Дали вреди да се биде добар?

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
НЕ ВРЕДИ !

Сум се обидувал да бидам добар, но не вреди.

Биди лош, за луѓето да те ценат!
Да, точно дека си се обидел, но дали си биднал добар?
Дали си видел дека ако ти почнеш да менуваш однос према другите, и односот на другите ќе се смени према тебе?
Ако си лош, луѓето нема да те ценат. Тоа е една многу грда појава. Тоа се вика стравопочит и нажалост се’ повеќе и повеќе е застапеа кај сите луѓе.
Зар не мислиш дека е поубаво да бидеш добар и да имаш покрај тебе еден мал добар дел кој ќе те почитува, отколку да бидеш лош и сите да имаат почит од страв према тебе?
Треба сите да си ги покажеме забите за да бидеме ценети и сакани од сите, или како?
 
Член од
25 април 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
dobrinata ne se glumi ili ja imas ili ja nemash
A mnogu mislat deka ja imaat heheheheh pa i daj boze neka mislat .................
 
К

*Каталонец*

Гостин
Да, ќе ми пружи и тоа големо задоволство ! хсхс
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Да, ќе ми пружи и тоа големо задоволство ! хсхс
Ех, кога само светот би бил поубаво место за живеење, сигурно би немало луѓе кои ќе размислуваат како тебе...
Сакам убаво да ми објасниш зошто токму тоа ќе ти биде задоволство, а не да ми одговориш со пола збор. Сепак, темава е за дискусија а не за да се пише колку да се зголеми бројчето под аватарот...
 
J

JOEY JORDISON

Гостин
колку си подобар толку си побудала..... така еднаш рече еден кинески мудрец и го пушти казанчето..:toe:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Ne znam dali treba nesto da vredi ako si dobar?.Ako sum dobra t.e pomagam na luge nesto ako im treba moja pomos vo nikoj slucaj ne ocekuvam da mi vratat so dobro ili loso, nitu da go cenat toa sto sum im pomognala.Jas pomagam ako mozam no ne ocekuvam medalja za toa ili priznanie.Sakam da sum dobra takov mi e karakterot,no toa sto nekogas vo zivotot imam losi momenti ili so loso mi e vrateno ne go gledam toa kako poraz ili pricina da bidam losa.Loso so loso se vraka, a dobro so dobro ,pa valjda ima nekoja vistina vo ova?I sekoj pat dadenata pomos na prijatel ili poznanik(ako toa moze da se narece dobrina) i ne bide vratena so pozitivnost ne se kaam nikogas ,nitu zalam.A toa koj kako ke me gleda i dali ke me ceni uopste ne zavisi od toa dali jas sum dobra ili losa i uopste ne se zamaram koj kako me prifaka,ceni ili pocituva.
 
К

*Каталонец*

Гостин
Ех, кога само светот би бил поубаво место за живеење, сигурно би немало луѓе кои ќе размислуваат како тебе...
Сакам убаво да ми објасниш зошто токму тоа ќе ти биде задоволство, а не да ми одговориш со пола збор. Сепак, темава е за дискусија а не за да се пише колку да се зголеми бројчето под аватарот...
Се вараш брат, не сум таков каков што ме мислиш...

Баш ми е гајле која е бројката под аватарот или пак бројот на зелените коцкички, тука сум само заради забава, ништо друго :)

ОН: На денешницава ако сакаш да успееш мора да бидеш строг и да покажеш заби за другите да те ценат, во спротивно ако бидеш добар сите ќе ти сметаат за некој слабак, ќе гледа на секој можен начин да те искористи за некоја негова цел, и не знаат да го ценат твојот труд.

Сеа не знам ти како ја мериш добрината, но ете го моето изјаснување зошто да се биде лош. Задоволен ?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Се вараш брат, не сум таков каков што ме мислиш...

Баш ми е гајле која е бројката под аватарот или пак бројот на зелените коцкички, тука сум само заради забава, ништо друго :)

ОН: На денешницава ако сакаш да успееш мора да бидеш строг и да покажеш заби за другите да те ценат, во спротивно ако бидеш добар сите ќе ти сметаат за некој слабак, ќе гледа на секој можен начин да те искористи за некоја негова цел, и не знаат да го ценат твојот труд.

Сеа не знам ти како ја мериш добрината, но ете го моето изјаснување зошто да се биде лош. Задоволен ?
Не барав од тебе да ми се правдаш дали си таков или не си.
Малку поопширно објаснување за тоа како туку така си даде заклучок без претходно да посочиш позитивни и негативни елементи на тоа да се биде добар или не, беше она кое јас го побарав. А токму тоа, еве сега и го добив,
Не е работата како јас ја мерам добрината, работата е како ти го согледуваш тоа. Задоволен сум затоа што конечно си го изјасни мислењето комплетно, поточно како ти гледаш на целата работа.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Се вараш брат, не сум таков каков што ме мислиш...

Баш ми е гајле која е бројката под аватарот или пак бројот на зелените коцкички, тука сум само заради забава, ништо друго :)

ОН: На денешницава ако сакаш да успееш мора да бидеш строг и да покажеш заби за другите да те ценат, во спротивно ако бидеш добар сите ќе ти сметаат за некој слабак, ќе гледа на секој можен начин да те искористи за некоја негова цел, и не знаат да го ценат твојот труд.

Сеа не знам ти како ја мериш добрината, но ете го моето изјаснување зошто да се биде лош. Задоволен ?
A bas me interesira i toa mnogu zosto mislis deka ke bides CENET ako pokazes zabi ili si los?Na primer jas licno ne cenam luge koi se gubre po karakter pa makar bile i uspesni vo kariera ili vo nekoj drug pogled vo zivotot.Bas naprotiv gi smetam takvite luge za duhovno prazni licnosti so koi ne sme na ista branova dolzina i gi izbegavam.A vo nikoj pak slucaj ne mi e namera so takvi luge da sum bliska ili da sum prijatel brrrrrrrrr nikako negativni vibracii ne me privlekuvaat.I uste nesto ne se slagam so tvoeto mislenje deka dobrite luge se slabaci i na primer jas ne gledam da gi koristam dobrite luge tuku naprotiv gledam da mi se vo vistinska smisla prijateli i bliski so koi mozam nesto pametno da spodelam a istoto da ne bide svedeno na nikakva korist.A me interesira dali tvojot daden trud treba da ti go platat lugeto za da bides zadovolen sto si bil dobar so niv ili si napravil dobrina nekomu?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ех, кога само светот би бил поубаво место за живеење, сигурно би немало луѓе кои ќе размислуваат како тебе...
Светот би бил поубаво место за живеење кога би немало такви кои рамислуваат како него :smir:
 
К

*Каталонец*

Гостин
A bas me interesira i toa mnogu zosto mislis deka ke bides CENET ako pokazes zabi ili si los?Na primer jas licno ne cenam luge koi se gubre po karakter pa makar bile i uspesni vo kariera ili vo nekoj drug pogled vo zivotot.Bas naprotiv gi smetam takvite luge za duhovno prazni licnosti so koi ne sme na ista branova dolzina i gi izbegavam.A vo nikoj pak slucaj ne mi e namera so takvi luge da sum bliska ili da sum prijatel brrrrrrrrr nikako negativni vibracii ne me privlekuvaat.I uste nesto ne se slagam so tvoeto mislenje deka dobrite luge se slabaci i na primer jas ne gledam da gi koristam dobrite luge tuku naprotiv gledam da mi se vo vistinska smisla prijateli i bliski so koi mozam nesto pametno da spodelam a istoto da ne bide svedeno na nikakva korist.

A me interesira dali tvojot daden trud treba da ti go platat lugeto za da bides zadovolen sto si bil dobar so niv ili si napravil dobrina nekomu?

  1. Гледаш и самата кажа, значи ТИ не цениш такви луѓе, ама затоа има и такви луѓе кои ценат.
  2. Тоа се прашувам и јас. Јас во никој случај не би злоупотребил некој кој што е премногу добар, но затоа има и такви цинични луѓе кои се спремни на тоа.
  3. Не треба да ми го платат, но да знаат да го ценат. Да речат, браво овој направил ова, овој направил она. Абе ова гола вода, не чини за ништо,а ти за тоа нешто си потрошил кој знае колку време.
И како што кажав од сега па натаму, ќе се обидам да бидам мааалку построг кон околината што не верувам дека ќе ми успее, бидејќи сум многу позитивна личност и едноставно не можам да бидам лош. Не ме личи. :)
 
Член од
26 април 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да се биде добар значи да се биде разумен.Тоа што не соодветствува на разумноста нема ни вистинска вредност. ТОЛКУ:uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom