Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Абе ајде, не вредело да си отидеш од тука. Јас се кладам дека да ви речат сега да ја напуштите државава, очињата ќе ви светнат.
Патриоти си ебале мајката -.-
Можам кога сакам и каде сакам (САД, Канада, Гермаана, Швицарска, Кроатиа, Австралија, Ди Ју Кеј - имам роднини еден тон).

Ама не вреди.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.559
Поени од реакции
1.845
едвај чекам да завршам факс и да се мавнам од овде. дестинација ми е англија. моите се таму, имам и други роднини, но здравје, има време.

премногу сум разочаран од овдешната ситуација
 
Член од
12 март 2009
Мислења
205
Поени од реакции
13
Вреди. Само средново да го завршам и одма бегам од тука :toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Дојди тука, кај мене, треба амали....
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
у последно време одкако ни ги тргнаа визиве слушам на велико се бараат Македонци за директори и за во администрација по светов ... :toe:
одкако разбраа дека секој 3(трет) у МК работи у администрација сватија дека за амали не не бива и дека имаме големо искуство ...:tv:

тргајте шо чекате :tapp:
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
55
Поени од реакции
19
Гледано од аспект дека странство има поќе можности за добро платена работа, за успешна кариера - тогаш (нормално) да, ама па овде има малце поќе слобода и некако поопуштено е за малади - тогаш не; така да се постигнува некоја рамнотежа во моето мислење - teen days тука да ги поминам, а после (ако ми се пружи прилика) странство бегам...:pipi:
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
у последно време одкако ни ги тргнаа визиве слушам на велико се бараат Македонци за директори по светов ... :toe:
Никој не рече за директори. Што и да работиш настрана од Македонија сигурно дека таму ќе заработуваш многу повеќе отколку тука.
На пример ако тука работиш како продавач за 5 000 што е максимум за град како Велес, во друга држава ќе заработиш повеќе.
Во последниве неколку дена ми е само тоа мисла. Да успеам некако да се извлечам од државава.:toe:
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Онда јади си лепче и сиренце.
batica, imam jas i kuka, i stan i vikendica i dva dukani i kola..se so moive dve race napraveno, sakas veruvaj, sakas ne...toa jas samo figurativno go kazav...a ako prasas kako, vednas ke ti odgovoram, sekoj den 20 rabotni saati..ni sabota ni nedela nema kaj mene...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Никој не рече за директори. Што и да работиш настрана од Македонија сигурно дека таму ќе заработуваш многу повеќе отколку тука.
На пример ако тука работиш како продавач за 5 000 што е максимум за град како Велес, во друга држава ќе заработиш повеќе.
Во последниве неколку дена ми е само тоа мисла. Да успеам некако да се извлечам од државава.:toe:
еве како на пример ти ... шо би работел/а надвор од државава?
шо очекуваш? баш ме интересира ..
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
еве како на пример ти ... шо би работел/а надвор од државава?
шо очекуваш? баш ме интересира ..
Не мора да значи да имам испланирано што да работам, но што и да е сигурно ќе ми се исплати многу повеќе отколку овде да го работам истото. Немам испланирано ништо, ниту каде ниту како ниту што. Само реков во последниве денови главна цел на размислување ми е тоа. КАКО да се извлечам одовде и понатаму да мислам Што ќе работам таму. :smir: Само малку повеќе среќа ќе ми треба... Се надевам ќе ми послужи.:wink:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не мора да значи да имам испланирано што да работам, но што и да е сигурно ќе ми се исплати многу повеќе отколку овде да го работам истото. Немам испланирано ништо, ниту каде ниту како ниту што. Само реков во последниве денови главна цел на размислување ми е тоа. КАКО да се извлечам одовде и понатаму да мислам Што ќе работам таму. :smir: Само малку повеќе среќа ќе ми треба... Се надевам ќе ми послужи.:wink:
тоа шо би го работел/а тука таму неможеш да го работиш :toe:
и наопаку правиш .... лесно е да избегаш одовде ... тешко е да просперираш таму ... па ако немаш никој да ти помогне џаба ...
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
тоа шо би го работел/а тука таму неможеш да го работиш :toe:
и наопаку правиш .... лесно е да избегаш одовде ... тешко е да просперираш таму ... па ако немаш никој да ти помогне џаба ...
Сега за сега се само планови. На сите ни е јасно дека овде нема живот. Само се правиме слепи. Нема поголем слепец од оној кој не сака да прогледа. :smir:
Патем кога реков нема живот овде се сетив на ова...Таман малку ќе ги тргнам црните и лоши мисли.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
тоа шо би го работел/а тука таму неможеш да го работиш :toe:
и наопаку правиш .... лесно е да избегаш одовде ... тешко е да просперираш таму ... па ако немаш никој да ти помогне џаба ...

Пф, ќе мијам тањири негде секој ден ќе земам дупло повеќе дневница отколку тука.:wink::wink:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Пф, ќе мијам тањири негде секој ден ќе земам дупло повеќе дневница отколку тука.:wink::wink:
далеку од фамилија, далеку од сите ... ќе си миеш садови ... хехех ... и ти успеа у животот :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom