Дали би заминале во странство?

Дали би прифатиле да одите во странство?

  • Да

    Гласови: 485 77,7%
  • Не

    Гласови: 139 22,3%

  • Вкупно гласачи
    624

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Нема шанси да отидам...Нема да можам да издржам 1 недела...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Голема е веројатноста да одам на студии во Америка. Но што и да се случи, ќе бидам горда на своето потекло и државјанството нема да го менувам:)
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Би отишол сега негде али на кратко само.
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Негде во флорида(мајами), детроит, вашингтон, ну јорк, сиднеј, лондон.. Ама не би можел долго да издржам..
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
moze taka kako na odmor malce inace za da ziveam ne ne ja napustam MAKEDONIJA
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Неможам.
Би отишол некаде на кратко(недела-две),ама за подолго време,не.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
јас искрено ви посакувам на сите да заминете од тука..да видите колку убаво е таму..да видите како е...да направите споредба...само со еден услов..да не смеете никогаш ни да се вратите ни да се јавите во македонија
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Имав прилика за живот во странство..ама неможев..незнам дали е во прашање Струмица, Македонија, корените, незнам ама колку и да бев близу до одлука да одам сепак се предомислив...Можеби згрешив можеби не..ама еве животот тече...и не изгледа лошо..
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Па да ... но не верувам дека би отишла засекогаш туку на одреден период. Сакам да одам некаде на постдипломски но некако тешко тоа но си се надевам сепак. И би отишла на неколку месечна работа во Америка годинава не успеав да средам ај догодина :pipi:
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
јас искрено ви посакувам на сите да заминете од тука..да видите колку убаво е таму..да видите како е...да направите споредба...само со еден услов..да не смеете никогаш ни да се вратите ни да се јавите во македонија
A?Nekogash za da sfatam nekoi raboti potrebna mi e distanca.Mozebi se odaleciv od Makedonija za da ja sfatam nejzinata kompleksna prikazna, za da ja studiram nadvor od nea i bash nadvor od tie koi nemaat zelba da poglednat poshiroko za da znaat tocno zoshto go cenat svoeto.
No da se navratam na temata, zborot STRANEC e mnogu dobro izbran vo nashiot jazik-onoj shto e od strana i shto vo princip ostanuva na strana, vo sekoj slucaj neshto shto e mnogu teshko da se zivee.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Да шетам и да работам на различно место цел живот, да.
Ама оти нема да го напраам тоа, не.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
живеев 4 години во странство и збеснав. можеби бев таму во најлошите пубертетски години но сепак. неможам да си замислам живот без топлината на луѓето тука. да би отишла востранство пак, да работан на својата кариера да ги подобрам своите финансии но секогаш би се враќала тука...ова е само наше Скопје, и мене тука ми е се!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Реално гледано голем број од населението мислат дека секаде освен кај нас тече мед и млеко, парите можат да ги собираат по улица со лопата! Па утре да влеземе во еу. 90% од младите ке заминат од земјава. Незнам дали е така, но барем јас така мислам.
Но, едно да знаете, каде и да одите ке бидете туѓинци, ке има некој домородец кој ке ве гледа како трн во око. А и не е ништо подобро во Америка или незнам каде.

Каде да и да одиш дома е најдобро!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom