Дали би патувале сами?

Член од
11 јуни 2021
Мислења
371
Поени од реакции
829
Прашањето е тоа - дали би или веќе сте патувале сами?
Како сте си поминале?

Периодов баш мислам да уплатам некаде и да одам сам па ме интересира ваши искуства.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.177
Поени од реакции
9.044
sum patuval (kratki patuvanja) i ednas na odmor.

generalno ne e loso, sekako podobro od sedenje doma,
ama za podolgi patuvanja/odmori (povekje od vikend)
vekje ne bi patuval sam.

ako vekje si resil da odis sam, gledaj napravi plan, da posetis povekje mesta,
ubavo da go iskoristis vremto. ima nekoi socijlni mrezi/aplikacii za patuvanje,
ako e nekoja poprijatelska zemja, moze da probas da stapis vo kontakt so nekoi lokalci
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.157
Прашањето е тоа - дали би или веќе сте патувале сами?
Како сте си поминале?

Периодов баш мислам да уплатам некаде и да одам сам па ме интересира ваши искуства.
Да, еднаш патував и шетав сам во Стокхолм, Шведска и тоа непланирано, требаше да одам со колега, ама го вратија на аеродром пошто немаше важност на пасошот повеќе од 3 месеци. Три вечери беа, си купив сим картичка со интернет за да можам да користам гугл мапс, купив карта за јавниот транспорт и по цели денови шетав од еден крај на градот до друг, видов многу места... Минатиов месец закажав сам за Мадрид, у последен момент се пријави татко ми, па имав друштво, инаку не ми е проблем сам да шетам (на краток период од неколку дена), кога имам интернет и гугл мапс, секаде можам да стигнам :)

Ако немаш друштво, уплати си сам, оди, види, ништо страшно, ако не ти се свиѓа ќе си знаеш за нареден пат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.865
Cesto patuvam sam. Obicno kaj mene toa e biznis nekolku dena pa posto sum veke na mestoto obicno ostanuvam da razgledam sto me interesira da go iskoristam momentot ili eventualno da odmoram na plaza. Ne e problem, duri bi rekol i super e, nemora da se sekiras sto drugi sakaat da vidat nego ides i razgleduvas sto tebe te interesira. Jas obicno gledam fudbal ili sport ako ima ili nekoj koncert... Prvo dali i sto nastani ima na mestoto kade sum, taka da uste koga ke sletam nekade zimam lokalna sim kartica i vesnik ili ako ima street press. Tamu obicno ke vidis sto desavki ima i sto e interesno/aktuelno.

Ako si sam togas gledaj da si fleksibilen, ne rezerviraj unapred nego ona last second lol... Menuvaj mesta da ti e interesno. Ako sakas da zapoznaes luge ima miljon opcii zavisi sto sakas... Od backpackers do ekskluzivni yacht i golf klubovi recisi sekade ima nacin kako da vlezes ako ti e toa filmot i sekade e polesno sam nego ako ste grupa.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.414
Поени од реакции
22.982
Три пати сам имам отидено во Турција. Многу убаво си поминав и покрај локалците, запознав и странци. Работата е прво психички да се подготвиш дека некаде далеку надвор од дома патуваш сам. Ако немаш фрка со ова тогаш немаш гајле.
За Турција конкретно мене многу ми помогна чаирскиот менталитет. Ако се вклопиш и знаеш да го искористиш во твоја корист тогаш во Турција би се чуствувал како дома. Секако дека прво треба да направиш генерална проба во Чаир за да знаш дали лесно ќе функционираш и таму.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.865
Три пати сам имам отидено во Турција. Многу убаво си поминав и покрај локалците, запознав и странци. Работата е прво психички да се подготвиш дека некаде далеку надвор од дома патуваш сам. Ако немаш фрка со ова тогаш немаш гајле.
За Турција конкретно мене многу ми помогна чаирскиот менталитет. Ако се вклопиш и знаеш да го искористиш во твоја корист тогаш во Турција би се чуствувал како дома. Секако дека прво треба да направиш генерална проба во Чаир за да знаш дали лесно ќе функционираш и таму.
Tocno... Ako ides so realni ocekuvanja bez nervoza i probas da se vklopis mesto da prebiras i baras nesto sto ne e mestovo togas nemas problem. Nemozes ti od Istanbul da baras da e Pariz ili obratno. Idi uzivaj go za toa sto si e... Ako ne si toj tip na covek togas patuanje sam ne e za tebe...

Cair e bas dobar trening za turcija pa i indonezija bi rekol lol... Jakarta mi go imas bash toj Istanbul vibe.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.414
Поени од реакции
22.982
Tocno... Ako ides so realni ocekuvanja bez nervoza i probas da se vklopis mesto da prebiras i baras nesto sto ne e mestovo togas nemas problem. Nemozes ti od Istanbul da baras da e Pariz ili obratno. Idi uzivaj go za toa sto si e... Ako ne si toj tip na covek togas patuanje sam ne e za tebe...

Cair e bas dobar trening za turcija pa i indonezija bi rekol lol... Jakarta mi go imas bash toj Istanbul vibe.
Еии не збори така ! Најсериозно ти тврдам дека за Истанбул уште од почетокот на Новиот Век (крај на 18 и почеток на 19 век) се зборело дека е Париз на истокот зошто уште од тогаш се што ќе се појавело ново во Париз после кратко време се појавувало таму, спој на истокот и западот, ориенталното и модерното, мода ала франка и ала турка, Агата Кристи таму ја напишала Убиството во Ориент Експерс, бла бла бла. Истанбул трамвајот што го има на Истиклал, отоманците го поставиле одма после поставување на трамвајот во Париз. А тоа е трети град во Европа после Лондон и Париз. Барем централното градско подрачје сеуште не е арабизирано. Реално Париз сега е поарабизиран отколку Истанбул. Истанбул има квартови каде што го има вајбот на Багдад, Мека, Медина, Кабул, Аман. Чаир за нив е Лос Анџелес.
Но за секого како турист најбитно е да ги посети битните туристички места и да ги избегне таквите сумњиви квартови.

За Џакарта не знам како е зошто не сум бил ама мислам дека според тој менталитет повеќе би личела на Шутка или Баиро отколку на Чаир.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.865
Еии не збори така ! Најсериозно ти тврдам дека за Истанбул уште од почетокот на Новиот Век (крај на 18 и почеток на 19 век) се зборело дека е Париз на истокот зошто уште од тогаш се што ќе се појавело ново во Париз после кратко време се појавувало таму, спој на истокот и западот, ориенталното и модерното, мода ала франка и ала турка, Агата Кристи таму ја напишала Убиството во Ориент Експерс, бла бла бла. Истанбул трамвајот што го има на Истиклал, отоманците го поставиле одма после поставување на трамвајот во Париз. А тоа е трети град во Европа после Лондон и Париз. Барем централното градско подрачје сеуште не е арабизирано. Реално Париз сега е поарабизиран отколку Истанбул. Истанбул има квартови каде што го има вајбот на Багдад, Мека, Медина, Кабул, Аман. Чаир за нив е Лос Анџелес.
Но за секого како турист најбитно е да ги посети битните туристички места и да ги избегне таквите сумњиви квартови.

За Џакарта не знам како е зошто не сум бил ама мислам дека според тој менталитет повеќе би личела на Шутка или Баиро отколку на Чаир.
Sekoj grad si e prikazna za sebe, toa bese poentata. Ostaj ti Pariz na istokot, takvi prikazni ima i za Budimpesta i za Praga i za Beirut. Nitu Taksim e Shanzelize nitu Ajfelovata kula e Hagia Sophia.... Vajbot ne e ist nitu na ulica nitu u restorant nitu u diskotekite. Kultura, naviki isto... Vo Istanbul sakas kebab vo Paris kroasant... Toa bese poentata, najsmesno mi e koga ke vidam nekoj na primer u spanija sto mesto da proba nesto lokalno ceka na red za donner da zastedi 5 evra.

Dzakarta e daleku od shutka. Shutka baraj u indija/paksitan i posebno bangladesh. Dzakarta ima islamski/turski mentalitet so primesi na drugi kulturi kineska/aziska i religii hristijanstvo i budizam (ova vo mali razmeri ali vidlivi). Dvete drzavi si imaat caj/kafe kultura, tolerantni se za islamski zemji, eve da gi narecam moderni islamski drzavi itn... Luge cesto polumescinata ja poistovetuvaat so islamot a ustvari taa e otomanski simbol i bivsi turski vazali seuste si ja imaat na znameto. Cela toj tekstil sto go gledas u carsiite u turska ti e od indonezija. Razmena megu niv imalo so vekovi. Dvata grada se ogromni, 20M metro istanbul, 30M metro jakarta...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.414
Поени од реакции
22.982
Sekoj grad si e prikazna za sebe, toa bese poentata. Ostaj ti Pariz na istokot, takvi prikazni ima i za Budimpesta i za Praga i za Beirut. Nitu Taksim e Shanzelize nitu Ajfelovata kula e Hagia Sophia.... Vajbot ne e ist nitu na ulica nitu u restorant nitu u diskotekite. Kultura, naviki isto... Vo Istanbul sakas kebab vo Paris kroasant... Toa bese poentata, najsmesno mi e koga ke vidam nekoj na primer u spanija sto mesto da proba nesto lokalno ceka na red za donner da zastedi 5 evra.

Dzakarta e daleku od shutka. Shutka baraj u indija/paksitan i posebno bangladesh. Dzakarta ima islamski/turski mentalitet so primesi na drugi kulturi kineska/aziska i religii hristijanstvo i budizam (ova vo mali razmeri ali vidlivi). Dvete drzavi si imaat caj/kafe kultura, tolerantni se za islamski zemji, eve da gi narecam moderni islamski drzavi itn... Luge cesto polumescinata ja poistovetuvaat so islamot a ustvari taa e otomanski simbol i bivsi turski vazali seuste si ja imaat na znameto. Cela toj tekstil sto go gledas u carsiite u turska ti e od indonezija. Razmena megu niv imalo so vekovi. Dvata grada se ogromni, 20M metro istanbul, 30M metro jakarta...
Одамна Париз не е тој град на вљубените и романтиката. Еве погледни ја сликава со кампериве од Африка и тоа на кејот каде што се снимаат сите романтични сцени од фрацускине филмови. Во Истанбул ваква багра немаш во строг центар туку во гетата што ги спомнав погоре. За овде не знам што менталитет би ни требал за да се снајдеме.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.865
Одамна Париз не е тој град на вљубените и романтиката. Еве погледни ја сликава со кампериве од Африка и тоа на кејот каде што се снимаат сите романтични сцени од фрацускине филмови. Во Истанбул ваква багра немаш во строг центар туку во гетата што ги спомнав погоре. За овде не знам што менталитет би ни требал за да се снајдеме.
Neznam odamna ne sum bil u FRA... Realno cela evropa e napadnata od migranti i sega begalci taka da ova ke go gledame sekade vo EU poleka. Turcija sega za sega gi drzi u kampovi a i nikoj neke da ostane, site gledaat vo EU da idat. Sto znam, grda slika i go pravi gradot malku poopasen ama sami gi vikaa i primaat.

Milo mi e koga gledam deka ima luge sto se spremni da idat i vo drugite delovi od svetot. Iskreno preku kur od EU kolku i da e nalickano mene ne mi e mnogu interesno posto pak ima dosta slicnosti a i setano mi e veke. Jas preferiram poegzoticni mesta, turcija ja imam malku setano, samo glavnite tocki ali u plan mi e so kola da pominam 2-3 meseci tamu u prva prilika koga ke se posmiri malku situacijata na granica so sirija posto sakam poveke toj del da go vidam Adana, Gobekli Tepe, Van i nagore do Ermenija, Mt Ararat.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.414
Поени од реакции
22.982
Neznam odamna ne sum bil u FRA... Realno cela evropa e napadnata od migranti i sega begalci taka da ova ke go gledame sekade vo EU poleka. Turcija sega za sega gi drzi u kampovi a i nikoj neke da ostane, site gledaat vo EU da idat. Sto znam, grda slika i go pravi gradot malku poopasen ama sami gi vikaa i primaat.

Milo mi e koga gledam deka ima luge sto se spremni da idat i vo drugite delovi od svetot. Iskreno preku kur od EU kolku i da e nalickano mene ne mi e mnogu interesno posto pak ima dosta slicnosti a i setano mi e veke. Jas preferiram poegzoticni mesta, turcija ja imam malku setano, samo glavnite tocki ali u plan mi e so kola da pominam 2-3 meseci tamu u prva prilika koga ke se posmiri malku situacijata na granica so sirija posto sakam poveke toj del da go vidam Adana, Gobekli Tepe, Van i nagore do Ermenija, Mt Ararat.
За таму кај Курдите дека е убаво е убаво ама таму е исто како да си отишол туристички во Алепо. Јас најнаисток во Турција сум бил само до Анакара. Јас многу сакам да го посетам Иран ама додека им се тоа свештениците на власт и додека имаат санкции, секогаш секој од Европа ќе го гледаат како непријател освен можеби ако е Русин или Белорусин.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.865
За таму кај Курдите дека е убаво е убаво ама таму е исто како да си отишол туристички во Алепо. Јас најнаисток во Турција сум бил само до Анакара. Јас многу сакам да го посетам Иран ама додека им се тоа свештениците на власт и додека имаат санкции, секогаш секој од Европа ќе го гледаат како непријател освен можеби ако е Русин или Белорусин.

sum bil vo iran, nemas gajle tamu samo posle ne ocekuvaj viza za USA.... nosi kesh so tebe, dolari ne evra.

Ne mi smetaat mene kurdi lol oni u princip se ok so stranci ali nezgodno e tamu neznaes koj pie koj jade neznaes od koja strana da se pazis lol
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.884
Поени од реакции
15.843
Прашањето е тоа - дали би или веќе сте патувале сами?
Како сте си поминале?

Периодов баш мислам да уплатам некаде и да одам сам па ме интересира ваши искуства.
сам плаќаш двојно, ретко каде намалуваат цена.... има и хотели со еднокреветни соби, ама не преку нашите агенции во аранжманите со превоз...но некогаш и одговара сам, еве лани бев на Скиатос сам, преку агенција, а имаше и други што беа сами, па и сами жени, иако жените лесно се договараат и организираат.. н.пример, апартманите беа релативно мали и двајца ако се ќе мораа клима да пуштат, а не е само 5евра дневно, има и други заебанции со климата во грчки апартмани..
А не би одел сам во некоја локација каде се КРАДЕ...
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.226
Поени од реакции
29.115
Ако не знаеш да уживаш сам во свое друштво нема да можеш ни со други.
Често знам да отидам сам на места кои сакам да ги посетам и да разгледам тоа што мене ме интересира наместо да ме брза некој константно и нема ништо лошо во тоа.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.199
Поени од реакции
3.556
Да не ми откажеше другарот за патување во Германија, до сега уште ќе ми беше глупо да одам сам некаде. Така да, му благодарам :D

Негативни страни: Moже да е досадно на моменти бидејќи нема со кој да си правиш муабет, со кој да планираш нешто или да тепаш време.

Позитивни страни (бар за мене):

Сам си организираш кој ден кога ќе станеш, каде ќе одиш, што ќе јадеш, што ќе посетиш, кога ќе се вратиш.
Никој не те брза, никој не те влечка.
Ти одлучуваш на кое место колку ќе се задржиш и дали ќе го посетиш (ваќа ќе мораш со некој друг, за да балансираш)
Ако си комуникативен, и како што рекоа ако државата е попријателска, лесно можеш да сврзеш муабет со локалци, или пак да најдеш некој како тебе што патува, и нема ништо лошо во тоа.

Битно е само да си направиш план за да ти биде исполнет денот. На одмор за да лежам на плажа, не би одел сам. Ама за прошетки, викенди, екскурзии или места каде што има што да се прави, немам никаков проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom