Дали би простиле неверство?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување
Член од
12 октомври 2017
Мислења
46
Поени од реакции
34
Јас да ви кажам нешто од искуство... како сакате разберете ме, ваш избор е тоа.
Одев со чупето нз 2год, и стана монотоно, глупаво, досадно, итн... И нормално машко како машко почнува да гледа "други" наоколу, па почнав да влагам во некои авантури, слушање по тел, пишување на инста, вибер, месинџер и разно флертување. И дојде денот кога го напрајв неверството(прв пат во животот), дури се случуваше ова, мислам на целиот овој период од неколку месеци, чупето што бев во врска беше предобра со мене и мн мн ме сакаше, се однесуваше како што цел живот сум мечтаел дека таква уствари барам за девојка, а подоцна и жена (жена на место), демек ја почуствував како вистинската, таа што ми треба, штоја сакам, што неможам без неа ... После тоа се каев, се прашував зошто сум, си велев дека тоа што го направив таа не го заслужува, цело време нешто ме прогонуваше, грдо се чуствував, не бев тој тој ... И помина време јас до некаде го пребродив тоа и се деси тоа што се деси, најгрдото !!! ... Седевме во кафич и заминав во wc, и телот сум го оставил отклучен на маса, и таја случајно го зела за да се слика на инста и опп ги видела сите тие пораки... сето тоа се деси во 2 секунди, што може да направи мал момент на невнимание!? ... Кога се вратив и ја видов со солзи во очите се осетив како безвреден хоштаплер, како последен на светов, дека ништо не заслужувам во животот, ми идеше да одам и од некаде од високо да се фрлам, сето тоа таа што го направила за мене, сето тоа што ми помагала, што се борела понекогаш за мене го фрлив во вода! ... Но ете, таја ми ПРОСТИ, јас не си верував самиот дека таа тоа го направи. А јас да бев на тоа место, никогаш никогаш немаше да простам, се што имам во животот нека изгубам ама нема да простам.
И се надоврзувам и ви кажувам од лично искуство за тематава дека "Простувањето" зависи од човекот, зависи од карактерот на човекот, сето тоа е релативна ствар, никој не знае како "оштетениот" во врската ќе реагира...
Автоматски споено мислење:

 
D

Deleted member 12196

Гостин
Дали би простил неверство?
Не знам колку пати досега сум простил, ниту знам уште колку пати ќе простувам.
Швалерката постојано ме изневерува со мажот ѝ.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.878
Поени од реакции
7.778
Дали ќе се прости или не, неверство, зависи од времетраењето на врската, на заедничкиот живот.

- од 1 до 3 год..му ставам солна киселина у очи
- од 3 до 6 му мавам тавче од глава и го оставам
- од 6 до 10 год.ако сте во врска или брак, му враќам мило за драго
- 10 до 20 год.ќе му простам оти имам и јас швалер
- И ако сте над 20 год.заеднички живот баш ве брига, раат си спиете, само пари да не фрла за таа курва а кај сака нека крши глава, пак дома ќе дојде;)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.848
Бев, после 5 години врска нормално дека бев, ама љубовта застанува таму каде што нема место за компромис. Љубовта не е доволна кога некој ти води инат и ти се смее во лице додека ги прави работите кои ти ствараат стрес. Го сакав дури и откако се разведов, ама не можев да дозволам да се однесува кон мене како кон слугинка, да гледа на нашиот брак како на делење на сметка во Веро и рачунање децимали при купување нови теписи. Ме уморуваше тоа делење на третинки, половинки и четвртинки.
Никогаш нема да ги разберам луѓето кои делат сметки во брак. Како може едно семејство да функционира нормално ако се прават пресметки, рачуни, делење на половнини, третини, четвртини, па кој колку заработувал... ебате животот заеднички. Од мене имаш апсолутна подршка што си заминала од таков човек. Само можам да ти замерам, и не ми е јасно како во 5 години врска не си исперцепирала дека имаш работа со таков ,,есапчија,,?
 
Член од
26 август 2019
Мислења
289
Поени од реакции
763
Никогаш нема да ги разберам луѓето кои делат сметки во брак. Како може едно семејство да функционира нормално ако се прават пресметки, рачуни, делење на половнини, третини, четвртини, па кој колку заработувал... ебате животот заеднички. Од мене имаш апсолутна подршка што си заминала од таков човек. Само можам да ти замерам, и не ми е јасно како во 5 години врска не си исперцепирала дека имаш работа со таков ,,есапчија,,?
Секогаш и сама сум си инсистирала да си плаќам сама сѐ, само кога сме оделе на вечера он да части па да плати, ама најчесто јас частев, плаќав, не делев никогаш сметка, ама он делеше и не ми сметаше во врска, ама во брак, оу ноу!
 
Член од
15 април 2019
Мислења
896
Поени од реакции
1.342
Јас да ви кажам нешто од искуство... како сакате разберете ме, ваш избор е тоа.
Одев со чупето нз 2год, и стана монотоно, глупаво, досадно, итн... И нормално машко како машко почнува да гледа "други" наоколу, па почнав да влагам во некои авантури, слушање по тел, пишување на инста, вибер, месинџер и разно флертување. И дојде денот кога го напрајв неверството(прв пат во животот), дури се случуваше ова, мислам на целиот овој период од неколку месеци, чупето што бев во врска беше предобра со мене и мн мн ме сакаше, се однесуваше како што цел живот сум мечтаел дека таква уствари барам за девојка, а подоцна и жена (жена на место), демек ја почуствував како вистинската, таа што ми треба, штоја сакам, што неможам без неа ... После тоа се каев, се прашував зошто сум, си велев дека тоа што го направив таа не го заслужува, цело време нешто ме прогонуваше, грдо се чуствував, не бев тој тој ... И помина време јас до некаде го пребродив тоа и се деси тоа што се деси, најгрдото !!! ... Седевме во кафич и заминав во wc, и телот сум го оставил отклучен на маса, и таја случајно го зела за да се слика на инста и опп ги видела сите тие пораки... сето тоа се деси во 2 секунди, што може да направи мал момент на невнимание!? ... Кога се вратив и ја видов со солзи во очите се осетив како безвреден хоштаплер, како последен на светов, дека ништо не заслужувам во животот, ми идеше да одам и од некаде од високо да се фрлам, сето тоа таа што го направила за мене, сето тоа што ми помагала, што се борела понекогаш за мене го фрлив во вода! ... Но ете, таја ми ПРОСТИ, јас не си верував самиот дека таа тоа го направи. А јас да бев на тоа место, никогаш никогаш немаше да простам, се што имам во животот нека изгубам ама нема да простам.
И се надоврзувам и ви кажувам од лично искуство за тематава дека "Простувањето" зависи од човекот, зависи од карактерот на човекот, сето тоа е релативна ствар, никој не знае како "оштетениот" во врската ќе реагира...
Автоматски споено мислење:
... prikazni za mali deca. :)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.848
Секогаш и сама сум си инсистирала да си плаќам сама сѐ, само кога сме оделе на вечера он да части па да плати, ама најчесто јас частев, плаќав, не делев никогаш сметка, ама он делеше и не ми сметаше во врска, ама во брак, оу ноу!
Требало да ти смета и во врската. Точно си знаела со каков човек имаш работа и незнам како си можела да се заљубиш... но, поминало. По мое мислење, врската или бракот неможат, т.е нема смисла да функционираат поинаку освен по принципот- секој става во купот толку колку што заработува а троши колку што му треба, неможе да има мои и твои пари- сите пари се наши и од нив треба да се задоволат потребите на семејството како и личните потреби на секој член на тоа семејство, секако секој треба да води сметка и да има осет колкава е чергата, колкав е и каков начин на живот овозможува тој буџет, кои се приоритетите. Верувам дека сметкарењето и цинцијашлукот се една од многуте причини зошто некои луѓе се сами.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
289
Поени од реакции
763
Требало да ти смета и во врската. Точно си знаела со каков човек имаш работа и незнам како си можела да се заљубиш... но, поминало. По мое мислење, врската или бракот неможат, т.е нема смисла да функционираат поинаку освен по принципот- секој става во купот толку колку што заработува а троши колку што му треба, неможе да има мои и твои пари- сите пари се наши и од нив треба да се задоволат потребите на семејството како и личните потреби на секој член на тоа семејство, секако секој треба да води сметка и да има осет колкава е чергата, колкав е и каков начин на живот овозможува тој буџет, кои се приоритетите. Верувам дека сметкарењето и цинцијашлукот се една од многуте причини зошто некои луѓе се сами.
Не знам дали е сеуште тазе па ме носи љубовта, ама моментално веќе 3 недели живеам со партнерот со кого сум сега, двајцата сме да речам добро ситуирани, и повеќе од добро, имаме сопствени бизниси, ни иде убаво, заработуваме и за себе и за во иднина и за луксузи, кога почнавме да живееме заедно моравме да се договориме бидејќи се имав убаво изгорено нели, немаше збор дека со оглед на тоа што живееме заедно заеднички и трошиме. Со оглед на тоа што он има ќерка и за неа се плаќа алиментација, плус секогаш од тоа он и дава и купува, помага на неговото семејство, јас немам семејство на кого треба да помагам ама имам една братучетка на која и помагам бидејќи е во лоша финансиска состојба. Во овој период додека живееме заедно еднаш се плаќаа сметки, седнавме од една сметка плативме сметките, затворивме лаптоп отидовме да пазариме, од друга сметка пазаревме, во фиока оставивме одредена сума да има кеш и немаше повеќе збор мои и твои пари. Ние сме тип на луѓе кои не одат секој ден у продавница, не јадат секој ден надвор, се готви, се спрема, се носи јадење на работа од дома најчесто или се јаде дома, но од тогаш јас имам неколку пати купувано со неговата сметка за мојот дуќан, он има од моја сметка платено за негови потреби, апсолутно не сме гледале што од каде се плаќа и купува зошто немало потреба. Договорено е само дека не сакам еве од мојата сметка за мене, од твојата за тебе, зошто тоа не гради дом и фамилија. Избегавме од темата неверство скроз, ама морав да одговорам.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.138
Поени од реакции
5.818
Не постое такозваното "неверство" . Тоа е термин измислен од религиите у комбинација со материјалтичко сфаќање дека партнерот/кака е имовина и ви припаѓа, т.е. на половите органи имате екслузивно право.
Ама џабе јадам гована, кад немате капацитет да то разумете...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom