Дали би простиле неверство?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување
Член од
14 октомври 2017
Мислења
13
Поени од реакции
11
Тоа тешко дека ќе помогне.

Нема да плаќа кредит на банка па да му стават 30%,
по новиот закон што сакаа да го донесат или веќе го донеле, сакаат детето да има двојно старателство, што значи и двајцата родители ќе бида одговорни,
но и да речеме дека ќе го дадат на мајката, обично алиментацијата не е којзнае колку голема, ако се ќентре тешко дека и 5к ќе досудат (обично 3-4к), нормално зависи и колку заработува.
ne bi mi trebala negova izdrska za kjerka mi samo ne sakam zivot so laga sakam miren spokoen ..
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Тоа тешко дека ќе помогне.

Нема да плаќа кредит на банка па да му стават 30%,
по новиот закон што сакаа да го донесат или веќе го донеле, сакаат детето да има двојно старателство, што значи и двајцата родители ќе бида одговорни,
но и да речеме дека ќе го дадат на мајката, обично алиментацијата не е којзнае колку голема, ако се ќентре тешко дека и 5к ќе досудат (обично 3-4к), нормално зависи и колку заработува.
Детето оди кај мајката 99,999%.
Не знам точно но тешко да е 3-4к.
Си рачунаат се, сите трошоци, храна сметки школо итн итн на пола. Како што и е правилно нели. Тоа доаѓа мн повеќе од 3-4к. Сега ако дојде до таа мера да фалсификува примања да плаќа помалку алиментација, макс 30%, тоа е и кривично дело..
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.160
Поени од реакции
16.363
Ја мислам дека треба - наместо да му се качуваш на глава и контролираш со кого се допишува и што прави во приватниот живот, што е тотално некултурно и расипано од твоја страна, да му спремиш изненадување, како на пример можеш да му го зготвиш омиленото јадење, да му купиш од оригиналниот омилен негов парфем и да му го подариш и секако, да му предложиш тројка.

Се помалку од тоа те прави тебе директно крива и неконструктивна, како да сакаш ти да го расипеш бракот.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ја мислам дека треба - наместо да му се качуваш на глава и контролираш со кого се допишува и што прави во приватниот живот, што е тотално некултурно и расипано од твоја страна, да му спремиш изненадување, како на пример можеш да му го зготвиш омиленото јадење, да му купиш од оригиналниот омилен негов парфем и да му го подариш и секако, да му предложиш тројка.

Се помалку од тоа те прави тебе директно крива и неконструктивна, како да сакаш ти да го расипеш бракот.
Еј не зезај.
Го видела на слики како ебе друга.
Плус и тој признал, се оправдувал и си оставал простор да продолжи...[DOUBLEPOST=1508537265][/DOUBLEPOST]
vi blagodara za vasite mislenja inace jas imam 22 god a toj ima 28 i najdov nekoi novi raboti vo negoviot novcanik deka se sprema na leto da zamini kaj neja so viza taja ziveela Australija i pravat dukumenti deka neje osuduvan i deka kaznite mu se podmireni se dogovaraja taja da dosla na 12 juni i posle 7 nedeli da zaminat zaedno ... ova navistina potpolno me skrsii.. mee razocara mnoguu sednav razgovarav za ova i mi veli deka moral da zamini tamu da rabotel ,6 meseci so neja bil samo za korist za da mu izvadi viza i deka nemal mene i kerka mu da ne ostavii... offf lugee se mi e vo glata poremetenooo a i kerka mi e malecka i neja si e zapostaviv a taja neje vinonvna za nisto ima saml 1 god :place::place::place:o_O
Мислам дека се лажги. Што не ти кажал унапред за тие планови!?!??? Си планира да избега и да те остави. Контактирај ја и неа да знае за тебе и детето. И бапни му развод. Алиментација тој мора а плаќа нема врскa дали тебе ти треба или не..
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.108
Поени од реакции
11.139
До каде оди човечкиот мозок :facepalm:
Го фаќаш со друга,кур го боли и ти си ја траскаш глата :tapp:
Разведи се,за твое добро ти кажувам.Ќе расте детето со еден родител,ЗДРАВ РОДИТЕЛ.
Подобро така одкоклу да расте во семејство каде таткото си шврка настрана а мајката си чути, ко некоја последна.
Јас незнам што мислите бе луѓе? Се почутивате самите ? АЈ ако не зацрнете си го животот заради неговите глупости.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
13
Поени од реакции
11
До каде оди човечкиот мозок :facepalm:
Го фаќаш со друга,кур го боли и ти си ја траскаш глата :tapp:
Разведи се,за твое добро ти кажувам.Ќе расте детето со еден родител,ЗДРАВ РОДИТЕЛ.
Подобро така одкоклу да расте во семејство каде таткото си шврка настрана а мајката си чути, ко некоја последна.
Јас незнам што мислите бе луѓе? Се почутивате самите ? АЈ ако не зацрнете си го животот заради неговите глупости.
totalno vo pravo od tvoja strana bas si ja tepam.glavata so nego ama probuvav samo da si go spasam brakot ne odi vaka razvod i kraj[DOUBLEPOST=1508566500][/DOUBLEPOST]
Ја мислам дека треба - наместо да му се качуваш на глава и контролираш со кого се допишува и што прави во приватниот живот, што е тотално некултурно и расипано од твоја страна, да му спремиш изненадување, како на пример можеш да му го зготвиш омиленото јадење, да му купиш од оригиналниот омилен негов парфем и да му го подариш и секако, да му предложиш тројка.

Се помалку од тоа те прави тебе директно крива и неконструктивна, како да сакаш ти да го расипеш бракот.
jas ne mu se kacuvam na glava jas probav 2 meseca so se da si go spasam brakot ama sekoj den e od loso poloso[DOUBLEPOST=1508567005][/DOUBLEPOST]#Nekojx ti blagodaram za tvoits mislwnka navistina mi pomogma seriozno vejke ne mozam da izdrzam se ova i vo pravo si dekaa ako imal plan za mene i kjerka.mu ke mi kazel a ne da fajkam sliki kaj sto se goli i skrieni dukumenti vistina e nekulturno toa od.mene da cepkam vo tugji mob ili pak novcanik ama moravv !!! ako taka ne cepkav uste ke me.pravese budala na zdrav pamet !!!
Najloso od se e deka sega se ponasa kako nisto da ne bilo i na sekoj zbor vika ke te trpam uste malku jas ne znam sto voopste mu pravam za mene da.me trpi dobrinata moja ja koristi od mene ne moze eden zbor da slusne takva si sum ja cela nervoza na mene ja zbiram i od seto.ova nervoza bev na lekar mi dadoja apcinja za smiruvanje ... jas gi imam samo 22 god i od sega so apcinja a so ke e ponatakaa... mnogu sum razocarana od seto ova navistina.ne go.ocekuvav ova od maz mi .. ama toa ee raZvod i kraj
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.958
Поени од реакции
10.002
Najloso od se e deka sega se ponasa kako nisto da ne bilo i na sekoj zbor vika ke te trpam uste malku jas ne znam sto voopste mu pravam za mene da.me trpi dobrinata moja ja koristi od mene ne moze eden zbor da slusne takva si sum ja cela nervoza na mene ja zbiram i od seto.ova nervoza bev na lekar mi dadoja apcinja za smiruvanje ... jas gi imam samo 22 god i od sega so apcinja a so ke e ponatakaa... mnogu sum razocarana od seto ova navistina.ne go.ocekuvav ova od maz mi .. ama toa ee raZvod i kraj
Како што прочитав до сега, директно се' правел и без образ. Браво до тебе што си се потрудила некако да го спасиш бракот, најмногу поради детето се разбира. Но ако се однесува толку дрско и има лице уште да префрла *тој трпел* итн. искрено и не заслужува да го погледнеш, туку уште во моментот да си излезеш и да започнеш процедура за развод.

Тешко ќе биде, тоа сигурно. Но некој да те малтретира така психички, многу повеќе ќе изгубиш. А најважно е што детето ќе го почувствува се' тоа а ни криво, ни должно.

Ти гледај да се тргнеш од личност што константно е деструктивна према семејството свое и што нема никаков морал. Зошто понатаму ќе има се поголема шанса да се јават уште поголеми проблеми, како што кажа, ќе ти се наруши психичката состојба и нема да бидеш свесна ако нешто бидеш агресивна кон детето.

Ќе си успееш пак. Само полека и имај на ум што треба да се направи за да имате ти и ќерка ти, колку-толку, мирен живот.
Џабе ќе биде човек да ти рече *не се нервирај* зошто во таа ситуација на константен и неоправдан притисок тоа се случува, сепак си човечко суштество и сакаш семејството да ти има мир. Единствено што би ти рекол е да се сосредочиш на тоа како ќе се одделиш од тоа негативно влијание што е врз тебе и ќерка ти.

Остави го, не се замарај со него, и започни со процедурата, ако само се курнази ќе почне да му гори под него. Ако не никому ништо, барем вие ќе си бидете раат.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
13
Поени од реакции
11
Vejke mi se narusi po sekako psihickoto zdravje edino sto me drzi na noze cvrsto i mi dava motiv za zivot toa e mojata ednogodisna kerka... sega cekam da si soberam hrabrost da razgovaram pak so nego da mu kazam deka zaminuvam da ne ispade da kaze deka jaa si zaminav bez da kazam sepak ke mu gi kazam uste tie muabeti sto mi lezat na srce i se pakuvam so kerkami zaminuvam.. taka najdobro posto sum mnogu agresivna a od koga je zaminam sigurno ke se smiram.. nema da bide se lesno ama ke go prebolam i ova.. vi blagodaram na site za vasite mislenjaa i hrabrost sto mi dadovte sepak ke bidete izvesteni za se
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
vi blagodara za vasite mislenja inace jas imam 22 god a toj ima 28
Brej epten ste bile vozrastni i zreli osobi uste nemate nitu 30 god. ... a na kolku godini ste vlegle vo brak na 18 god. sigurno ... nikogas ne mozam da gi sfatam lugjeto koi deneska vo 21 vek vleguvaat tolku rano vo brak !
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.291
Детето оди кај мајката 99,999%.
Не знам точно но тешко да е 3-4к.
Си рачунаат се, сите трошоци, храна сметки школо итн итн на пола. Како што и е правилно нели. Тоа доаѓа мн повеќе од 3-4к. Сега ако дојде до таа мера да фалсификува примања да плаќа помалку алиментација, макс 30%, тоа е и кривично дело..
Да обично ги даваат на мајките, освен ако таткото не е моќен, па да подмити каде треба.

А за алиментацијата ти кажувам дека обично толку се досудува, на пример ако потрошувачката кошничка е 30 и нешто за четири члена, на еден член е 8к, значи максимум 4 илијади во најдобриот случај, обично е помалку на почетокот околу 2к, па подоцна може да се качи на 3к, а за 4к детето ќе треба да порасне речиси до средно.

Немој да мислиш дека ако таткото е милионер ќе му стават огромна алиментација, приходот што го остварува влијае само на тоа да стават поголема сума, се разбира ако е богат таткото нема да има проблем да дава и 200 евра алиментација, ама ако не сака тогаш судот сам досудува.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Да обично ги даваат на мајките, освен ако таткото не е моќен, па да подмити каде треба.

А за алиментацијата ти кажувам дека обично толку се досудува, на пример ако потрошувачката кошничка е 30 и нешто за четири члена, на еден член е 8к, значи максимум 4 илијади во најдобриот случај, обично е помалку на почетокот околу 2к, па подоцна може да се качи на 3к, а за 4к детето ќе треба да порасне речиси до средно.

Немој да мислиш дека ако таткото е милионер ќе му стават огромна алиментација, приходот што го остварува влијае само на тоа да стават поголема сума, се разбира ако е богат таткото нема да има проблем да дава и 200 евра алиментација, ама ако не сака тогаш судот сам досудува.
да не зборам на памет направив една брза проверка на гугл.

https://forum.femina.mk/threads/Алиментација.6167/
тука зборат 30% од плата, што и јас го имам слушнато и кажав погоре.

http://www.odluki.sud.mk/VSUD/MatraVSUD.nsf/Dis_StipPD.xsp?documentId=C1257B34002D3C27C1257B3A0053CC76
ова е судска одлука цитирам: да плаќа на име издршка за малолетните деца преку нивната мајка месечно износот од по 5.000,оо денари за едно дете односно 10.000,оо денари за двете деца
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.291
да не зборам на памет направив една брза проверка на гугл.

https://forum.femina.mk/threads/Алиментација.6167/
тука зборат 30% од плата, што и јас го имам слушнато и кажав погоре.

http://www.odluki.sud.mk/VSUD/MatraVSUD.nsf/Dis_StipPD.xsp?documentId=C1257B34002D3C27C1257B3A0053CC76
ова е судска одлука цитирам: да плаќа на име издршка за малолетните деца преку нивната мајка месечно износот од по 5.000,оо денари за едно дете односно 10.000,оо денари за двете деца
Не е 30% тоа да си го знаеш, пример Мухаетов има плата 60к евра, дали ќе досудат 20к евра за алиментација на дете месечно, што доколку има повеќе деца, дали ќе ги делат тие 30% или сите ќе зимаат по 30%.

Прочитав дел од пресудата и всушност мајката се жали на оваа пресуда, како што гледаш таткото не се спротиставувал на тоа што досудиле 5к, мајката барала повеќе,
добро можеби грешам сега во врска со износот трошоците се зголемени, ама пак не е којзнае колку многу како што некој си замислува!
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Не е 30% тоа да си го знаеш, пример Мухаетов има плата 60к евра, дали ќе досудат 20к евра за алиментација на дете месечно, што доколку има повеќе деца, дали ќе ги делат тие 30% или сите ќе зимаат по 30%.

Прочитав дел од пресудата и всушност мајката се жали на оваа пресуда, како што гледаш таткото не се спротиставувал на тоа што досудиле 5к, мајката барала повеќе,
добро можеби грешам сега во врска со износот трошоците се зголемени, ама пак не е којзнае колку многу како што некој си замислува!
30% не е случајна бројка, тоа е максимум што можат да ти одбиваат од плата. Плус еве од повеќе извори искача таа информација.

5к е едно 3к е друго. дополнително од пресудата децата се на 8 и 6 години да ден на пресуда, веројатно се зголемува како стануваат постари. плус пресудата е од 2010 денес со инфлација и поскапувања би била и поголема алиментацијата. и изгледа не е поврзано со математиката на статистиките за потрошувачката кошница.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.291
^
Прочитав што пишува и на фемина форумот

Оваа го пишала една форумџика, но тоа е само нејзино размислување
Се одзема 1/3 од платата на тој што треба да ја плати алиментацијата со тоа што се води сметка да не се стави во несразмерно неправедна положба во однос на тој што ја прима алиментацијата.Се мисли на тоа дека ако примателот на алиментацијата е во далеку подобра финансиска состојба од тој што ја дава алиментацијата ,сумата на давателот може да се намали со одлука од судија.Исто така се води сметка за работниот статус и способноста за исплаќање на давачот на алиментација.
а подолу имаш реален случај
Добро, тоа сите го знаеме. Но, што кога се работи за случај во кој таткото се одјавува од семејната фирма, и е невработен, а притоа не се пријавува да бара зашто нема потреба од работа. Јас кажав и тогаш пред судот, се работи за фирма која има големи , мн големи месечни приходи, а ваквиот чин е еден вид на мамење на законите. За разлика од Србија, каде што се истражуваат и се земаат во предвид овие работи, кај нас законот не навлегува толку во овие малверзации и на таквиот родител му определува минимален износ. На мојот бивши заради тоа му определија да плаќа само по 3000 за дете, и откако се согласи "невработениот" и потпиша, уште дрско ми кажа во судница како сум се заебала зашто тоа не е ни пола од тоа што трошел со мене на едно искачање, на што само судијката му рече да си молчи зашто ќе ја налутел и ќе му ја накачела алиментацијата, како си кажал така отпосле...
Сакам да кажам дека законите за заштита на правата на децата, и општо законите поврзани со оваа тематика, разводи, алиментации , ни се полни со дупки... :devil:
И сега господинот може да си се расфрла со пари за себе, а јас глава да лупам со тие 6000 , што други , кои работат за една плата ги даваат само за едно дете. :x
Најбитно е што пишива во законот, види го членот 196, никаде нема определено % туку судот е тој што определува колку, по некој негови пресметки.

3. Определување на издршка
Член 194​
При утврдување на потребата за издржување на лицето, судот ќе ја земе предвид неговата имотна состојба, способноста за работа, можноста за вработување, здравствената положба, како и другите околности од кои зависи оцената за неговите потреби.
Кога издршката се определува за дете судот ќе ја земе предвид и возраста на детето, како и потребите за неговото школување.
При утврдување на можностите на лицето кое е должно да дава издржување, судот ќе ги земе предвид сите негови приходи и вистинските можности за стекнување на заработка и неговите сопствени потреби и законски обврски по основ на издржувањето спрема други лица.
Член 195​
Во спорот на родителите околу издржувањето на детето, судот како придонес за издржување на детето на родителот на кого детето му е доверено на чување и воспитание, ќе ги цени работата и грижата на тој родител кој ги внесува во воспитанието и подигањето на детето.
Член 196
Висината на издржувањето судот може да ја определи во определен износ или во процент од остварениот личен доход, односно од приходите и примањата остварени од вршење на друг вид дејност.
Член 197​
Центарот за социјална работа може во име на малолетното дете да поведе спор за издржување, односно за зголемување на издржувањето, кога родителот кај кого детето се наоѓа на чување и воспитание, без оправдани причини, не го користи тоа право. Ако родителот не бара извршување на досуденото издржување, центарот за социјална работа може во името на малолетното лице да поднесе предлог за извршување.
Член 198​
Центарот за социјална работа ќе настојува родителите да се спогодат за издржувањето на детето односно за зголемување на придонесот во издржување на детето кога тоа го бараат зголемените потреби на детето или тоа го овозможуваат подобрените материјални прилики на давателот на издржувањето.
Член 199​
Центарот за социјална работа може, со полномошно на стари лица во нивно име да поведе и води спор за остварување на правото на издржување спрема лицата кои според одредбите на овој закон се должни да ги издржуваат.
Член 200​
Лицето кое е должно да дава издржување, освен за обврската на родителот спрема малолетни деца, може по свој избор да плаќа определен паричен износ на име на издржувањето или лицето да го земе на издржување кај себе или да му обезбеди издржување на друг начин. Лицето кое има право на издржување може од оправдани причини да бара издржувањето да му се обезбеди само во пари.
Член 201​
Заинтересираното лице може да бара судот да го зголеми, да го намали или да го укине издржувањето досудено со поранешна правосилна пресуда ако се измениле околностите врз основа на кои е донесена пресудата.
Член 202​
Давателот на издршката (орган, организација, заедница или физичко лице) може од лицата кои според овој закон биле должни да даваат издршка, со тужба да бара надоместок на сторените трошоци за издршка на лицето, доколку тие биле оправдани.
[DOUBLEPOST=1508600444][/DOUBLEPOST]
30% не е случајна бројка, тоа е максимум што можат да ти одбиваат од плата. Плус еве од повеќе извори искача таа информација.

5к е едно 3к е друго. плус пресудата е од 2010 денес со инфлација и поскапувања би била и поголема алиментацијата. и изгледа не е поврзано со математиката на статистиките за потрошувачката кошница.
Една извршителка ми има кажано дека доколку не се плаќало редовно алиментацијата можело и до 50% да му стопираат, ама незнам колку е точно тоа, можеби велат 30% оти кај нас платите на работниците се обично докај 15 илјади, па тоа и е некоја бројка.

Во врска со пресудата, таткото не е оној што не се согласувал да плаќа 5к, туку мајката барала повеќе, затоа не ни е баш репер дали секој случај е таков,
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom