Дали "ДРОГАТА" е погрешно разбрана?

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Bacillus gagous напиша:
Абе тој уживал се до почетокот на периодот на толеранција каде што поради одредени молекуларни причини кај синапсите не му се дозволува на психотропниот молекул да се дејствува како што треба , па во потреба по негово дејство тој внесува во поголеми количини со што и молекуларната меморија за таа супстанца се зајакнува и самиот организам бара да прими од таа дрога. Резултата очајнички обиди да се добие истиот ефект, кои поради нивната неуспешност водат кон депресија на „уживачот” или евентуално труење на организмот.
Ме влечета луѓе за јазик, ме терате да почанм да ви објаснувам како делуваат дрогите на молекуларно ниво, и како се одражува тоа во пракса. Ај деновиве ако иам желба и време можеби.
Aman be, aj NIE TUKA TE MOLIME DA NI KAZESH KAKO DELUVAAT DROGITE POSHTO NE ZNAEME, AMAN TI NI SI CRKVEN MRKVEN.

Decko ja sum konsumiral droga, ja sum "uzival" vo dejstvoto na taa droga, ja znam kako e da se bide drogiran. Ne sum konzumiral taka silni sinteticki drogi, no sepak sum zemal neshto shto stvarno sum mozel sve da pocustvuvam i doziveam samo zadovolstvo ne:)
Bashka brat mi e narko zavisnik, krade, maa prevari, se drogira po doma so nekoi si ptichki i drugari, se snaogja, i veruj mi negoviot zivot ne e lesen:)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Picasso` напиша:
Aman be, aj NIE TUKA TE MOLIME DA NI KAZESH KAKO DELUVAAT DROGITE POSHTO NE ZNAEME, AMAN TI NI SI CRKVEN MRKVEN.

Decko ja sum konsumiral droga, ja sum "uzival" vo dejstvoto na taa droga, ja znam kako e da se bide drogiran. Ne sum konzumiral taka silni sinteticki drogi, no sepak sum zemal neshto shto stvarno sum mozel sve da pocustvuvam i doziveam samo zadovolstvo ne:)
Bashka brat mi e narko zavisnik, krade, maa prevari, se drogira po doma so nekoi si ptichki i drugari, se snaogja, i veruj mi negoviot zivot ne e lesen:)
Не рипај одма, јас разбирам дека личното искуство е незаменливо, ама ако не се знае што се случува на молекуларно ниво, неможе да се објасни и разбере зошто сето тоа така се одвива, бидејќи кога однапред си свесен што се случува, и тоа е така и никако поинаку кај различни луѓе свесно неможе да се каже е мене ништо нема да ми е.

еве неколку скици кои подоцна ќе ги објаснам







еве неколку синтетички дроги


Инаку колку повеќе допамин се излачува во Accumbens толку поголемо задоволство се чувствува односно сите чувства при примање на на психотропната супстанца. Во истиот центар се создава и зависноста за користената психотропна супстанца.
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
JeCILaDy напиша:
А ти си уживател на марихуана, па сакаш да се тешиш со тоа дека марихуаната не е дрога, или пак алкохолот е поштетен?
Дрога си е дрога, настрана муабетот за алкохолот :wink:
Од кај па ти знаеш што е поштетно? Пошто на пр. цигарите се поштетни од грасот.
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
И двајцата сте во право само што едниот тоа го кажува стручно односно Bacillus gagous додека другиот пак од искуство. Објаснувањето за делувањето на дрогите на молекуларно ниво се објаснува најдобро со примерот клуч во брава односно постојат рецептори во телото на луѓето специфични за различни работи, не само за дрогите ами и за оние ако сте слушнале антиген антитело. Или ако подобро ги погледнавте скиците оние кои имаат тркалезна форма се врзуваат со рецептори кои исто така имаат кружна форма или со примерот клуч во брава, клучот кој ја отвара мојата врата може да ја отвори само бравата на мојата врата затоа што клучот е со запци а бравата ја има формата спротивна на клучот
 

ЦРВЕНОКОСА

нескротлива
Член од
19 февруари 2007
Мислења
382
Поени од реакции
9
не ми е јасно како е можно дрогата да биде погрешно разбрана??!! штетна е,делува деструктивно комлетно врз целата личност,уништува психо-физички и остава непоправливи и неизлечливи последици врз личноста која користи дрога а и врз неговите најблиски....доста е
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Ќе бидам кратка..ако ти треба дрога за да си го покачиш интелектуалното ниво тогаш си дефинитивно исфрустриран.А ако размислам два пати,и за да земеш дрога треба да си исфрустриран.Толку,благодарам:helou:
 

Judge†Dread

Undercover Brother
Член од
28 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
1
naucno e dokazano deka marihuanata mu steti na organizmot pomalku odkolku cigarite a za drugi drogi neznam i ne me interesira
a za tie so se praat pametni a so neznaat nisto marihuanata e isfurano deka e nesto mnogu opasno pa ova pa ona.
i toa faka samo na glupi luge (ne mislam deka tie sto ne pusat se glupi nego u toj kontekst go kazav)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Judge†Dread напиша:
naucno e dokazano deka marihuanata mu steti na organizmot pomalku odkolku cigarite a za drugi drogi neznam i ne me interesira
a za tie so se praat pametni a so neznaat nisto marihuanata e isfurano deka e nesto mnogu opasno pa ova pa ona.
i toa faka samo na glupi luge (ne mislam deka tie sto ne pusat se glupi nego u toj kontekst go kazav)
Така ама не си видел како во стеблото на марухуаната ставаат кокаин со шприц (еден вид дрогирање на дрогата) за да фаќа повеќе. Да видиш што се не ставаат поизводителите на марихуаната во неа нема така да си мислиш.
 
Член од
20 мај 2006
Мислења
119
Поени од реакции
0
Mislam deka i drogata i cigarite, se moze da te unisti u pogolema kolicina...nest pobavno nesto pobrzo...ama sve ti skratuva del od zivotot
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Дрогата не е погрешно разбрана барем јас така мислам
Него МНОГУ погрешно се конзумира од фактот дека секој 2 жител на планетава е радознал и љубопитен и е склон барем еднаш во животот да го искуси порокот наречен дрога.
Дрuго ако почнеме да наведуваме kakви видови на дрога има и да разгледуваме која од која е поштена темава бега од офф топик..

тука ке вметнам еден добар микс :helou:
the big one (skazi, gms, talamasca, sun project, 1200 micrograms).

ЛСД- possibly the most powerful drog on the planet..:vozbud::vozbud:

бај д веј за марихуаната или јокачот мн. луѓе имаат погрешна слика :vozbud:. за тоа како делува и кое е нејзиното дејство
 
Член од
1 март 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
ImperatoR напиша:
Дали вие знаете што се подразбира под зборот "дрога".
и дали мислите дека целиот контекст на нејзината употреба е погрешен,
Сте слушнале ли за " Smart Drugs ".
Тоа се наркотични средства од кои целото човештво може да има бенифиции. па што вие мислите на ова.

кој се сега пак тие т.н. џанаци, наркомани, уживатели на дроги итн...

, мене стварно не ми е јасно зашто постојат голем број на луѓе што
едноставно поштуваат алкохол а едноставно на дрогите гледаат како нешто многу лошо ,
...или пак можеби се тешат бидејќи веќе се навлечени на алкохолот па па несакаат и на дроги да се навлечат пошто знаат дека тоа ќе има се случи , едноставно имаат слаб карактер, и неможат да се контролираат себеси, и сакаат да се убедат себеси дека пиењето е добра работа а дрогирањето е лошо ,
...само што , мене ми е многу тешко да кажам што е полшо,



Se zavisi od silata na karakterot,dokolku dovolno si pameten nema da si dozvolis da se navle4es na takvi sranja,ali za kogo kako,ima nekoi koi se ,,so visok koeficient na intelegencija'',no vaka kazano,demek-,,okolinata im go nalozila toa''......
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Можеби не е штетна како другите дроги но марихуаната е штетна т.е. го суши мозокот, можеби и сте забележале како почнувате да заборавате работи. Друго ајде не се тешете со алкохолот како ,,што правеле алкохоличарите,, и двете се штетни. НО алкохолот ако не си алкохоличар не ти штети воопшто дури и е можно да оди во полза за разлика од дрогите. Ете тоа е разликата меѓу овие и оние
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
iskreno nesakam nikoj mlad covek da pusi,pie a najmalku drogira...
ima mnogu poubavi raboti od porocite...
Marihuanata ne e bas droga ama AKO ja konzumiras cesto stanuvas zavisen i od nea i stanuvas mnogu ama mnogu glup..nemozes da prais muabet ko so treba..A drogata e sosema sprotivnoto od Marihuanata..so ednoto si down a so drugoto up..ama vo se..togas ti znaes,mozes,i si najdobar vo se..i normalno deka ti dava ubavo cuvstvo toa no na sledniot den si ko pregazen od avtobus..Mnogu e lesno da stanes zavisnik no poleka se gubis i drogata te kontrolira ane ti nea..i poleka gubis se..pari..prijateli..doverba..ama bas se pa duri i tezina..
Drogata e cista hemija i nema nisto korisno od toa i sekoe delce od toa e samo cekor nazad..
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
eve za onie koi sakaat nesto povekje da procitaat:
Состав и дејство на дрогата


Под поимот дроги кои предизвикуваат опасност, подразбираме дроги кои имаат способност да влегуваат во интеракција со живите организми, предизвикувајќи состојба на психичка или физичка или пак двете (Депенденце Продуцион Друг). Дрога може да биде било која природна или синтетичка супстанција која поседува некоја посебна или изборна привлечност. Такви се опојните дроги кои се сметаат за супстанции од природно или синтетичко потекло со чија употреба може да се создадат состојби на зависност, што можат да го загрозат човековиот интегритет во физичка, психичка или социјална смисла. Како опојни дроги се сметаат и психотропните супстанции. Од фармаколошки аспект, дрогите имаат дејство, предизвикано од хемиските својства на супстанциите, кои влијаат на структурата и функцијата на живите организми, а со тоа го менуваат расположението и свеста на човекот.
Дејството на дрогата ја менува човековата личност, а со повеќекратно консумирање се оштетуваат одредени витални органи. Дрогата има дејство и врз менталниот живот, проследено со лудило, параноја и шизофренија. Користење на прекумерни дози доведува до смрт. Исто така имаат влијание и врз психичката преобразба на личноста, проследено со физичко и психичко распаѓање, слабеење на нервниот систем, менување на карактерот. Со сето ова не само што е засегнат поединецот, туку засегнати се и семејството и општеството во целост.
Дејството на дрогата врз поединецот, со повремено или трајно корисење, води кон толеранција, а толеранцијата е поврзана со потребата од постојано зголемување на неопходната доза дрога поради постигнување исти, веќе доживеани ефекти.
Самото дејство на дрогата води кон психичка и физичка зависност, а злоупотребата на дрогата и нејзиното дејство врз животот и организмот на човекот, предизвикано од хемиските супстанции што ги содржи дрогата, има штетни последици врз индивидуата и општеството во целост.



Видови дрога


Постојат повеќе приоди и класификации за поделба на дрогите, кои најчесто се злоупотребуваат во светот и кај нас.
Според потеклото, дрогите ги делиме на:
природни - се добиваат од билки или сонивна преработка;
синтетички - се добиваат по хемиски пат во легални или илегални лаборатории. Овие дроги во последно време ги има во голем број и со различно дејство, а нивната злоупотреба е се почеста последниве години.
Постојат многу поделби на дрогите, меѓутоа поради нивно подобро согледување, поделени се на следниве шест групи:



Канабиоди (канабис дроги):

• -марихуана
• -хашиш
• -хашишово масло

Халуциногени:

• -ЛСД
• -ПСП (фенциклидин)
• -мескалин
• -псилоцибин

Наркотици:

• -опиум
• -морфиум
• -хероин
• -метадон

Психостимуланси:

• -кокаин
• -крек
• -амфетамини
• -метанфетамини
• -екстази

Психодепресори:

• -седативи (барбитурати)
• -транквилизери (бензодиазепини)

Други видови супстанции:

• -испарливи течности (лепаци, разредувачи и сл.)





Според оваа поделба констатирано е дека најзлоупотребувана дрога од наркотиците е хероинот, од канабис дрогите, марихуаната и хашишот, од халуциногените,
ЛСД-то, и во мал дел психостимулансите, кокаинот, крекот, амфетамините и екстазите.






Канабиноиди (канабис дроги)


Во овие видови дроги спаѓаат марихуаната, хашишот и хашишовото масло. Како една од најкористените дроги во светот и кај нас е марихуаната. Ова растение се одгледува во повеќе делови од светот, на најразлични начини: во саксии на тераси, во оранжерии, во паркови и места скриени од случајни минувачи (мочуришта, планински делови итн.).
За разлика од марихуаната, хашишот пак се одгледува во тропските краишта кое лачи поголема количина смола, која се собира на најразлични начини и најразлични форми. Неговото има потекнува од зборот хасхисхан или во превод “џвакач на трева”. Најсилно дејство од овие дроги има хашишовото масло, кое се добива по хемиски пат со одвојување на чистата смола од канабисот, потоа доаѓа хашишот, а најслабо дејство има марихуаната. Најважна активна супстанција на чие дејство се должат ефектите на канабис дрогите е ТХЦ супстанцијата (тетрахѕдроцаннабинол). Од нејзината количина зависи и силината на ефектот на овој вид дроги.



Халуциногени дроги



Халуциногените дроги спаѓаат во најстарите и најдобро познавани дроги кои се користат заради нивната способност да ја променат човечката перцепција и расположение. Природните халуциногени дроги, кои се наоѓаат во растенијата и габите, векови наназад се користеле за религиозни, медицински и социјални цели, меѓутоа денес се произведуваат бројни синтетички халуциногени дроги, кои по својот ефект врз човечкиот организам далеку ги надминуваат нивните природни оргинали. Во овој вид дроги влегуваат: ЛСД, ПСП (фенциклидин) - најопасна дрога меѓу останатите, мескалин, псилоцибин и др. Биохемиската, фармаколошката и физиолошката основа на халуциногената активност не е доволно позната, па затоа името на оваа група не е најсоодветно, бидејќи сите други од оваа група не предизвикуваат секогаш халуцинации. Сепак, сите тие земени во нетоксични дози, предизвикуваат промени во перцепцијата, начинот на размислување и расположението. Меѓутоа, мора да се има предвид дека ефектите на халуциногените дроги се непредвидливи и различни секогаш кога се земаат.









Наркотици (опијати и опиоди)


Зборот, наркотици, потекнува од грчкиот збор “наркос”, кој всушност значи супстанции што предизвикуваат спиење. Во наркотици, спаѓаат природните (опиумот, морфиумот, кодеинот и тебаинот), полусинтетичките (хероинот, хидроморфинот, оксикодеин и хидрокодеинот) и синтетички (мепердинот, метадонот и со него поврзаните дроги, фентанил и пентазоцинот) наркотици. Покрај медицинската употреба, наркотиците се најчесто злоупотребувани дроги по канабис-дрогите и во последно време ја преземаат доминацијата. Ефектите на наркотиците врз човечкиот организам зависат од дозата, начинот на употреба, претходното искуство и очекувањето на корисникот, односно неговата психичка состојба. Со зголемување на дозата, токсичните ефекти се зголемуваат. Карактеристично за наркотиците е тешкото лечење на зависниците од овие дроги, поради тешките апстиненцијални кризи кои се јавуваат кај корисникот.


Психостимуланси


Психостимулансите се природни или синтетички супстанции кои внесени во човечкиот организам, предизвикуваат стимулација на централниот нервен систем. На тој начин, се предизвикува будност, помала психичка и физичка замореност, намален апетит и слично. Најчесто користени стимулатори се никотинот, кој се наоѓа во тутунот и кофеинот, потоа во кафето, чајот и други напивки. Во оваа група спаѓаат кокаинот, крекот, амфетаминот, и неговите деривати (екстази и др.), метанфетамин. Во медицината постои примена на овие супстанции кај некои видови заболувања, меѓутоа нивната злоупотреба е почеста отколку легалното користење. Психостимулаторите кои се злоупотребуваат, можно е да развијат физичка зависност, додека психичката е високо развиена. Предозирањето со ваков вид дроги може да доведе до смрт.


Психодепресори


Психодепресорите се хемиски супстанции кои се користат за намалување на психичката пренапрегнатост, предизвикување седација (смирување), анестезија, намалување на телесната температура и слично. При честа употреба на овие средства се јавуваат ефекти на нивната предозираност, или предизвикување апстиненцијален синдром. Апстиненцијални симптоми се анксиозност, вознемиреност, мачнина, повраќање. Во групата на психодепресорите спаѓаат седативите (барбитуратите), транквилизерите (бензодијазепини) и антипиретици.



Други видови супстанции


Во оваа група спаѓаат испарливите течности кои во вистинска смисла на зборот не се дроги, но се употребуваат за наркотизирање. Во оваа група спаѓаат: пареа од бензин, лепило, мастило и друго. Овие средства претежно ги користат деца од 10 до 15 години. Се консумираат со вдишување на пареата што кај консуматорот создава опиеност со особено возбудување и веселост, можни се оштетувања на мозокот, нервниот систем, до промени на манталниот и физичкиот развој.
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Ок е постов, али све ова е нелегално, побарај нешто за легалните дроги, тука станува интересно. Линкот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom