Дали би сакале да имате можност да ги бришете негативните спомени?

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Не би. Кога не би постоеле и не би ни се случиле би живееле во некаква илузија, безлично, без сјај.
Кога не си во можност да видиш и да се почуствуваш што е лошо тогаш не си во можност ниту да се израдуваш на позитивното, на убавото.
Нека си се таму каде што се како потсетник на тоа од што и од кого треба да се стои подалеку.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Не сакам. Хехе. Тие се дел од мене зошто да ги бришам... Учам од нив... Ако ги немаше лошите спомени како ке знаев кои се добри... Хехе.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Имам можност, се трудам....... и ми успева. :)
Како ти успева, односно каква можност имаш?

Освен амнезија и лоботомија, не ми текнуваат други познати методи.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Не! Никогаш не сум ни посакал да заборавам нешто негативно. Без разлика дали тоа било последица од мене самиот, или од некој друг...или кога подобро ќе подразмислам, се е последица на самиот себеси. Злопамтило сум, паметам се, имам многу негативни моменти, ако сакате наречете ги и исечоци од живот, нема да згрешите многу. И тоа ме прави цврст. Моите негативни моменти, мојот живот сведен на емпириско учење на животните лекции. Нешто, низ коешто преживувам и во моментов. Зошто би ги заборавил...тогаш би имал многу празен споменар. Вака, барем се чувствувам ментално богат.

едит: прочитав погоре, па се сетив...токму најтешките и најлошите моменти посебно не сакам да ги заборавам...нека ме удираат по тиква секогаш, кога повторно ќе се обидам да ги повторам
 
N

NeMiRnA

Гостин
Не!Верувам дека повеќе научив од нив,него ли од позитивните спомени.Зборувам и за негативни спомени како лични грешки,не помнејќи ги повеќе сигурна сум дека ќе ги повторам,а нели се учи од грешките.Има толку работи кои будат лоши спомени,но ниеден како таков не сакам да го заборавам,затоа што секој подеднакво ме прави ова што сум,тоа е еден своевиден биланс за моето Јас.Не сакам да бидам поинаква,сакам да бидам подобра,но не да се менувам од корен.Верувам дека без почувствувани негативни емоции колку и да биле бестијални и не знам какви,сакам да ги помнам и без нив не би ја знаела вредноста на позитивното и убавото во вистинска големина,како и сето она олеснување кога се ќе помине.Со помош на негативните искуства се учиме на самоутеха,истрајност и созреваме.Доста кукавички би било да се избегнат.Балансот е важен,ја сакам златната средина,а можам да ја имам ако го имам позитивното и негативното,во спротивно би била кретен кој се церека за се и сешто и го гледа светот со розови очила кои нижат само бајковити замисли.Не сакам одново да се учам за лошите страни на животот и да ги доживувам,ако повторно се сретнам со истите барем ќе знам како веќе да се соочам,а оние кои ќе зависат од мене да ги поправам на време или избегнам.
Искуство не е искуство ако не те плеснал животот барем еднаш по нос и те натерал да се замислиш дека постојат идиот на светот,иако и ти можеби учествуваш во нив и си бил некогаш идиот,па колку-толку ќе се пронајдеш и ќе се потрудиш да се поправиш во однос на останатите низ негативното искуство почувствувано на своја кожа.Не мора да се извиниш,доволно е да се покаеш во себе итн.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Она што не не убива,не прави посилни.
Зошто да го избришам она што ме направило посилна?
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Не!И тие спомени се дел од мојот живот па не би ги бришел.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Сакам само еден мал дел од нив да бидат избришани, што ми оставиле белези и трауми... да ги избришам зошто гледам последици... лоши.. воопшто да не се сеќавам на нив и да не болат толку колку што болат..
Сите други спомени негативни нека останат, какви - такви мој си се, тие ме направиле посилна, сум научила нешто од нив, денес сум ваква ради сите спомени и позитивни и негативни... кога ќе ми текни на некој од негативните спомени одма ме лазат морници... ама сум научила од нив некоја лекција...
Денес таа лекција ми помага многу...
 

DDvl

Иден Психијатар
Член од
13 април 2008
Мислења
166
Поени од реакции
2
Па богами ни ја не би сакал ... зашто тогаш ке беф многу глупаво дете ... пошто немаше ништо да научам од ниф ...
 
Член од
31 октомври 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
koga bi imala moznost bi gi isbrisala poslednive 5 godini i se bi pocnala otpocetok.mozebi povtorno bi zgresila ama vredi da se proba.
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Зависно кои, има некои кои служат како огромно искуство, а некои едноставно би сакала да ги избришам....
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ubavite spomeni koga ke pominat, na primer sekavanje na nekoja draga licnost so koja sme ziveele a ne e so nas oti zaminala od ovoj svet to est sto se veli umrela, se macni i losi.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Да ,само во случај ако се работи за тешки трауми предизвикани од друг, додека за лични грешки ,вообичаени непријатности не , бидејки ќе останат како поука за понатаму ,ќе не доизградат ,па тоа е и животот .
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Не би сакал.. Составен дел се од мене , а со нивно бришење се бришам и себе си !
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
4
Има една статија која ја прочитав ,која вели дека наскоро би можело да се создадат инекции кои ќе им помогнат на луѓето да ги забораваат непријатните доживувања,спомени па и своите стравови.

Дали вие би се подложиле на такво нешто?
Дали посакувате некогаш да не се сеќавате на некои работи кои сте ги направиле или кои ви се случиле?Дали би сакале да можете така како со гума да избришете и заборавите работи/стравови или сепак не? Зашто да/зашто не?
nema potreba da gi zaboram losite sekavanja poarno da gi pamtime za da ne gi povtorvame istite raboti a ako gi zaborajs losite sekavanja pak ke gi naprajs istite:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom