Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
далеку од фамилија, далеку од сите ... ќе си миеш садови ... хехех ... и ти успеа у животот :wink:
Ќе ги земам со мене ако можам ако не ќе идам таму 1-2 години ќе напраам пари и ќе си живеам тука.Јас не викам дека тука не е добро, тука да имаш пари е добро да живееш одлично е дома си се тука роден.Ама вие изгледа не сте осетиле па убаво ви е тука.
А тие повеќе пари што ке ги земаш ке ги трошиш тука или таму ?
Ќе размислам.Валда тука.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ај бе реков, трк на авион и ајт, амалаана секогаш треба, треба некој да мие мртовци, да чисти лајна по ќенефи ихаааа!
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Па боље тоа ќе праам бар ќе ми го ценат трудот, него тука да ме дупат 2ца лиглиња со два грама памет.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Како планираш таму да преживееш друже? Голтар ке бидеш.
па и фамилијата ќе ја земел ...
али остај дете .. убаво е да си планира некои работи ... има само 15г .. ќе пораснеш ... има време ... ова не е со лоша намера .. и она од гарфилд веруам .. иронични се постовиве ... освестете се не летајте у облаци ... :toe:

Па боље тоа ќе праам бар ќе ми го ценат трудот, него тука да ме дупат 2ца лиглиња со два грама памет.
кој да ти цени труд .. не заебавај ... :tv:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Па боље тоа ќе праам бар ќе ми го ценат трудот, него тука да ме дупат 2ца лиглиња со два грама памет.
Тука со еден и пол грам ќе те заебаваат и на крај ќе бидеш среќен ако отпремнина ти дадат.
Гледам исцибрени лица, тажни и темни секојдневно на луѓе кои дошле во ветениве земји, подработеле, а потоа ги набркале од работа поради криза и други нешта. Немаат сега ни за леб сув, а ни за назад.

Како планираш таму да преживееш друже? Голтар ке бидеш.
Се зависи од школото и потребата, сепак, граѓанин од втор ред ако не си претходно снајден на повик на странски работодавец за добро платена работа. (Чколија треба и за такси возење).

Шо не ти е јасно бе?Ќе има пара и за таму и за тука не се секирај ти.
Хахахаха, мижи асан да ти баам. Ако немаш чколија и им требаш, од молерај, констракш, најт гардинг, ќенеф клининг не се печали.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Па мора да се проба и да не се успее бар си пробал а не вака ќе си гризам од курот ах шо не отидов можев.
Тебе добро ти е тука?Што работиш?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Па мора да се проба и да не се успее бар си пробал а не вака ќе си гризам од курот ах шо не отидов можев.
Тебе добро ти е тука?Што работиш?
ај 15год имаш .. по 3години здравје ако е тука форумов ќе праиме муабет :wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кого прашуваш? Еклексмк или мене??

И каде е тоа ТУКА?
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Шо не ти е јасно бе?Ќе има пара и за таму и за тука не се секирај ти.
хх ама јас воопшто не се секирам, само сакам да кажам дека не е како што мислиш. Ќе отидеш ке миеш чаши и живот ке изградиш од тоа таму, така? како којзнае ти колкава дневница ке зимаш, дали ќе платиш киријата дали да јадеш дали да си купиш нешто па и во МК нешто да пратиш. Убаво ти рече exlex уште си мал, некој ден ке се смееш и ти на овие постови
 
S

StereoLove

Гостин
Aбе ок ,оставете го детето нека си планира.Секој си има право на свое мислење.Не можеме да го успоруваме.Ако мисли дека така ке успее нека го.
Од некаква работа во странство се почнува нели.
Не може од прва птом отиде да биде газда или што ти знам таму.
Не успевал секој во странство,некој да некој не:toe:
Ако успее во некоја работа таму зошто и подоцна не ја земе фамилијата со него.
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Никогаш не сум слушнал одговор до сега од македонец дека не сака да ја напушти оваа држава. А, кога станува збор за менување име или нешто друго сите стануваат патриоти преку ноќ.
До сега ниту една македонска влада не направила граѓаните да се осеќаат удобно во сопствената држава, освен тие добро ситуираните што овде ги има во мал процент, а не треба така да е. Не е работата државата да ги зголеми платите во државните институции, работата е државата да понуди општо по добри услови за живот овде. Услуги во болница, подобро и поефикасно образование, по добра околина, подобар туризам, подобра култура и најнормално повеќе работни места, а најбитното е да ја подобри положбата и привилегиите на обичниот македонски работник. Од како ова ќе го овозможи некоја влада на Македонија тогаш народот ќе се осети како македонски и ќе се добие правото чувство на македонец. Овде државата за се се бори освен за сопствениот народ.
Па според ова мојот одговор е да. Вреди да се напушти оваа држава. Кога човек ќе види каков е животот на луѓето во поразвиените држави во Европа, Азија и Америка и кога пак ќе се врати овде ќе си ја мава главата во ѕид.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Никогаш не сум слушнал одговор до сега од македонец дека не сака да ја напушти оваа држава. А, кога станува збор за менување име или нешто друго сите стануваат патриоти преку ноќ.
До сега ниту една македонска влада не направила граѓаните да се осеќаат удобно во сопствената држава, освен тие добро ситуираните што овде ги има во мал процент, а не треба така да е. Не е работата државата да ги зголеми платите во државните институции, работата е државата да понуди општо по добри услови за живот овде. Услуги во болница, подобро и поефикасно образование, по добра околина, подобар туризам, подобра култура и најнормално повеќе работни места, а најбитното е да ја подобри положбата и привилегиите на обичниот македонски работник. Од како ова ќе го овозможи некоја влада на Македонија тогаш народот ќе се осети како македонски и ќе се добие правото чувство на македонец. Овде државата за се се бори освен за сопствениот народ.
Па според ова мојот одговор е да. Вреди да се напушти оваа држава. Кога човек ќе види каков е животот на луѓето во поразвиените држави во Европа, Азија и Америка и кога пак ќе се врати овде ќе си ја мава главата во ѕид.
Кога ќе излезеш од државава ќе ти фалат сите оние работи што тука ти сметале, ние балканците не сме створени да живееме во роботизирани држави(со милиони правила и закони) :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom