Дали би заминале во странство?

Дали би прифатиле да одите во странство?

  • Да

    Гласови: 485 77,7%
  • Не

    Гласови: 139 22,3%

  • Вкупно гласачи
    624

МаРтиНче

Ќотекот од рајот е излезен.
Член од
15 ноември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Доколу не би имала услови за живот тука би заминала во странство зошто да не? Да ја имам шансата за подобар живот на кое било друго место на планетата не би ја пропуштила а сигурна сум дека секој еден така би постапил спред мене.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
И после година дена,се уште го имам истото мислење.
Категорично НЕ.Поголем предизвик ми е тука да останам,тука да направам нешто,да се изборам за она што е мое,да бидам своја на своето.Премногу ја сакам државава,да би ја напуштила.Можеби на 2- 3 месеци би отишла на патување,во Англија рецимо,да видам таму како функционираат работите,ама би се вратила со искуство повеќе и толку.
Тука сум се родила,тука ќе умрам.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Никогаш!
Ни метар подалеку од Струмица.
Туристички сум шетал и ќе шетам, но животот ми е тука.
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Одма би заминала без размислување..патриотизмот измурина на гладен стомак. Би заминала и не би се свртела наназад!!!!!
 

Crni Bombarder

Shipwrecked
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Site tie sto kje ja napustaat drzavava.Se izdavaat rabotnicki vizi pa aj na zdravje.
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Сега за сега, само за шетање да.
Тука ми се скоро сите оние кои ги сакам, се' она што го сакам.
Сум размислувала и на тоа дека некогаш можеби ќе треба да се одлучам за живот надвор од тука, но сега за сега не би можела да се замислам далеку од овде. Се надевам нема да морам да донесам таква одлука.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Цел мој живот мечтаев да заминам од тука. Имав негативни чувства спрема сопствента земја и се она што се случува во неа. Мислев дека ако некогаш си одам од тука ќе го имам она победоносно чувство во градите како сум побегнала далеку од се и сум нашла мир во некоја багателна западноевропска земјичка.
Во последно време мислењето ми е апсолутно променето. Врска сум немала за тоа што значи да се сака сопствента земја, сопствениот народ, да се поседува она национално чувство кое се чини дека е во изумирање во последно време. И тоа е она што на многумина од нас ни фали: тврда волја и непокорност. И воопшто нема да ми биде грижа ако некој смета дека таквите принципи се застарени или непрактични.
Затоа што некои вредности немаат нити цена нити рок на траење.
А, тоа се издржливоста и љубовта кон сопствената земја, и излишно е да се каже дека се соочувме со многу тешкотии и незнам ти шо затоа што секоја една земја се соочува со најразлични проблеми и тешкотии и тоа не е причината да се ,,избега,,. Напротив ако вредиме и ако некогаш нешто сме вределе треба да си останиме тука и да и помогнеме на нашата земјичка да излезе од калта.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
104
Поени од реакции
1
Жално но вистинито е дека нашата земја е на раб на пропаст и кај нас нема просперитет, и иако ја сакам Македонија би заминал без размислување!!
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
само би си отишил ако имам шанса за куба, иначе не би
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Сега за сега, само за шетање да.
Тука ми се скоро сите оние кои ги сакам, се' она што го сакам.
Сум размислувала и на тоа дека некогаш можеби ќе треба да се одлучам за живот надвор од тука, но сега за сега не би можела да се замислам далеку од овде. Се надевам нема да морам да донесам таква одлука.
Ехее ја најде темава хехе:pos2: не те пуштам толку лесно не не има да останеш тука и . Инаку идеме на едукација малку а? Само за тоа би отишла и да се прошетам , значи да, би заминала но само за шетање и до едуцирање и толку, добро и за работа ако е толку потребно, ама би се вратила. Таму сме третирани како најниска класа и тешко е да се биде некој и нешто, обично не се работи тоа што си го учел или тоа што го сакаш. Браво за оние што постигнале, не викам дека нема такви. Сепак би се вратила, тоа за мене би претставувало само патување и не крајна дестинација, нормално се враќам дома, каде што е најубаво и си свој!
 

*MC*

Печурче
Член од
26 февруари 2008
Мислења
344
Поени од реакции
0
Би сакала да одам странство на некое време барем. Обожавам да шетам, само не знам што би правела без моите дома.:icon_conf
 

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.052
Поени од реакции
2.055
Моментално не би мрднал од Скопје,ама за 2-3 год тогаш да,а и онака у план ми е
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.628
Поени од реакции
11.224
и јас би сакал да одам, ама не засекогаш !
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
НЕ. Освен како турист.
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Само да се зададе добра прилика,летам од тук...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom