Дали вреди да се биде добар?

Член од
12 март 2009
Мислења
205
Поени од реакции
13
Сите знаеме и викаме дека вреди да се биде добар.. А всушност ретко кој од нас е добар.. Сите правиме лоши работи..
Денес луѓето ретко знаат што е добрина и чесност.. Али такво е времето изгледа..
А мене ми велеа до пред некое време дека јас сум една од наивните што сеуште веруваат дека во светот постојат добри луѓе :toe:
Но ја сепак си верувам сеуште во тоа :kesa:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Сите знаеме и викаме дека вреди да се биде добар.. А всушност ретко кој од нас е добар.. Сите правиме лоши работи..
Денес луѓето ретко знаат што е добрина и чесност.. Али такво е времето изгледа..
А мене ми велеа до пред некое време дека јас сум една од наивните што сеуште веруваат дека во светот постојат добри луѓе :toe:
Но ја сепак си верувам сеуште во тоа :kesa:
Добриноста и чесноста најмногу вредат кај еден човек,но денес ретко ги има и така тешко се успева во животот.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Добрината како човекова особина, денес е многу ретко застапена меѓу луѓето. Секој од нас посакува да го добие она што го сака на што полесен начин.
Дали добрината е она кое треба да не’ води во животот, или треба да се осврнеме на злобата и осветата?
Која е целта да се биде добар, кога на крај, секогаш ни се враќа со лошо?
Дали вреди да се биде добар, кога и покрај се, животот еден ден ќе ти сврти грб, во оној момент кога најмногу ќе ти треба?

Животот во еден свет, како овој, исполнет со болка, тага, незадоволство и тешкотии ме тера да се подзамислам, дали има причина за да бидеме човечни. И секогаш ми останува само еден одговор... Заборави на себе, помисли малку и на другите, и ќе дознаеш која е потребата да бидеш добар...
вреди да се биде добар ако на крај сакаш да ти го спопикаат.. на денешницава треба да се пазиш од секого... а добар да бидеш со тие шо си 300% сигурен дека ке бидат добри кон тебе и нема да ти забодат нож во грб.. ама за да бидеш сигурен треба да знаеш да го процениш човекот.. е сеа ретко кој може тоа..

Сите знаеме и викаме дека вреди да се биде добар.. А всушност ретко кој од нас е добар.. Сите правиме лоши работи..
Денес луѓето ретко знаат што е добрина и чесност.. Али такво е времето изгледа..
А мене ми велеа до пред некое време дека јас сум една од наивните што сеуште веруваат дека во светот постојат добри луѓе :toe:
Но ја сепак си верувам сеуште во тоа :kesa:
нема простор за :kesa: тука.. пошо тие луге сепак постојат.. треба само подобро да погледнеш околу тебе.. можда и ке најдеш некого... а може тој/таа ти е пред нос а ти не го гледаш...
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
neptreba mnogu da se misli na ova...ednostavno ili si dobar ili ne,nema takvo nesto dali vredi ili ne vredelo.
ako sum dobar so tebe toa e do mene a ne do tebe,jasno?!:smir:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Некако многу безвезни муабети ми терате :toe:

"Да, вреди да се биде добар." или "Не,не вреди да си добар." или "Зашто да си добар?" на кое се одговара "А, зашто да не си добар?"

Глупости во боја.

А со што всушност вие ја мерите добрината? Што значи да се биде добар или да не се биде добар?

Вреди да се биде добар само со самиот себе, па ако тоа значи да се биде лош со некој друг јбг... Ни со нас не се сите добри... Јас живеам пред се за себе, а не за тебе, како што не живееш ни ти за мене.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
зависи шо се подразбира под добар, ама ако збореме за општо третирање н а луѓето, кратко и јасно = НЕ!
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
зависи шо се подразбира под добар, ама ако збореме за општо третирање н а луѓето, кратко и јасно = НЕ!
Па во овој живот треба да си ѓубре ако сакаш да успееш.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Умереност, потребна е умереност во се.
Позитивен пристап кон се, два пати поголема добрина кон оние што се добри со нас и три пати поголем лошотилук кон оние кои се лоши со нас...
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Ne vredi.Ako nekoj ocekuva deka nekoja kosmicka energija po princip na pravednost za site dobri dela ke mu vozvrati so dobrina ili Gospod za tie sto veruvaat,mislam deka se laze.Ne e se taka crno belo,pravedno i uramnotezeno i nikogas nema ni da bide.

Konceptot "ke se trudam da pidam sto podobra licnost za poveke da me cenat",isto taka e pogresen.Vo denesno vreme dobrinata kako osobina e tolku devalvirana,sto priblizno isto mu znaci na lugeto dali si dobar ili ne kolku sto im se dopga ili ne tvojata frizura,dokolku ne postoi nacin da izvecat bilo kakva korist od toa.

Pa,edinstveno vredi da se bide dobar ako ti go sakas toa,od bilo kakvi pricini,ako veruvas deka taka treba da bide i se trudis da go postignis i odrziz toa po svoe licno ubeduvanje.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Некако многу безвезни муабети ми терате :toe:

"Да, вреди да се биде добар." или "Не,не вреди да си добар." или "Зашто да си добар?" на кое се одговара "А, зашто да не си добар?"

Глупости во боја.

А со што всушност вие ја мерите добрината? Што значи да се биде добар или да не се биде добар?

Вреди да се биде добар само со самиот себе, па ако тоа значи да се биде лош со некој друг јбг... Ни со нас не се сите добри... Јас живеам пред се за себе, а не за тебе, како што не живееш ни ти за мене.
Токму така.

Прво, од старт, секој има нешо као 10 стандарди за добрина. Па, кога на нив не може да им се најде н.з.с, онда сигурно не може да се најде и општо тврдња дека вреди/ не вреди да се биде добар.
Што е тоа добар, побогу?

Лично пак, не знам ни што е тоа да бидеш добар, као општа/перманентна состојба, ниту знам дали тоа е правиот пат.
Сега се учам да си угодам на себе. А, 'колатерални" штети, секогаш ќе има.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
треба да се биде добар ... ако не ради друг ради себе ...
мене барем ме исполнува кога сум добар спрема некој и кога ќе направиш добро дело ...
но лошо е шо денеска постојат мноогуу кои само чекаат да ја искористат добрината на другите за сопствени цели и интереси а потоа да го шутнат ...
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.553
Поени од реакции
101
Па јас сум добар ама како што гледам не вреди да се виде добар на овој свет.Ако си добар никој не го почитува тоа а ако си лош сите те сметаат за цар и те подржуваат.Насекаде е вака без исклучоци.Само ќе се запрашам дали вака било отсекогаш или пак ова се случува само во 20-от и 21-от век.Да знаете само дека колку и да си добар во животот,толку повеќе животот е суров спрема тебе.
 

Dacky_Cs

art is not a crime.
Член од
2 декември 2008
Мислења
383
Поени од реакции
7
ne vredi kolko si dobar tolku povekje te iskoristuvaat :party2:
 
К

*Каталонец*

Гостин
НЕ ВРЕДИ !

Сум се обидувал да бидам добар, но не вреди.

Биди лош, за луѓето да те ценат!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom