината а и имаш исти менталитет)

Е веќе ако зборуваме за професионален работник (значи со звање, дипломиран) тоа е веќе друга работа, но се зависи до пазарот на труд во посакуваната дестинација.

На пример јас со мојата диплома по класична археологија неможам да одам да работам во Америка, него во држави на медитеранот каде има потреба од такви како мене, а и истите создаваат такви кадри така да тешка работа.

Освен во Јапонија како стриптизета да одам, немам друго чаре.
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Човеков не го можам, ама за песнава ќе му симнам капа...
Ебано е во право за се што кажува. Животната понуда за конобар... So fuckin' true... Е оваа е реалната ситуација во државава... Кај пола и повеќе од граѓаните ова што го кажува е секојдневие.
Посебно ова...

сине не се нервирај
ќе биде подобро
го прашувам кога
ќути не го знае одговорот

Веќе година дена
фурам иста патика
дупка на ѓонот пропушта
вода станува навика
некад се дешава дома
нема ни за храна
четири хиени ржат
сама жена плаче мама

не сум комплексант
треба ли да поновам
само ме комплексира
животната понуда за
Конобар

имам лепеза на генијални
идеи кои полека гаснат
ми го згасна власта и
бирото на простата маса
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Кога веке почнавме со песни ја обожавам :)
само последниот дел од текстов го копирав.. останатото е на линкот
http://minethost.com/mkrap/forum/viewtopic.php?f=10&t=4702

Ne se kachuvas vo bus da ne se ponizuvash ti
baras bogat sponzor za pari nego ke go sakas
celata provincija vo gradot pokonduren dzganot
vrati se na motika i ne mi zbori sto e pravo
zosto ne ste na nivo dostojni a serete
ne ste mi do kolena so stil da odgovorite
gomnari dekadentni puni so ironija
stanaa gazdi goveda so osmo odelenija
histerija od rural shiris samo negativa
nemas opsta kultura tugji brendovi kopiras
ako pies dzoni voker ne znaci deka si urban
pa go znam i tatko ti vo seloto kolese kurban
sekoj petok urda jades pusis malboro se falis
slushni me kurvin sine shupak si od zarodish
od kal pravo na asfaltot go izgnasivte gradot
site ste parodija gnasotija del od smradot
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Вреди. Само средново да го завршам и одма бегам од тука :toe:
Кај ќе одиш?

Еве да кажеме завршуваш средно,земаш пасошот и одиш на печалба?Да миеш чаши,или да препаркираш коли?

Да јас ќе разберам да одиш на сезонска работа,или евентално преку студентскиве организации,да одиш да прошеташ да заработиш нешто за тебе.Ама да одиш на запад со намера да останеш таму?


Мал си,средно школо ќе сфатиш еден ден дека,иако таму ќе земаш појака плата нема да биде како што ти е дома.

Не е се како што гледате на Тв или на интернет.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Очигледно е дека многумина ја немаат прочитано Печалбари од Антон Панов...

Не е исплатливо да се напушти државата за обични работи да работиш (предпоставувам мислиш на келнер, чистач, домар, во супермаркет итн), бидејќи ти се фаќа исто како и да работиш овде ако пресметаш колку заработуваш таму и тошоците кои ќе ги имаш таму.

Да заштедиш нешто за овде е тешко, освен ако не подигнеш кредит кој после треба да го враќаш цела година (ако ти е да се курчиш со BMW и да трошиш франкови по кафичите :D )

Во предност си ако останеш тука бидејќи имаш пуштено корени веќе, какви такви. (куќа од родителите, имаш пријатели и роднини кои ќе се до тебе ако ти се потребни, си ја знеш околината а и имаш исти менталитет)

Е веќе ако зборуваме за професионален работник (значи со звање, дипломиран) тоа е веќе друга работа, но се зависи до пазарот на труд во посакуваната дестинација.

На пример јас со мојата диплома по класична археологија неможам да одам да работам во Америка, него во држави на медитеранот каде има потреба од такви како мене, а и истите создаваат такви кадри така да тешка работа.

Освен во Јапонија како стриптизета да одам, немам друго чаре.
Абе срц :) јас ја имам прочитано Печалбари ама да цитирам нешто а да не испаднит ко реклама Нема леб без мотика... така да некој мора да работи нормално дека за професор нема да те побараат одма но ако си способен ништо чудно и тој статус да го добиеш..
У преднос сум сега ми даде инспирација ке одам да собирам полжави..:smir:
За тебе ке ургирам кај Паско комшијана ..
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Абе срц :) јас ја имам прочитано Печалбари ама да цитирам нешто а да не испаднит ко реклама Нема леб без мотика... така да некој мора да работи нормално дека за професор нема да те побараат одма но ако си способен ништо чудно и тој статус да го добиеш..
У преднос сум сега ми даде инспирација ке одам да собирам полжави..:smir:
За тебе ке ургирам кај Паско комшијана ..
Абе вие правете си филмови дека со средно ќе најдете убава работа во странство и ќе имате пари многу, принцот на белиот коњ со швицарски табли дека ќе ве најде and that you'll live happy ever after...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Привремено да, но трајно никако.
Доколку ги реализирам плановите кои ги имам зацртано иднината си ја гледам тука.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ај да лепнам овде свое мислење....:helou:
Со труд секаде се успева рмбај од утро до мрак,нешто ќе спечалиш,макар и овде ,под услов да си почнал на време и да си доволно паметен да гледаш неколку чекори понапред(не го исклучувам факторот среќа)..
Став 2 во мојов пост,кај нас образованието само по себе не значи успех,не значи фина плата и можности еден куп...затоа засега за жал пример сум јас...посдипломец без искуство и засега не можам д а најдам ни приближно работа до она што студирам...ама ако не ја бива така уште некое време,ќе си ги засукам ракавите и ќе почнам да создавам,веројатно ќе се снајдам некако.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Абе вие правете си филмови дека со средно ќе најдете убава работа во странство и ќе имате пари многу, принцот на белиот коњ со швицарски табли дека ќе ве најде and that you'll live happy ever after...
Кој рече дека сакам многу пари а и дека лугето бараат многу пари ?
најпосле во поглед на начинот на живот се многу подобри од нас опуштени, свои, не препотентни, Принц на бел којн :) хм...а ако имаш роднини тогаш уште поубо, сам е тешко да појдиш ама ако имаш некој да те пречека тогаш можеш да го јавниш којнот:) на белиот принц и врати се од ко ке спечалиш и направи нешто добро за Македонија ;)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Кој рече дека сакам многу пари а и дека лугето бараат многу пари ?
најпосле во поглед на начинот на живот се многу подобри од нас опуштени, свои, не препотентни, Принц на бел којн :) хм...а ако имаш роднини тогаш уште поубо, сам е тешко да појдиш ама ако имаш некој да те пречека тогаш можеш да го јавниш којнот:) на белиот принц и врати се од ко ке спечалиш и направи нешто добро за Македонија ;)
Можеби ти не, ама најголем процент (над 90%) мигрираат поради економски причини.

Не си била изгледа во совршената Европа да видиш колку се опуштени, свои и непрепотентни :)

Имам роднини таму и кога ги гледам какви се затоа не ни помислувам да одам и да го живеам животот како нив. Просечни печалбари.

Привремено напуштање, за доаѓање до одредена сума на пари (капитал) кој ќе се инвестира тука (нели да се врати печалбарот) подржувам. Само да не се забрави таму во Итаљааа едно 10 години во соба од 10 квадрати...
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
248
Поени од реакции
54
Кога би имала прилика би ја напуштила без око да ми трепне. Не сум патриот. Воопшто. Нема ни зошто да бидам. Мене оваа држава ми нема пружено ништо. На татко ми му пружи, бркање од работа, без никој ништо да не превземе и сега на 46 години `рмба ко црнец за да преживееме и да врземе крај со крај. Не ми е срам да признаам, од просечно семејство сум, но чесно. Никогаш за неговите 20 години работа во фабриката не земал ништо за да донесе дома, а можеше. Секогаш викаше дека не вреди за ништо да си ја изгуби работата. И ова е многу мудро од негова страна,многу често знае да го каже..."Никогаш не сум крадел, никаде не сум должник, земам просечна плата, но мирно спијам.Знам дека никој нема да ми тропне на врата во било кое време од денот".
Сериозно размислувам да фатам патот од тука. Смачено ми е од се! Смачено ми е да го гледам татко ми како се мачи за да опстанеме. А немоќна сум. Ако се вработам тука (зборувам за Велес) ќе земам најмногу 5000 денари плата. Како би му помогнала со тие пари јас него, малку да го ослободам и да се одмори. Таков ни е градот. Никаде нема за повеќе. Студенти има со лопата да ринеш а работа никаде. Жална ни е ситуацијава во државава.
Прва можност бегам од тука. Подобро ќе одам некаде настрана било каде, нема да ги гледам моите, но барем ќе знам дека им помагам и барем ќе знам дека се гордеат со мене. Малку и нив ќе им се симне товарот од грб што еве веќе 4-5 години го носат.
skroz si u pravo i ja taka mislam poso ovie so ne sakat da begat imat para be i se praat demek ako ja iam site imat so nema veze ali kako ce im kaes kako e da se zivi so 6 iljadarki ne razbirat

Абе вие правете си филмови дека со средно ќе најдете убава работа во странство и ќе имате пари многу, принцот на белиот коњ со швицарски табли дека ќе ве најде and that you'll live happy ever after...
greshka brat kaj nas cekat da im doe bogatashot so mechka ili bembac
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Moze da se napusti zemjata samo da se odi nekade na odmor i da se vidat novi mesta, da se zapoznaat drugi nacii i kulturi... Ama da ja napustis svojata tatkovina zasekogas nema smisla. Mozes i da zamines da zivees i rabotis na drugo mesto ama kaj i da i koga i da e ke se vratis povtorno :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom